وضعیت تالاب های کشور مساعد نیستمجتبی ذوالجد در حاشیه بازدید از تالاب بین المللی زریوار مریوان گفت: علاوه بر کاهش بارندگی، مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی و حفر چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب ها باعث وضعیت نامطلوب فعلی تالاب ها در کشور شده است. .

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، اولویت دوم وزارت نیرو پس از تامین آب شرب، تامین حق آبه تالاب ها است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور ابراز امیدواری کرد که در سال آینده شاهد بارش بهتر و مدیریت بهتر منابع آب باشیم و ادامه داد: تامین حق آبه تالاب ها با وزارت نیرو است و تصمیم گیری در مورد حق آبه با سازمان ملی حفاظت از محیط زیست است.

ذوالجدی افزود: مطالعات حوزه آبخیز لازم و بررسی نیاز آبی تالاب انجام شده و اولین نتایج به وزارت نیرو گزارش شده است.

وی همکاری سایر دستگاه ها را در نجات و احیای تالاب ها ضروری دانست و خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی با ارائه الگوی کشت مناسب در اراضی هم مرز با تالاب ها و عدم توسعه به اصطلاح می تواند در حفاظت از تالاب ها تاثیرگذار باشد. پرورش محصولات آبزی

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: می طلبد در رابطه با تخریب چاه های کشاورزی غیرمجاز اقدامات لازم انجام شود.

ذوالجودی با بیان اینکه احیا و حفاظت تالاب ها را به صورت فراسازمانی رصد می کنیم گفت: برای هر تالاب در کشور ستاد مشخصی ایجاد می شود که به طور اختصاصی بر مسائل بودجه و مدیریت منابع نظارت داشته باشد.

مدیریت منابع آب مهمترین اولویت سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از تالاب زریوار است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این بازدید تالاب بین المللی زریوار را یکی از زیباترین و منحصر به فردترین تالاب های کشور برشمرد و اظهار داشت: مدیریت منابع آب به ویژه موضوع اصلاح شیوه های کشاورزی و غیرقانونی است. چاه های اطراف تالاب، یکی از اولویت ها است. اصلی ترین آن مدیریت پیچیده تالاب ها خواهد بود.

وی یادآور شد: وجود چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب زریبار و کشت محصولاتی که آب می آورد مانند برنج دانسته یا ندانسته باعث تخریب و آسیب به این اکوسیستم می شود.

نماینده دریا و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تالاب بین المللی زریبار ممکن است وضعیت بهتری نسبت به سایر تالاب های کشور داشته باشد اما نسبت به سال های گذشته وضعیت مطلوبی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید