وضعیت 42 سال پیش گیلان گرب و آبادان / نهمین روز جنگ چگونه بود؟


به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس ، در نهمین روز جنگ در 17 مهر 1359 آبادان زیر آتش شدید قرار گرفت و حملات نیروهای عراقی به این شهر شدت گرفت و بر اثر توپخانه. آتش و بمباران دشمن به آبادان وارد شد خسارات جانی و مالی فراوانی وارد شد. هر نیم ساعت شهر بمباران می شود و مورد حمله زمینی قرار می گیرد.

در محور سوسنگرد نیز پس از ورود عراقی ها به این شهر در روز گذشته، شهر خلوت شد و تلاش دشمن برای پیشروی به سمت حمیدیه ادامه داشت.

در محور اندیمشک نیروهای دشمن در پشت کرخچ تجدید قوا کردند. شامگاه عراقی ها در این محور به پیشروی پرداختند. شهرداری اندیمشک ساعت 16:45 اعلام کرد: ارتش دشمن در منطقه شروع به پیشروی کرد و تا 10 کیلومتری شهر نزدیک شد.

مقاومت مردمی در غرب گیلان

در محور گیلان غربی، نیروهای داخلی شکست سنگینی بر دشمن وارد کردند و آنها را مجبور به عقب نشینی کردند. با بسته شدن سنگر شهر، مردم گیلان غرب با کمک برادران پاسدار و نیروهای نظامی تعدادی از تانک های دشمن را منهدم کردند و تعدادی از تانک ها و خودروهای آنها را به اسارت گرفتند. پس از این نبرد دلیرانه و فرار نیروهای دشمن، 80 سرباز و خدمه تانک تسلیم نیروهای داخلی شدند.

در محور خرمشهر نیز نیروهای دشمن علاوه بر تیراندازی برای پیشروی به سمت شهر تلاش بیشتری کردند و از جهات مختلف به شهر نزدیک شدند. شهر به طور مرتب برای توپ بسته است. نیروهای دشمن تا پاسگاه پیشروی کردند. حدود 20 تانک در سمت راست بیرونی شهر مستقر شده اند. دشمن از طریق پل نو نیز در حال پیشروی است و تعدادی از خودی ها کشته یا اسیر شده اند.

تهاجم گسترده به خرمشهر

در واقع پس از تغییر اهداف نظامی عراق از اشغال کامل و سریع خوزستان به اشغال بخشی از آن، در روز نهم فرماندهان عراقی واحدهای مهاجم خود را در سه محور بندر (محور غربی)، دوربان (محور غربی) مستقر کردند. محور مرکزی) و جاده پلیس (محور شمالی).

محور بندر (محور غرب)

با پیشروی و استقرار نیروهای عراقی در ساحل اروندود، اطلاعات سپاه به فرمانده سپاه اطلاع رسانی می کند. برادر جهان آرا به چند گروه از بچه ها دستور می دهد در گمرک حاضر شوند و از او دفاع کنند. یکی از برادران بچه ها را به بندر می برد و به آنها دستور می دهد که برای مقابله با ورود نیروهای عراقی که احتمالاً تا چند ساعت دیگر به گمرک حمله می کنند، آماده باشند.

بعد از سه چهار ساعت نه خبری از عراقی هاست و نه آب و غذا رسیده، هرچند درگیری با سلاح های دوربرد ادامه دارد. در غروب آفتاب، یک فلاسک آب جیره بندی می شود. بچه ها تشنه اند در طول شب چهار نفر به نوبت نگهبانی می دهند و 2 نفر استراحت می کنند.

محور جاده اهواز – خرمشهر (محور شمالی)

با شکست سنگینی که در روز هفتم مهرماه 1359 در محور تاسیسات مونتاژ از تکاوران عراقی متحمل شد، لشکر 3 زرهی عراق حمله جدیدی را با یگان های زرهی در مجاورت این محور ترتیب داد.

به گزارش ستاد اروند، از ساعت 21 همان روز، پادگان قلعه و اطراف آن زیر آتش شدید توپخانه قرار داشت و تا 8 مهر ادامه داشت. سپس دشمن نیروهای خود را از ضلع شمالی و کنارگذر به سمت خرمشهر حرکت داد.

قرارگاه اروند با اعلام استقرار کامل 45 دستگاه تانک دشمن در پشت سد در 5 کیلومتری پادگان قلعه هشدار داد که تنها پشتیبانی هوایی می تواند جلوی پیشروی عراق را بگیرد.

پلیس اهواز نیز اعلام می کند: از ساعت 5 بامداد 17 مهرماه، کرمشهر زیر آتش نیروهای عراقی قرار دارد و نیروهای دشمن در حوالی جاده پلیس مستقر هستند.

منابع:

1- مهدی انصاری، حسین جکته، «هجوم ششرج» مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.
2- خرمشهر در نبرد طولانی، گروه نویسندگان، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید