وعده‌ای تازه برای گازرسانی به روستاهای کامفیروز شمالی شهرستان مرودشت؛ آیا زمستان روستائیان گرم می‌شوند؟

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، 27 مهرماه سال گذشته گزارشی از نبود گاز در روستاهای کامفیروز شمالی در این خبرگزار منتشر شد که در آن زمان واکنش‌های زیادی را به همراه داشت، واکنش‌هایی از سوی مسئولان گاز استان، معاون استاندار وقت و نماینده مجلس که همگی بر پیگیری این مسئله و اتمام پروژه گازرسانی تاکید کردند.

ماجرا از این قرار است که تعدادی از روستاهای کامفیروز شمالی با وجود اینکه پروژه گازرسانی برای منطقه تعریف و حتی بخشی از کار نیز انجام شده بود، اما به واسطه برخی از بی‌تدبیری‌ها سال‌ها از نعمت گاز محروم و مجبور به سوزاندن درختان جنگلی منطقه بودند.

در بخشی از آن گزارش که با تیتر « روزگار تلخ روستاییان در چندکیلومتری شیراز/ محرومیت در اینجا باورکردنی نیست/ وقتی مردم فریادرسی ندارند» چنین آمده است: سرمای استخوان‌سوز زمستان نخستین تعریفی است که اهالی این منطقه دارند؛ توضیحات بیشتری می‌دهد: 2 بشکه نفت برای 3 ماهمان است؛ هوا اینجا سرد است و معلوم نیست که همیشه نفت باشد.

داراب غرقانی از دیگر اهالی کامفیروز شمالی است که در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: اینجا مشکلات زیاد است از نداشتن گاز و راه تا امکانات رفاهی؛ مردم مجبورند از جنگل‌ها برای سوخت در زمستان استفاده کنند.وی از دولت تقاضا می‌کند که برای گاز و راه فکری به حال اهالی و روستاییان بخش کامفیروز کند.

پس از آن اداره گاز در واکنش به این گزارش اعلام کرد که مشکلات پیمانکار و انتخاب پیمانکار جدید سبب به تاخیر انداختن پروژه شده است. همچنین در آن زمان اعلام شد که اداره راه همکاری خوبی با اداره گاز برای نصب عملک‌های گاز و حفاری مورد نیاز نداشته است.

نویدی خوش برای روستائیان منطقه کامفیروز؛ گازرسانی به روستاها کامل می‌شود؟پرونده باز گازرسانی به بخش "کامفیروز"؛ تکمیل پروژه گاز روستای حسین‌آباد از جیب مردمگزارش ویدئویی| ‌روزگار تلخ روستاییان در چندکیلومتری شیراز/ محرومیت در اینجا باورکردنی نیست/ وقتی مردم فریادرسی ندارند

در ادامه در 6 آبان ماه سال گذشته جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم از فرصت یک ماه و سوال از وزیر وقت نفت خبر داد تا این پروژه کامل شود. وی در آن زمان اعلام کرد که عملیات گازرسانی به منطقه کامفیروز مرودشت با وجود اینکه پروژه ملی بوده اما بعد از انتخابات مجلس به کندی پیش رفته این در حالی است که 95 درصد از پروژه جلو رفته اما این 5 درصد انجام نشده است.

رشیدی به سوالش از وزیر نفت و پاسخ وزیر اشاره کرد و گفت: زنگنه در پاسخ به این سوال به اقداماتی که تاکنون انجام شده یعنی همان 95 درصد کار اشاره کرد که پاسخ قابل قبول نبود و با یک شرط سوال را در کمیسیون نگه داشتم و آن اینکه تا یک ماه آینده 5 درصد تمام شده باشد و کار به اتمام برسد در غیر این صورت سوال را دوباره در کمیسیون و صحن مطرح می‌کنم.

در 24 آذرماه محمود رضایی کوچی، معاون عمرانی استاندار وقت فارس در خبری از در حال اتمام بودن پروژه گازرسانی به کامفیروز خبر داد اما پس از یک سال هنوز مشکلات گاز این منطقه رفع نشده و مردم با آن درگیر هستند.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به پیگیری انجام شده برای گازرسانی به روستاهای بخش کامفیروز شهرستان مرودشت اظهار داشت: در منطقه کامفیروز جنوبی پیمانکار پای کار آمده و کار گازرسانی تمام شده که ظرف 10 روز آینده نیز تزریق گاز به ویژه به منطقه تنگ شول انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در طرح گازرسانی به منطقه 11 روستا از کامفیروز شمالی از قلم افتاده بود، گفت: دستورات لازم برای این موضوع اخذ شده و در مرحله پیمان است، در حال حاضر نیز منتظر برگزاری مناقصه هستیم اما برای اینکه کار سریع‌تر پیش رود جلسه‌ای با وزیر نفت داشتم که در آن جلسه وزیر دستور داد و به استان نیز ابلاغ شد.

نماینده مردم مرودشت با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکار مشخص و مشکلات حوزه راه نیز برطرف شده است، افزود: عملیات گازرسانی به این 11 روستا نیز به زودی شروع می‌شود.

رشیدی در پاسخ به این سوال که سال گذشته نیز وعده‌هایی داده شد که هیچ یک به مرحله عملیاتی نرسید، بیان کرد: عمده مشکل راهداری بود که بر اساس اظهارات آنها اداره گاز باید ترمیم جاده پس از حفاری را متقبل می‌شد اما اکنون این مشکل برطرف شده است و پروژه به زودی شروع می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکل این پروژه جاده و حفاری در آن بوده که حل شده است، عنوان کرد: پیمانکار مشخص شده و مسئولان گاز استان نیز قول دادند که عملیات اجرایی پروژه به زودی آغاز شود.

گازرسانی به مناطقی مانند کامفیروز شمالی علاوه بر اینکه اعطای حق مسلم مردم است سبب می‌شود که درختان جنگلی نیز از سوختن در امان باشند و محیط زیست نیز حفظ شود، امید است که این وعده آخرین وعده برای گازرسانی به این منطقه باشد.

انتهای پیام/424 /ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید