ویروس کرونا ابزار جدید باج خواهی بین‌المللی آمریکا

6102aa8cc68e6_2021-07-29_17-48 شبکه خبری «پرس تی وی» چندی پیش در یک تفسیر خبری تاکید کرد که ایالات متحده بارها و بارها تئوری های توطئه علیه چین در زمینه اپیدمی کرونا را مطرح کرده و فقط در اندیشه رسیدن به اهداف سیاسی خود است.

«سام حسینی» خبرنگار تحقیقی یک آژانس رسانه‌ای مستقل ایرانی در مصاحبه ای با پرس تی وی گفت که محافل سیاسی و رسانه های ایالات متحده همدست شدند و مشترکا شواهد کذب و مدعیانه مبنی بر وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق را جعل کردند. اما حقیقت و تجربه ثابت کرده که این تنها ابزاری است که ایالات متحده با آن جنگ های دلخواه خود را آغاز می کند. ایالات متحده بارها و بارها به سیاهنمایی چین پرداخته است تا به اهداف سیاسی اش برسد.

ویروس کرونا ابزار جدید باج خواهی بین‌المللی آمریکا_fororder_src=http___5b0988e595225.cdn.sohucs.com_images_20200509_592f88870b694d2dae40bd2694228e26.jpeg&refer=http___5b0988e595225.cdn.sohucs

باید گفت نظر آقای حسینی از روی شواهد و تجربه است، زیرا سالهاست که ایران نیز هدف تاکتیک های بی اعتبار سازی و اتهام زنی های ایالات متحده قرار گرفته است. مسئله هسته ای ایران بیش از10 سال است که به سوژه داغ بین المللی تبدیل شده، اما ماهیت آن پرداختن به مسئله هسته ای نیست، بلکه بهانه آمریکا برای سرکوب و تحت فشار گذاشتن ایران است. تمام کشورها حق توسعه انرژی هسته ای غیرنظامی را دارند و آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران نیز در سال 2013 حکم شرعی صادر کرد که طبق آن ایران را از پژوهش و تولید سلاح هسته ای منع کرده است. با این حال، ایالات متحده سال هاست که دروغ تولید مخفیانه سلاح های هسته ای ایران را تکرار می کند و براساس آن تحریم های غیرقانونی را علیه ایران وضع کرده است.

علاوه بر ایران و عراق، در سال های اخیر سوریه جنگ‌زده نیز با اتهام زنی های ایالات متحده دست و پنجه نرم کرده است. حادثه سازمان «کلاه سفیدها» که در چند سال گذشته در رسانه ها افشاء شد، یکی از نمونه های برجسته جعل سند است. آمریکا و متحدان غربی آن نه تنها از ویدئوی گرفته شده توسط سازمان «كلاه سفیدها» به عنوان مدرکی برای مجازات و تحریم سوریه استفاده كردند، بلكه به این بهانه حملات گسترده نظامی علیه نیروهای دولت سوریه برپا كردند. با این حال، «پایگاه های فیلم و تلویزیونی» که توسط سازمان کلاه سفیدها برای تهیه شایعات و فیلم های دروغین مورد استفاده قرار گرفت، در بسیاری از نقاط سوریه کشف شد. روسیه همچنین لوازم جانبی و شاهدان مهم مربوط به کلاه سفیدها را در حال فیلمبرداری از «سلاح های شیمیایی» دروغین نیروهای دولت سوریه را برای جامعه جهانی نشان داد. بر اساس گزارش ها، این سازمان که خود را بشردوستانه خوانده، 100 میلیون دلار بودجه از ایالات متحده، انگلیس و اتحادیه اروپا دریافت كرده است.

آمریکا با استفاده از اتهامات کذب، عملیات نظامی علیه سایر کشورها را به راه انداخته و یا تحریم هایی را تحمیل کرده که موجب خسارات سنگین به این کشورها و آسیب های بی پایان برای مردم آنها شده است. با این حال، دولت ایالات متحده هرگز به دادگاه بین المللی اجازه تحقیقات در مورد جنایات نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و عراق را انجام نمی دهد و پرسنل اطلاعاتی این کشور را به دلیل جعل اطلاعات علیه دیگر کشورها مورد مجازات یا بازخواست جدی قرار نمی دهد. سیاستمداران آمریکایی فقط در خصوص ضررهای کشور خودشان صحبت می کنند، چشمهایشان را بر رنج سایر کشورها می بندند، از عذرخواهی از کشورهایی که مدتهاست اتهامات دروغین به آنها زده طفره می روند و از پرداخت غرامت به قربانیان بیگناه جنگ خودداری می کنند.

اکنون آمریکا سیاهنمایی و اتهام زنی خود را به چین معطوف کرده است. وب سایت ایستگاه تلویزیونی «امپریال سیتی» روسیه اخیراً مقاله ای منتشر کرده و نوشت ایالات متحده در تلاش است تقصیر شیوع بیماری کووید- 19را به گردان چین بیاندازد. اکنون، ایالات متحده این ویروس خطرناک را به ابزار باج خواهی بین المللی تبدیل کرده است. این ابتکار عمل «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده بود و «جو بایدن» مالک فعلی کاخ سفید نیز از این الگو پیروی می کند.

ترامپ سعی کرد به طور هدفمند ویروس کرونا را به عنوان «ویروس چینی» در میان سیاستمداران و رسانه ها جا بیاندازد و گستاخانه از پکن خواست 10 تریلیون دلار غرامت بپردازد. «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه اش گفت كه «شواهد زیادی وجود دارد كه نشان می دهد ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان چین نشت کرده است.» اما مضحک این است که ترامپ و پمپئو که این همه مدرک در دست داشتند، تا زمان کناره گیری از قدرت حتی نتوانستند یک مدرک ارائه دهند تا سرنوشت انتخابات را تغییر دهند و خود را نجات دهند؛ سرانجام مجبور شدند کاخ سفید را ناامیدانه ترک کنند.

دموکرات ها از دولت ترامپ به خاطر فرار از مسئولیت حل بحران اپیدمی انتقاد می کردند، اما دولت بایدن نیز پس از روی کار آمدن دقیقا در این راه قدم گذاشت. ایالات متحده بر مقامات و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی فشار آورده است تا این سازمان بین المللی، چین را به تولید ویروس کرونا متهم کند و خشم جهان را بر چین متمرکز نماید. شاید ایالات متحده هدف دیگری هم داشته باشد و آن باج گیری از چین و مجبور ساختن این کشور به سازش در مسائل دیگر است. این هدف آمریکا یعنی تبدیل تحقیقات منشاءیابی ویروس کرونا به ابزار باج خواهی از چین هرگز موفق نخواهد بود زیرا پکن با هیچ کشور بر سر اصول بنیادین خود معامله نخواهد کرد.

ویروس کرونا ابزار جدید باج خواهی بین‌المللی آمریکا_fororder_32453253245

نتیجه نظرسنجی آنلاینی که چند روز پیش توسط اندیشکده CGTN منتشر شد نشان می دهد 80٪ از کاربران جهانی که در این نظرسنجی شرکت داشتند، معتقد بودند که موضوع ردیابی ویروس کرونا جنبه سیاسی پیدا کرده است و این پروسه علمی کشف منشاء گسترش کرونا باید در مکان های مختلف جهان پیش گرفته شود

در موضوع همکاری در زمینه ردیابی منشاء کرونا، چین دو بار از کارشناسان سازمان بهداشت برای سفر به این کشور دعوت کرده و بدون هیچ گونه تأخیر و پنهان کاری، تحقیقات مشترکی را انجام داده است. حال نوبت به بازرسی از آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا رسیده که به عقیده بسیاری از کارشناسان نقاط مشکوک فراوانی دارند. اگر ایالات متحده اسراری ندارد که به واسطه آنها از حضور کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بترسد، پس چرا از آنها برای انجام تحقیقات منشاءیابی کرونا به آزمایشگاه فورت دتریک دعوت نمی کند؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید