ویژه‌برنامه شهادت امام رضا (ع) در شیراز/ از لاله‌گردانی خادمان حرم شاهچراغ(ع) تا اجرای زنده خوشنویسی

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محرم و صفر را باید ماه عزای اهل بیت نامید، ابتدای آن با دهه جانگداز عاشورا آغاز و انتهایش به رحلت پیامبر مهربانی‌ها رسول مکرم اسلام (ص) ختم می‌شود که روزهای پایانی این ماه نیز همواره از سوی دوستداران اهل بیت با برپایی مراسم عزا و سوگواری همراه است.

حرم مطهر شاهچراغ(ع) نیز طبق سنت هر ساله ویژه برنامه‌هایی را برای سوگواری در این ایام برنامه‌ریزی کرده و با دعوت از سخنرانان و مداحان مذهبی روزهای پایانی ماه صفر را به سوگ می‌نشینند. بخش نخست این سوگواری مربوط به رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) است که از 6 مهرماه شروع شده و تا روز 28 ماه صفر ادامه دارد.

در این سوگواری که هر شب همزمان با نماز مغرب و عشا برگزار شده آیت‌الله دژکام، امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس و حجج‌الاسلام و المسلمین حدائق، استوار میمندی، چوگانی، انجوی نژاد، احمدی و ملک مکان سخنرانی کرده و می‌کنند.

همچنین در این ایام مداحان اهل بیت مهدی رسولی، احمد خلف‌زاده، حجت‌الاسلام توفیق‌زاده، خلیل نگهبان، سعید خائف پناه، قاسم زارع، بهنام زارع و ماجد قیم به مداحی و مرثیه‌خوانی اهل بیت به ویژه رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) می‌پردازند.

مداحی حاج احمد واعظی در مدح امام رضا(ع) + فیلمارادت اهل سنت به ‌امام رضا(ع) / روایت «آخوند ‌خوش‌نظر» از زیارت سلطان خراسانمراسم وداع با شهید «سعید حسنان» در شب شهادت امام رضا (ع) برگزار می‌شود

در ادامه ویژه برنامه‌ای نیز برای شهادت حضرت امام رضا(ع) تدارک دیده شده که شامل سخنرانی، مرثیه‌سرایی و اجرای مراسم لاله‌گردانی توسط خادمان حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) است.

این ویژه برنامه از چهارشنبه 14 مهرماه همزمان با شب شهادت حضرت رضا (ع) با سخنرانی آیت‌الله دژکام و مداحی احمد خلف‌زاده آغاز می‌شود و روز پنجشنبه ظهر شهادت نیز مرثیه‌سرایی با نوای احمد خلف‌زاده اجرا می‌شود.

همچنین در شام غریبان شهادت امام رضا (ع) مراسم لاله‌گردانی توسط خادمان حرم مطهر شاهچراغ(ع) پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود.

علاوه بر این چهاردهم و پانزدهم مهر ماه همزمان با ایام شهادت امام رضا(ع) برنامه خوشنویسی زنده توسط استاد طاووسی در سعدیه شیراز برگزار می‌شود که این برنامه از سلسله برنامه‌های کنگره بین‌المللی محّمد(ص) درآیینه ادب و هنر است.

بر این اساس خوشنویسیِ متون مرتبط در توصیف پیامبر رحمت و مهربانی با استفاده از خطوط" رقاع و توقیع" و تاکید بر فضاهای بصری چشم‌نواز و رنگه نویسی، محور اجرای زنده استاد ناصر طاوسی خواهد بود.

اجراهای زنده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه راس ساعت 11 صبح به صورت زنده از صفحه رسمی کنگره به نشانیartsformuhammadقابل دیدن است.

انتهای پیام/424 /ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید