پایان خط دولت بایدن برای به تاخیر انداختن توافق نهاییجمهوری اسلامی ایران پیش نویس متن خود را با رویکردی سازنده برای جمع بندی مذاکرات تهیه و ساعاتی پیش از طریق اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات ارائه کرد. ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکایی ها، تیم کارشناسی کشورمان به دقت بررسی و پاسخ های ایران پس از ارزیابی در سطوح مختلف، امشب (پنجشنبه) تدوین و به هماهنگ کننده ارائه شد. .

از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، دستیابی به توافق نهایی، مسیر تضمین اطمینان بخشی و راستی آزمایی رفع تحریم ها را طی می کند تا منفعت اقتصادی مردم را تضمین کند. همچنین این موضوع نباید به عنوان اهرمی برای فشار بر ایران در آینده باقی بماند و ادعاهای سیاسی در مورد مسائل حفاظتی بسته شود.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص گفت: برای دستیابی به توافق دائمی جدی هستیم اما یکی از موضوعاتی است که در تبادلات شفاهی ما با طرف های مذاکره به آن توجه شده است، اما باید تقویت کنیم. در متن، این است: اول، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و منحصراً بر وظایف فنی خود تمرکز کند. دوم اینکه پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام، برای ایران قابل قبول نیست که دوباره برخی از دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی‌اساس آژانس را ببیند.

در روزهای اخیر مقامات غربی نسبت به دستیابی به توافق نهایی برای ازسرگیری اجرای کامل برجام ابراز خوش بینی کرده اند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که امیدوار است در چند روز آینده به توافق نهایی بر سر برجام دست یابد.

وی افزود: در روزهای گذشته با همه طرف های موجود صحبت کردم و نظرات طرف ایرانی و آمریکایی را دریافت کردم که منطقی ارزیابی کردم. بورل افزود: فکر می‌کنم نقاط مشترکی وجود دارد که همه نگرانی‌ها را برطرف می‌کند و امیدوارم این حرکت به توافق نهایی در روزهای آینده منجر شود.

در همان روز، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده به توافق نهایی دست یابد و جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرد که واشنگتن محتاطانه به مذاکرات خوشبین است. برای اجرای کامل برجام، این توافق امیدوارکننده است.

اما در چند ساعت اخیر خبرنگاران رسانه های غربی مدعی هستند که سیگنال مثبتی از سوی منابع اروپایی و آمریکایی در خصوص متن ارائه شده از سوی ایران دریافت نکرده اند. استفانی لیختنشتاین، روزنامه‌نگار اتریشی که مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها را دنبال می‌کند، در توئیتی مدعی شد: «یک دیپلمات اروپایی با ارزیابی منفی آمریکا موافق است و به من می‌گوید که پاسخ ایران به اظهارات آمریکا درباره پیش‌نویس توافق «منفی و غیرمنطقی» به نظر می‌رسد. . شخص دیگری افزود که پاسخ ایران «اصلاً خوب به نظر نمی رسد». هشتگ برای بریم

مجله پولیتیکو نیز در این مقاله به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد: «ما در حال بررسی واکنش ایران هستیم، اما متن ارائه شده دلگرم کننده نیست». همچنین گروهک تروریستی منافقین و عناصر مرتبط با رژیم صهیونیستی کلیدواژه های مربوط به مذاکرات وین و برجام را در شبکه های مجازی بارگذاری کرد و موجی منفی علیه پاسخ ایران به راه انداخت.

این در حالی است که ساعاتی پیش ده ها تن از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه آمریکا در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا نسبت به توافق احتمالی با ایران در خصوص لغو تحریم ها ابراز نگرانی کردند. آنها در نامه خود از جو بایدن خواستند تا تمام معاملات جانبی را در اختیار کنگره قرار دهد و دولت قبل از ورود به برجام برای بازگرداندن این توافق با قوه مقننه مشورت کند.

این نامه با تکرار اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شده است که آنها نسبت به بندهایی که ممکن است در متن نهایی توافق گنجانده شود، نگران هستند. این نمایندگان کنگره آمریکا در ادامه خطاب به بایدن خاطرنشان کردند: ما از شما می خواهیم قبل از ارائه متن کامل توافق و همه توافقات جانبی به کنگره، توافق نکنید.

پیش از این 30 نماینده دموکرات آمریکا پیش نویس نامه ای خطاب به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را امضا کردند که در آن از احتمال بازگشت دولت وی به توافق هسته ای ابراز نگرانی کرده و با هرگونه لغو یا کاهش تحریم های اعمال شده علیه ایران مخالفت کردند. نمایندگانی که پیش نویس را امضا کردند، خواستار آن شدند که دولت بایدن متن کامل آن را قبل از امضای توافق به کنگره، قانونگذاران و سایر احزاب مربوطه ارائه کند.

بدیهی است که این شرایط، تصمیم گیری و تأخیر در حل مشکلات داخلی آمریکا را برای دولت ضعیف بایدن دشوار کرده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که اگر آمریکا به عنوان مقصر شرایط کنونی اراده خود را نشان دهد و خواسته ها و درخواست های منطقی ایران برای ایجاد یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اگر آمریکا واقع بینانه عمل کند و پیش نویس موجود را تقویت کند، دستیابی به توافق دور از دسترس نخواهد بود. وی خاطرنشان کرد: هدف جمهوری اسلامی ایران دستیابی به یک توافق خوب، قوی و با ثبات است.

دیدگاهتان را بنویسید