پایان روزه سکوت؛ طرح صدر برای خروج عراق از بن بست سیاسیبه گزارش ایرنا، تشکیل دولت عراق ماه هاست که در بلاتکلیفی و درگیری بین دو طرف (ائتلاف سه صدرالحلبوسی- بارزانی و چارچوب هماهنگی شیعیان و متحدان) به سر می برد. حد نصابی حاصل نشده است، صدر می گوید برنامه ای برای تسریع تشکیل دولت دارد.

رسول الخلافی، نماینده جناح صدر به رسانه های عراقی گفت که سعید مقتدی صدر روز سه شنبه با نمایندگان جناح صدر در الحنانه نجف دیدار کرد.

وی افزود: صدر در دو روز آینده طرحی را ارائه خواهد کرد که “دریچه ای برای حل بحران ناشی از به تعویق افتادن تشکیل دولت عراق خواهد بود”.

الخلافی تصریح کرد: این طرح توسط سه ائتلاف از جمله فراکسیون صدر یعنی در چارچوب هماهنگی و استقلال به طرف مقابل ارائه می شود.

وی گفت که این طرح به تفاهم جمعی با چارچوبی هماهنگ و مستقل با هدف تثبیت حد نصاب کامل برای انتخاب رئیس جمهور و سپس وظیفه شخصی تشکیل دولت (انتصاب نخست وزیر) می پردازد.

فراکسیون محتوا احتمالا با هدف شکستن یک سوم ضامن ها (یک سوم تعطیلی که مجلس را از حد نصاب خارج می کند و تشکیل دولت را تا رفع دغدغه های دیگر به تعویق می اندازد از چارچوب هماهنگی دعوت به استخدام جدید خواهد کرد. حذف شده). طرفین را حفظ می کند یا توافق لازم را به حالت تعلیق در می آورد.)

الخلافی ادامه داد: مهلت صدر به چارچوب هماهنگی (40 روز) رو به پایان است و چارچوب هماهنگی نمی تواند دولت تشکیل دهد، بنابراین طرح صدر برای پایان دادن به بن بست مطرح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید