پایان عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس تهران


به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، فریدون رضوی کیا با اعلام این خبر گفت: پهنه آبی مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس به وسعت 130 هکتار است. بخش قابل توجهی از آب دریا تبخیر می شود، فصل گرم به این معناست که آب مورد نیاز دریاچه از طریق رودخانه فصلی تامین می شود تا آب دریاچه به حد مطلوب برسد.

به گفته وی، آب دریا در سال گذشته به دلیل گرمی هوا در پایین ترین سطح خود یعنی در ارتفاع 65.5 متری از سطح دریا بوده و تا رسیدن به حد مطلوب 350 سانتی متر فاصله داشته است.

رضوی کیا با بیان اینکه امسال بر اساس تصمیم مدیریت عالی شهرداری تهران و ایجاد مدیریت یکپارچه در مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس، مسئولیت نگهداری و بهره برداری فنی پالایشگاه دریایی و آن را بر عهده گرفت، گفت: تاسیسات و تجهیزات مربوطه از سازمان نظام مهندسی و عمران تهران . به شرکت توسعه کارکنان شهرداری تهران اعطا شد، وی افزود: بلافاصله پس از انعقاد قرارداد تامین آب با شرکت آب منطقه ای تهران، آبگیری از بیستم بهمن ماه سال 1400 آغاز شد و تا 14 فروردین در مجموع 477 ساعت و 50 دقیقه به طول انجامید. 1401 طول کشید.

مدیرعامل شرکت عمران کارکنان شهرداری تهران ادامه داد: امسال یک میلیون و 757 هزار و 64 مترمکعب آب از کانال کانفلودن وارد شده و پس از طی هفت کیلومتر کانال سرپوشیده و مراحل تصفیه وارد حریم آبی دریاچه شهید خلیج فارس شده و در نتیجه تراز شده است. آب دریاچه در سطح مطلوب 260.51 متر از سطح دریا قرار داشت.

پایان عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس تهران

وی با بیان اینکه امسال با توجه به فعالیت ششمین تصفیه خانه آب و فاضلاب تهران واقع در بالای سد، تنها چند ساعت در شبانه روز می توان آب رودخانه را به سمت آبی هدایت کرد که تهران فیلترهای خود را شستشو داد. بیش از 12 بار در شبانه روز که آب کانفلودن را کدر کرد که در عمل فرصت آبگیری 24 ساعته را از همکاران ما گرفت.

وی افزود: آب هدایت شده از رودخانه کن قبل از انتقال به حریم آبی دریاچه، به منظور حفظ گونه های آبزی و سازگاری با آب و اکوسیستم دریاچه رودخانه، در تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس تصفیه و وارد شد. دریاچه پس از اقدامات فنی به همین دلیل است که آب دریا از کیفیت زیست محیطی بالا و مطابق با استانداردهای جهانی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرداری تاکید کرد: تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس می تواند با بهره گیری از مدرن ترین امکانات و تجهیزات روز دنیا، آب کانفلودن را با ظرفیت 400 لیتر در ثانیه تصفیه کرده و به طور مستمر در طول مسیر پشتیبانی کند. سال کیفیت آب دریاچه

مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) یکی از پرطرفدارترین مراکز گردشگری کلانشهر تهران است که همه روزه میزبان هزاران گردشگر شهری از تهران و نقاط مختلف کشور به ویژه استان های مجاور است. به خصوص در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات. مثل البرز و قزوین است.

دیدگاهتان را بنویسید