«پرستو صالحی»؛ بازیگری که شهرتش را از اینستاگرام دارد و نه بازیگری!

616883f7285a2_2021-10-14_22-54 پرستو صالحی به عنوان بازیگر شناخته شد اما نقش مهمی در سینما یا تئاتر بازی نکرد و شهرتش را از اینستاگرامش دارد، نه از حرفه‌اش.

به ظاهر بازیگر است. یعنی اول با بازیگری شروع کرد در تئاتر و تلویزیون و در سینما نقش‌های فرعی را بازی کرد. واقعیت این است هرچقدر فیلم‌باز و سریال‌بین ‌باشیم و پی‌گیر آثار سینمایی و تلویزیونی هر چقدر ته‌ذهنمان را شخم بزنیم نقشی با بازی پرستو صالحی یادمان نمی‌آید که در آن خوش درخشیده باشد حتی یک نقش کوتاه. هر کجای دنیا باشد، حتی کشورهایی که تولیدات سینما و تلویزیون جدی ندارند، به پرستو صالحی نمی‌گویند بازیگر و نه مردم و نه اهالی سینما و تلویزیون اجازه نمی‌دهند یک آدمی که گاهی در یک اثری نقش کم‌اهمیتی را مقابل دوربین اجرا می‌کند از همه مزایای بازیگری بخصوص شهرتش استفاده کند. در دنیای حرفه‌ای، آدم‌‌های حرفه‌ای پرستو صالحی‌ها را بایکوت می‌کنند تا جلوی رشد قارچ‌گونه آنها را بگیرند.

در این‌جا پرستو صالحی سال‌های زیادی به اسم بازیگر جولان داد اما هر چه ته ذهنمان را جستجو می‌کنیم نقشی از او را به یاد نمی‌آوریم. هر چه هست، حاشیه‌هایی است که در دنیای مجازی به وجود آورده. از همان چند سال قبل که بعد از باخت تیم استقلال گریه کرد و گفت: «نیمه اول خوب بازی نکردیم، تیم از هم پاشید… عدد چهار مال ما بود… عدد چهارمون رفت زیر سوال…» این ویدیو دست به دست شد و پرستو صالحی تبدیل شد به یکی از طرفداران سرسخت تیم استقلال که برای باخت تیم‌اش گریه هم می‌‌کند و دل می‌سوزاند برای «چهار»ی که زیر سوال رفت. پرستو صالحی بدون این‌که نقش مهمی در آثار نمایشی بازی کند در راس اخبار و لایک و کامنت قرار می‌گیرد. این همه دیده شدن برایش جذاب است و توی دل برو. او بازیگری را انتخاب کرده بود که دیده شود اما نشد که در این حرفه معروف شود. حالا دنیای شکل گرفته بنام فضای مجازی و شبکه‌‌ای اجتماعی بنام اینستاگرام؛ پلتفرومی که هیچ محدودیتی ندارد نه رئیسی دارد و نه کسی می‌پرسد چرا این و چرا آن نه. می‌توان از متن وارد حاشیه شد و در معرض دید قرار گرفت.

پرستو صالحی در دنیای مجازی یکه‌تازی‌ها کرد، حتی درباره گونه‌هایش هم توضیح داد که جراحی زیبایی نکرده‌ام و ارثی است و خدادادی. صالحی در دنیای مجازی بی‌پروا بود و ترسی نداشت از گفتن و برملا کردن اصرار مگو. همین باعث شد تا احسان علیخانی سال 95 او را به برنامه ماه‌عسل ببرد و صالحی به همه مردم بگوید که پدرش معتاد بوده و مادر و برادر و خودش چقدر سختی دیده‌اند از این اعتیاد. این برنامه هم به اصلاح ترکاند و بار دیگر صالحی در صدر اخبار و لایک قرار گرفت که آفرین به جسارتت. اما دنیای رسانه بی‌رحم است و مردم فراموش‌کار. او به آب و آتش زد و اسرار خانوادگی را مقابل دوربین گفت با این رویکرد که می‌خواهم هشدار بدهم به معتادان که با خانواده خود چه می‌کنند. پرستو و پدرش و کاری که با خانواده‌اش کرده بود خیلی زود در انبوه اتفاقات و آدم‌های دنیای مجازی و حاشیه‌هایی که می‌سازند از یاد رفتند. تا زمانی که هواپیمای اکراینی سقوط کرد و همه مسافران آن که عازم کانادا بودند، کشته شدند. چند روز بعد صالحی در اینستاگرامش نوشت که توسط سپاه احضار و توبیخ شده و به قید وثیقه آزاد شده و باید سکوت کند و دیگر نمی‌تواند صدای مردم ایران باشد.

سکوت صالحی چند روز قبل شکسته شد با ویدیویی که از خودش منتشر کرد و تلویحا گفت چون نمی‌تواند در ایران صحبت کند و صدای مردم ایران باشد، مهاجرت و ترک ایران را انتخاب کرده است.

شبکه‌های اجتماعی و گردانندگان صفحات اینستاگرام که با هر بازدید و لایک کلی پول به جیب می‌زنند آنقدر این ویدیو را دست به دست گرداندن که تقریبا همه دیدند و یادشان آمد که پرستو صالحی هم بود که برای از دست دادن آن عدد چهار نازنین گریه هم کرد و حالا بار سفر بسته و رفته. ویدیو‌های حاشیه‌ساز او دوباره وایرال شد و بارها دیده شد. دریغ از انتشار یک نقش حاشیه‌ای اما مهم که در سینما یا تلویزیون بازی کرده باشد. پرستو صالحی رفت و ویدیوی خداحافظی او هم بزودی از یادها خواهد رفت. او در خارج از ایران هم احتمالا از محدودیت‌هایش در ایران سخن خواهد گفت؛ شاید خیلی هم آتشین. شاید به تلویزیون‌های آن‌طرف آب هم برود و به حساب خودش افشاگری کند. اما باور کنید خیلی زود همه این‌‌ها از یاد خواهد رفت. در آن‌طرف مرزها معمولا حساب و کتاب‌دارتر از این‌جاست. شاید چند روزی به صالحی امکان حرف زدن داده شود اما خیلی زود جذابیتش از دست خواهد داد. او نه اینفلوئنسر است و نه صاحب تفکر و اندیشه خاصی. فراموش می‌شود آن‌چنان‌که انگار هرگز نبوده. او در ایران گاهی با حاشیه‌هایش می‌توانست دیده شود اما دیده شدن در دنیای بزرگتر و قواعد پیچیده‌تر، سخت‌تر است. حال باید منتظر ماند و دید پرستوصالحی با آن‌همه حاشیه داخلی در خارج چه می‌کند و چگونه اشتیاق دیده شدن را برآورده می‌‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید