پنتاگون: ما به کاهش نیروهای آمریکایی در اروپا یا جابجایی آنها فکر نمی کنیم.جان کربی، سخنگوی پنتاگون، شنبه به وقت محلی گفت برخی گزارش‌ها حاکی از انتخاب آمریکا قبل از دیدار با روسیه است.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: «می خواهم روشن کنم که ما کاهش نیرو در اروپا را بررسی نمی کنیم. ایالات متحده همچنین هیچ برنامه ای برای تغییر تعداد نیروها در بالتیک و لهستان ندارد.

رسانه های آمریکایی گزارش دادند کاخ سفید همچنین گزارش ها درباره تصمیم برای کاهش نیروها در شرق اروپا را تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، حدود 6000 نیروی آمریکایی در شرق اروپا مستقر هستند که از این تعداد حدود 4000 نفر در لهستان مستقر هستند. سایر اعضای ائتلاف ناتو هزاران نیرو را در این منطقه مستقر کرده اند.

یک مقام ارشد دولت بایدن که قرار است گفتگوهایش روز دوشنبه در ژنو آغاز شود، گفت که ایالات متحده تمایلی به بحث در مورد محدودیت های حضور نظامی آمریکا یا تغییر موضع ناتو در منطقه ندارد.

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه به ژنو سوئیس سفر خواهد کرد تا تیم ایالات متحده را در مذاکرات دوجانبه ثبات استراتژیک با روسیه رهبری کند.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، دستیار وزیر امور خارجه از 8 تا 13 ژانویه (18 تا 23 ژانویه) به سوئیس و بلژیک سفر خواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده است که این سفر ادامه دیپلماسی ایالات متحده با متحدان و شرکای اروپایی برای انجام تلاش های مشترک برای افزایش نیروی نظامی غیرمجاز روسیه در امتداد مرز اوکراین و تشویق روسیه به انتخاب دیپلماسی و کاهش تنش است.

بر اساس این بیانیه، شرمن در سفر به ژنو در تاریخ 10 ژانویه، هیئت آمریکایی را در گفتگوی ثبات استراتژیک آمریکا و روسیه رهبری خواهد کرد.
به گفته وزارت خارجه آمریکا، حضور شرمن در مذاکرات ثبات استراتژیک، رایزنی‌های ناتو و اتحادیه اروپا، بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک واشنگتن برای کاهش تنش‌ها بر سر تقویت نظامی روسیه در مرز اوکراین و ادامه حملات به اوکراین است.

پس از دیدار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین در ژوئن 2021، مذاکرات دوجانبه ثبات استراتژیک قبلاً در جولای و سپتامبر 2021 برگزار شده است.

کمیته ناتو-اوکراین در 10 ژانویه با حضور جولی اسمیت سفیر ایالات متحده به نمایندگی از واشنگتن تشکیل جلسه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید