پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه مجرم شناخته شد – تابناک


نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان ارتفاعات جاده های دو روستای زابوخ و لغزور، راه های اصلی و بخش هایی از مناطق مرزی را تصرف کردند.

گردنه لاچین تنها جاده ای است که قره باغ کوهستانی و ارمنستان را به هم متصل می کند و در ماه های اخیر توسط به اصطلاح دوست داران محیط زیست مسدود شده است.

ایروان می گوید که این موضوع به یک بحران انسانی در قره باغ منجر شده است.

پس از جنگ دوم قره باغ در سال 2020 که با توافق آتش بس با میانجیگری روسیه به پایان رسید، 3 تا 6 هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه حضور یافتند و تلاش های خود را برای برقراری آتش بس بین طرفین آغاز کردند، اما در 30 ماه گذشته آتش بس برقرار کردند. جنایات زیادی بین دو طرف رخ داد.

سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه، 20 سال پس از تهاجم نیروهای آمریکایی به این کشور، قوانین غیرجایی را برای لغو مجوز جنگ در عراق ارائه کردند.

به گزارش یورونیوز، اکثریت اعضای سنای آمریکا روز چهارشنبه با قانون لغو مجوز جنگ در عراق 20 سال پس از جنگ در این کشور موافقت کردند. همانطور که کنگره تلاش می کند نقش خود را در تصمیم گیری در مورد اعزام نیرو به میدان های نبرد بازگرداند.

مجوز استفاده از نیروهای نظامی در سال های 1991 و 2022 با 66 رای موافق و 30 رای موافق لغو شد. این بدان معناست که رای به دست آمده بسیار بیشتر از اکثریت 51 رای مورد نیاز برای تصویب قانون مورد نظر بود و رسماً به جنگ خلیج فارس و عراق پایان داد.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه مجرم شناخته شد.

هر دو حزب از لغو «مجوز نیروی نظامی» در سال 2002 که به جورج دبلیو بوش اجازه حمله به عراق را می داد، حمایت کردند. همچنین مجوز حمله در سال 1991 که جورج بوش پدر. با توجه به قدرت حمله به عراق پس از حمله نیروهای صدام به کویت نیز لغو شد.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، گفت: “ایالات متحده، عراق و جهان به طور کلی از سال 2002 به طور چشمگیری تغییر کرده اند و زمان آن رسیده که قوانین به عقب برسند.”

وی ادامه داد: تاریخ انقضای مجوز استفاده از نیروی نظامی به پایان رسیده است، لغو این مجوز هیچ آسیبی به اقدامات آمریکا در خارج از کشور وارد نمی‌کند و به توانایی ما برای حفظ امنیت آمریکایی‌ها آسیبی وارد نمی‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قول داده است که اگر قانون نهایی به دست او برسد، امضا خواهد کرد. البته دورنمای او در مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان چندان قطعی به نظر نمی رسد.

لغو مجوز استفاده از نیروی نظامی در سال 2002 بحث برانگیزتر از مجوز سال 1991 بود. زیرا بر اساس مجوز سال 2002، پس از جنگ، چندین عملیات نظامی مانند انتقام از شبه نظامیان در عراق انجام شد. حتی ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ژانویه 2020 در بغداد با همین مجوز انجام شد.

بسیاری از قانونگذاران آمریکایی مجوز کنگره آمریکا را به دولت جورج بوش جونیور در نظر می گیرند. حمله به عراق در سال 2003 به عنوان یک شکست سیاسی بزرگ. آنها می گویند این مجوز به رئیس جمهور آمریکا اختیارات زیادی داد و باعث شد این کشور حداقل ده سال میلیاردها دلار و هزاران سرباز خود را از دست بدهد.

اما این قانون مجوز جنگ در افغانستان در سال 2001 را لغو نمی کند. مجوز جنگ در افغانستان به رؤسای جمهور ایالات متحده اختیارات گسترده ای می دهد تا علیه القاعده و شاخه های آن در سوریه، یمن، سومالی و سایر مناطق آفریقا حمله نظامی کنند.

بر اساس گزارش “پروژه شمارش بدن عراق”، تا زمان خروج آخرین نیروهای نظامی در سال 2011، نزدیک به 4500 سرباز آمریکایی در عراق کشته شده بودند، در حالی که این جنگ جان بیش از 100000 غیرنظامی عراقی را گرفته بود.

پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل

بامداد پنجشنبه، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی تعدادی موشک از منطقه جولان اشعلی به سمت مواضع ارتش سوریه در جنوب دمشق شلیک کردند و پدافند هوایی سوریه با این حمله موشکی مقابله کرد.

برخی منابع اعلام کردند که جنگنده های رژیم صهیونیستی مواضع گروه مقاومت را در نزدیکی کوه قصیون در دمشق بمباران کردند.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه مجرم شناخته شد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع سوریه، جنگنده های رژیم صهیونیستی ساعت 01:20 (به وقت محلی) چند فروند موشک به سمت شهر دمشق شلیک کردند که تعدادی از این موشک ها رهگیری و منهدم شد. این حمله موشکی رژیم صهیونیستی خسارات مادی برجای گذاشت و 2 نظامی سوری نیز مجروح شدند.

پسر نتانیاهو در دادگاه محکوم شد

در حالی که تلاش بنیامین نتانیاهو برای ایجاد تغییراتی در ساختار قضایی رژیم صهیونیستی همچنان خبرساز شده است، دادگاهی در فلسطین اشغالی حکمی علیه پسر وی صادر کرده است.

منابع رسانه‌ای در فلسطین اشغالی مانند «جروزالم پست» گزارش دادند که یایر نتانیاهو در چارچوب شکایت افترا از سوی دادگاه به پرداخت ۷۰ هزار مثقال (واحد پول رژیم صهیونیستی) به استاو شفیر نماینده سابق مجلس شورای اسلامی محکوم شد.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه مجرم شناخته شد.

استاو شفیر در سال 2021 شکایتی را تنظیم کرد و از دادگاه اسرائیل خواست که پسر نتانیاهو را به پرداخت 143603 مثقال به عنوان غرامت به دلیل انتشار افترا و 120000 مثقال دیگر برای آزار جنسی محکوم کند.

حکم دادگاه علیه پسر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در شرایطی صادر شد که بنیامین نتانیاهو در هفته های اخیر تلاش زیادی برای ایجاد تغییرات گسترده در ساختار قضایی این رژیم انجام داده است. تغییراتی که مخالفان می گویند با هدف تلاش نتانیاهو برای فرار از دادگاه های این رژیم بر سر پرونده های فساد او است.

چین نسبت به هرج و مرج در آسیا هشدار داد

لی کیانگ، نخست‌وزیر چین در نشست سالانه مجمع اقتصادی آسیا (BAO) در روز پنجشنبه هشدار داد که از هرج و مرج و درگیری در آسیا جلوگیری شود.

به گزارش شینهوا، لی اظهار داشت که کشور به اصلاحات، توسعه مبتنی بر نوآوری، صرف نظر از اینکه جهان چگونه تغییر کند، پایبند خواهد بود.

لی افزود: با انجام این کار، چین نه تنها انگیزه و نشاط جدیدی را به اقتصاد جهانی تزریق می کند، بلکه جهان را قادر می سازد تا فرصت ها و مزایای توسعه چین را به اشتراک بگذارد.

بر اساس این گزارش، لی این اظهارات را در یک سخنرانی کلیدی در مراسم افتتاحیه کنفرانس سالانه انجمن بوآئو برای آسیا در سال 2023 در جزیره هاینان چین بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: آسیا باید از “آشوب و درگیری” دوری کند، در غیر این صورت آینده منطقه از دست خواهد رفت.

لی گفت چین می تواند “لنگر صلح و ثبات جهانی” باشد و به اجرای اصلاحات ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، در این اجلاس ده ها مقام ارشد سیاسی و اقتصادی و روسای شرکت های تجاری معتبر جهان حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید