پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین/ لغو دو مجوز جنگ عراق از سوی سنای آمریکا/ پاسخ پدافند هوایی سوریه با موشک های اسرائیلی/ محکومیت پسر نتانیاهو در دادگاه – تابناک


نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان ارتفاعات جاده های دو روستای زابوخ و لگزور، راه های اصلی و بخش هایی از مناطق مرزی را به تصرف خود درآوردند.

گردنه لاچین تنها جاده ای است که قره باغ کوهستانی و ارمنستان را به هم متصل می کند و در ماه های اخیر توسط به اصطلاح دوستداران محیط زیست مسدود شده است.

ایروان می گوید این موضوع به یک بحران انسانی در قره باغ منجر شده است.

پس از جنگ دوم قره باغ در سال 2020 که با توافق آتش بس با میانجیگری روسیه به پایان رسید، 3 تا 6 هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه ظاهر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند، اما در 30 ماه گذشته، آتش بس نقض های زیادی بین دو طرف رخ داد.

سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه، 20 سال پس از تهاجم نیروهای آمریکایی به این کشور، قوانین غیرجایی را برای لغو اختیار جنگ در عراق ارائه کردند.

به گزارش یورونیوز، اکثریت اعضای سنای آمریکا روز چهارشنبه با قانونی برای لغو اختیارات نظامی در عراق 20 سال پس از جنگ در این کشور موافقت کردند. همانطور که کنگره به دنبال بازپس گیری نقش خود در تصمیم گیری درباره اعزام نیرو به میدان جنگ است.

مجوزهای نظامی 1991 و 2022 با 66 رأی موافق در برابر 30 رأی موافق لغو شد. این بدان معناست که رای به مراتب بیشتر از اکثریت 51 رای مورد نیاز برای تصویب قانون مورد نظر بود که رسما به جنگ خلیج فارس و عراق پایان می دهد.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه محکوم شد.

هر دو حزب از لغو «مجوز نیروی نظامی» در سال 2002 حمایت کردند که جورج دبلیو دبلیو را مجاز می‌کرد. بوش برای حمله به عراق همچنین، مجوز حمله در سال 1991 که به جورج دبلیو بوش اجازه حمله به عراق را پس از حمله نیروهای صدام به کویت می داد، نیز لغو شده است.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا گفت: “ایالات متحده، عراق و جهان به طور کلی از سال 2002 به طور چشمگیری تغییر کرده اند و زمان آن رسیده که قوانین به عقب برسند.”

وی ادامه داد: مجوز استفاده از نیروی نظامی به پایان رسیده است. سلب این اختیارات به اقدامات ایالات متحده در خارج آسیبی نمی رساند و به توانایی ما برای ایمن نگه داشتن آمریکایی ها لطمه ای وارد نمی کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قول داده است که در صورت رسیدن به لایحه نهایی، آن را امضا خواهد کرد. البته چشم انداز او در مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان چندان امن به نظر نمی رسد.

لغو مجوز استفاده از نیروی نظامی در سال 2002 بحث برانگیزتر از مجوز سال 1991 بود. زیرا بر اساس مجوز سال 2002، پس از جنگ، چندین عملیات نظامی در عراق به انتقام از شبه نظامیان انجام شد. حتی قتل قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ژانویه 2020 به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در بغداد نیز با همین مجوز انجام شد.

بسیاری از قانونگذاران آمریکایی، مجوز کنگره آمریکا به دولت جورج دبلیو بوش برای حمله به عراق در سال 2003 را یک شکست سیاسی بزرگ می دانند. آنها می گویند این مجوز به رئیس جمهور ایالات متحده قدرت زیادی داد و باعث شد این کشور میلیاردها دلار ضرر کند و هزاران سرباز خود را حداقل برای ده سال از دست بدهد.

اما این قانون مجوز جنگ 2001 در افغانستان را لغو نمی کند. مجوز جنگ در افغانستان به رؤسای جمهور ایالات متحده اختیارات گسترده ای می دهد تا علیه القاعده و شاخه های آن در سوریه، یمن، سومالی و سایر مناطق آفریقا حمله نظامی کنند.

طبق پروژه شمارش بدن عراق، تا زمان خروج آخرین نیروها در سال 2011، نزدیک به 4500 سرباز آمریکایی در عراق کشته شدند، در حالی که جنگ جان بیش از 100000 غیرنظامی عراقی را گرفته بود.

پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل

اوایل روز پنجشنبه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی تعدادی موشک از منطقه جولان در عشالی به مواضع ارتش سوریه در جنوب دمشق شلیک کردند و پدافند هوایی سوریه با این حمله موشکی مقابله کرد.

برخی منابع از بمباران مواضع گروه مقاومت در نزدیکی کوه کاسیون دمشق توسط جنگنده های رژیم صهیونیستی خبر دادند.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه محکوم شد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع سوریه ساعت 1:20 بامداد (به وقت محلی) جنگنده های رژیم صهیونیستی چند فروند موشک به سمت شهر دمشق شلیک کردند که تعدادی از این موشک ها رهگیری و منهدم شد. این حمله موشکی رژیم صهیونیستی خسارات مادی برجای گذاشت و 2 نظامی سوری مجروح شدند.

محکومیت پسر نتانیاهو در دادگاه

در حالی که تلاش بنیامین نتانیاهو برای ایجاد تغییراتی در ساختار قضایی رژیم صهیونیستی همچنان در اخبار مطرح است، دادگاهی در فلسطین اشغالی علیه پسر وی رای صادر کرده است.

منابع رسانه ای در فلسطین اشغالی مانند جروزالم پست گزارش دادند که یایر نتانیاهو به عنوان بخشی از شکایت افترا از سوی دادگاه به پرداخت ۷۰ هزار مثقال (واحد پول رژیم صهیونیستی) به استاو شفیر، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی محکوم شد.

پیشروی جدید ارتش آذربایجان در گذرگاه لاچین / لغو دو مجوز جنگ در عراق از سوی سنای آمریکا / پدافند هوایی سوریه در برابر موشک های اسرائیل / پسر نتانیاهو در دادگاه محکوم شد.

استاو شفیر در سال 2021 درخواست تجدید نظر کرد و از دادگاه اسرائیلی خواست تا پسر نتانیاهو را به پرداخت 143603 مثقال به عنوان غرامت برای افترا و 120000 مثقال دیگر برای آزار و اذیت جنسی محکوم کند.

حکم دادگاه علیه پسر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام شده است که بنیامین نتانیاهو در هفته های اخیر تلاش زیادی برای ایجاد تغییرات گسترده در ساختار قضایی این رژیم انجام داده است. تغییراتی که مخالفان می گویند با هدف تلاش نتانیاهو برای فرار از دادگاه های رژیم برای پرونده های فساد خود انجام می شود.

چین نسبت به هرج و مرج در آسیا هشدار داد

لی چیانگ، نخست وزیر چین روز پنجشنبه در نشست سالانه مجمع اقتصادی آسیا (BAO) هشدار داد که از هرج و مرج و درگیری در آسیا جلوگیری شود.

به گزارش شین هوا، لی گفت که کشور به اصلاحات، توسعه مبتنی بر نوآوری، صرف نظر از اینکه جهان چگونه تغییر کند، پایبند خواهد بود.

لی افزود: با انجام این کار، چین نه تنها انگیزه و نشاط جدیدی را برای اقتصاد جهانی به ارمغان می آورد، بلکه به جهان اجازه می دهد تا فرصت ها و مزایای توسعه چین را به اشتراک بگذارد.

بر اساس این گزارش، لی این اظهارات را در یک سخنرانی کلیدی در مراسم افتتاحیه کنفرانس سالانه انجمن بوآئو آسیا در جزیره هاینان چین در سال 2023 بیان کرد.

او پیشنهاد کرد که آسیا باید از “آشوب و درگیری” اجتناب کند وگرنه آینده منطقه از دست خواهد رفت.

لی گفت چین می تواند “لنگر صلح و ثبات جهانی” باشد و به اجرای اصلاحات ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، در این اجلاس ده ها نماینده بلندپایه سیاسی و اقتصادی و روسای شرکت های تجاری مشهور جهان حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید