پیوند با شهدا یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار سلیمانی بود

تعلیم و تربیت / دانشگاه

http://fna.ir/61cma ۰ پیوند با شهدا یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار سلیمانی بود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیوند با شهدا بود که رهبری بغضشان را در بیان اخیرشان به خاطر این پیوند شکستند.

پیوند با شهدا یکی از  نمودها و نمادهای شخصیت سردار سلیمانی  بود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، به مناسبت تجلیل از مقام شامخ شهدای مقاومت و دومین سالگرد شهادن سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسم بزرگداشتی در سالن فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی دوشنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تسلیت سالروز ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تقارن سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی بیان داشت: سردار سلیمانی یک شخصیت بزرگ الهی و انقلابی بود که شاخص عملی برای همه آحاد ملت ایجاد کرده است. اگر امروز نسل‌های ما در هر گروه سنی و ظرفیت اجتماعی در ایران و در جمع امت اسلامی به تعبیر حکیم فرزانه انقلاب؛ بخواهند به یک شخصیت، الگویی و مکتب عملی رجوع کنند، سردار سلیمانی این سمبل بارز است.

وی افزود: بسیاری از انقلابی بودن سخن می‌گویند اما سردار حاج قاسم سلیمانی یک نماد انقلابی با همه شاخص‌های والا بود. ایشان به تمام معنا موحد و پیروی خداوند متعال بود. سردار دل‌ها خود را از همه امور غیر خدا، جدا کرد و در متن امور الهی قرار داد و مهذب بود. ایشان پیرو واقعی ولی خدا و ولایت امر در همه زمینه‌ها بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: سردار سلیمانی به امور و مظاهر دنیوی وابسته نبود و خود را از هر نوع وابستگی منجر به محدودیت مبرا کرده بود؛ برای امت پدری می‌کرد. ایشان نشان داد که اگر یک انسان مسلمان و مؤمن انقلابیِ متدین باشیم، همه مردم همراه خواهند بود. اگر به دلایلی از مردم در امور فاصله می‌گیریم چون خالی از این ویژگی بارز هستیم. سردار قاسم سلیمانی انسانی انقلابیِ مومنِ مهذبِ متدینِ پاکی بود که از هر نوع خطای ناشی از دور شدن از توحید و ولایت مبرا بود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران عنوان کرد: امروز با گذشت دو سال از شهادت سردار سلیمانی به تعبیر رهبری معظم، مکتب آن زنده‌تر شده است. رهبر حکیم انقلاب در بیاناتشان فرمودند که دشمن از شهید سلیمانی بیشتر هراس دارد تا سردار سلیمانیِ زنده که این موضوع بر می‌گردد به قابلیت‌هایی که خداوند متعال به انسان‌های مؤمن و شهید عطا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: انسان به صورت نمایشی این مرتبه را کسب نمی‌کند بلکه انسان باید با این حقیقت درونی الهی زندگی کرده باشد چون رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند: إِنَّ اَللَّهَ لاَ یَنْظُرُ إِلَی صُوَرِکُمْ وَ أَعْمَالِکُمْ وَ إِنَّمَا یَنْظُرُ إِلَی قُلُوبِکُمْ وَ نِیَّاتِکُمْ. خداوند به شکل ظاهری شما و حتی اعمال شما نگاه نمی‌کند؛ بلکه به دل‌ها و نیات شما توجه می‌نماید. درواقع خداوند به خطورات قلبی انسان توجه دارد. خطورات قلبی سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس حکایت از این داشت که پیوندشان با خداوند متعال عمیق است لذا بحث یک سال و دو سال و… چند سال نبود بلکه از مخاطرات دوران دفاع مقدس گرفته تا مخاطرات دوران صیانت از حرم اهل بیت (ع) و صیانت از امت اسلامی و بیشتر از آن صیانت از اصل انقلاب اسلامی دوره مجاهدت و ابتلائات ایشان بود.

عاملی «انقلاب اسلامی» را دارای اهمیت محوری و کلیدی دانست که در بسیاری از اوقات در مشغله‌های زندگی به فراموشی سپرده شده است و افزود: اگر شب و روزمان، فرزندان و خودمان را فدای صیانت از انقلاب اسلامی کنیم، کار خاصی انجام نداده‌ایم چون احیا و صیانت از انقلاب اسلامی همانا احیای اسلام رسول الله (ص) و احیای اسلام اهل بیت (ع) است که بر روی آن غباری فرا گرفته است. زمانی که حضرت حجت (عج) تشریف فرمایی می‌کنند «یستنف الاسلام، اسلام الجدیدا» اسلامی را عرضه می‌دارند که تا حدی بر روی اسلام غبار گرفته که آن را مردم جدید تلقی می‌کنند.

وی افزود: لذا تمام همت امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و پیروان صدیق این است که انقلاب اسلامی که حرکتی برای غبارروبی اسلام تحریف شده است را زنده نگه دارند؛ ان‌شاء‌الله ادامه دهنده این مسیر باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن سپاس از سرکار خانم شهلا پناهی، نویسنده کتاب‌های مدافعین حرم گفت: ایشان عمر و همت خود را در مسیر نگارش زندگی شهدا گذاشتند. شهدایی که نمونه‌ای از پیروان سیره پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) و به خصوص سید الشهدا (ع) هستند.

وی ضمن اشاره به دوران دفاع مقدس افزود: دوران جنگ، دوره پاک سیرتیِ خیره کننده‌ای بود. گردان یک ساعت قبل از نماز صبح بیدار بود و اگر کسی اهل نماز شب نبود، خجالت می‌کشید. همچنین اگر رزمنده‌ای به دلایلی توفیق تهجد پیدا نمی‌کرد در جمع احساس انزوا می‌کرد. اگر نویسنده‌ای با فکر و ذهن و قلم و جانش، صافی و پاکی انسان‌های پاک سیرت را بر روی کاغذ بیاورد، ارزشمند است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: یکی از نمودها و نمادهای شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پیوند با شهدا بود که رهبری بغضشان را در بیان اخیرشان به خاطر این پیوند شکستند. احساس مسئولیت نسبت به شهدا و خانواده شهدا در شخصیت سردار سلیمانی موج می‌زد و امیدواریم خداوند این احساس مسئولیت را به ما مرحمت کند. در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی خداوند توفیق دهد تا گام‌های عملی مؤثر در صیانت از فرهنگ اسلامی و فرهنگ متکی بر اسلام انقلابی امام خمینی (ره) را دنبال کنیم.

در این مراسم از نویسنده و خاطره‌نگار شهدای مدافع حرم، شهلا پناهی تجلیل و قدردانی شد. پناهی نویسنده ۱۱ عنوان کتاب در مورد مدافعان حرم هستند که سه عنوان آن به زبان عربی ترجمه شده و این کتاب‌ها بارها مورد تجدید چاپ قرار گرفته است. «چشمان یعقوب»، «تیه دا»، «چمروش»، «رفیق مثل رسول»، «حلب، خان طومان، پلاک ۲۵» و «ماه کامل» از جمله آثار این نویسنده است.

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید مرد میدان سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شهید قاسم سلیمانی این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده استsource

دیدگاهتان را بنویسید