چراغ مشاغل خُرد و کلان قشم با وام بنیاد برکت روشن می‌شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قشم، منوچهر دانشمند در کارگروه اشتغال شهرستان قشم که در سالن فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: بنیاد برکت برای مشاغل خُرد از 200 تا 500 میلیون ریال و برای فعالیت‌های کلان هم تا 15 میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد چهار درصد و تنفس سه تا شش ماهه پرداخت می‌کند.

وی با اعلام اینکه امسال 52 پرونده تسهیلات 500 میلیون ریالی ویژه مشاغل خُرد در قشم از سوی بانک‌های عامل به متقاضیان پرداخت شده است، افزود: تاکنون 450 پرونده متقاضیان قشمی شناسایی شده‌ که از این تعداد 170 پرونده به بانک معرفی شده‌ است.

به گفته مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام در استان هرمزگان، این پرونده‌ها در هفت روستای مَلِکی، سهیلی، هفت‌رَنگو، چاهوی شرقی، گَوَرزین، دوربِنی، گوران و شهر طَبل تکمیل شده و به زودی به بانک‌های عامل معرفی می‌شود.

وی تصریح کرد: کارگروهی با حضور دهیاران، امامان جمعه و شوراها برای حمایت از مشاغل خُرد در روستاهای جزیره قشم تشکیل ‌شود تا با حضور نماینده این بنیاد و بانک، تمامی خدمات در همان روستا به متقاضی ارائه گردد.

راه‌اندازی 8 هزار شغل برکت در پایتخت صنعتی ایراناشتغا‌ل‌زایی بنیاد برکت در 12 هزار روستای کشوربهره‌برداری از 8400 طرح اشتغال بانوان سرپرست خانوار در اختتامیه «بانوی برکت»

تخصیص 110 میلیارد ریال اعتبار برای اشتغال پایدار در قشم

مدیر کل کمیته امداد استان هرمزگان هم در این مراسم، گفت: 180 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی برای ایجاد اشتغال پایدار سال 1400 قشم پیش بینی شده که تاکنون 110 میلیارد ریال آن در بانک‌های عامل برای پرداخت به متقاضیان دارای شرایط تخصیص یافته است.

جلیل تراهی اظهار داشت: با توجه به اثرات منفی کرونا بر بازار کار، از این مبلغ تاکنون 38 میلیارد ریال پرداخت شده و بانک‌های عامل باید برای پرداخت باقیمانده اعتبارات تا پایان سال برنامه‌ریزی کنند.

وی ادامه داد: یکی از مسائل ضروری به تشکیل مراکز نیکوکاری با هدف ایجاد اشتغال در قشم مربوط می‌شود و با مزیت‌های اقتصادی که در این جزیره وجود دارد این رویکرد، قابل اجراست.

به گفته مدیر کل کمیته امداد استان هرمزگان، مجموعه‌های خیران مردمی، سرمایه‌گذاران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد اشتغال توسط کارآفرینان حرفه‌ای شایسته است از رویکرد تشکیل مراکز نیکوکاری استقبال کنند.

بانک‌ها باید حامی اشتغال پایدار باشند

فرماندار شهرستان قشم هم در این آئین، گفت: بانک‌ها باید از اشتغال پایدار با ارائه تسهیلات حمایت کنند و چند بانک عامل به صورت 100درصد تسهیلات اشتغالزایی را کرده‌اند و سایر بانک‌ها هم باید علت پرداخت نشدن این تسهیلات را اعلام کنند.

علیرضا نصری اظهار داشت: متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغالزایی در صورت ایجاد هرگونه تخلف و کارشکنی مراتب را برای برخورد قانونی با بانک‌ها به فرمانداری گزارش کنند.

وی از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست با همکاری اداره تعاون سازمان منطقه آزاد قشم نرخ دقیق بیکاری این شهرستان را مشخص و اعلام کنند تا براساس آن برنامه جامعی برای اشتغال پایدار تدوین شود.

به گفته فرماندار قشم، مشخص نبودن نرخ بیکاری باعث ارائه اطلاعات غلط به مردم می‌شود که باید با تشخیص صحیح و اعلام آن با مردم شفاف سخن بگوییم.

وی اقدام‌های محله محور را در ایجاد اشتغال و اعلام صحیح نرخ بیکاری لازم دانست و ادامه داد: دهیاری‌ها، شوراهای شهر، بخشداران، شهرداران و معتمدان محله و روستا در این زمینه باید با اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی همکاری کنند تا با در دست داشتن آمار دقیق نرخ بیکاری و ایجاد بانک اطلاعات افراد بیکار و شاغل در هر روستا و محله، برای اشتغال آنان تدابیر ویژه اتخاذ شود.

شایان ذکر است؛ در این نشست از مدیران بانک‌های عامل که در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد اقدامات موثر داشتند، تقدیر شد.

انتهای پیام/7558/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید