چرا رای دادگاه CAS علیه جودو صادر شد/ از عدم تماس با نماینده ایران تا چالش جدید رئیس جدید کمیته


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، 4 سال پیش فدراسیون جهانی جودو فدراسیون جودو کشورمان را به مدت 4 سال تعلیق کرد.

بحث فدراسیون جهانی به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم صهیونیستی در مسابقات مختلف توسط کاروان های ورزشی کشورمان بود به طوری که جودوکاران کشورمان از حضور در تمامی مسابقات و رویدادهای بین المللی محروم شدند.

* دفاع تمام قد جواب نداد، محرومیت جودو ادامه داشت

پس از این اتفاق مسئولان ورزش فدراسیون جودو کشورمان و کمیته ملی المپیک با رایزنی های مختلف سعی کردند مشکل محرومیت را حل کنند. بر این اساس، در پی تعلیق فدراسیون جهانی جودو، این شکایت در دادگاه بین المللی ورزش (CAS) در دستور کار قرار گرفت. دادگاه بین المللی ورزش در اولین اقدام رسیدگی به این شکایت را در تاریخ 26 شهریور 1400 اعلام کرد. تیم دفاع ایران متشکل از آرش میراسماعیلی، مجید زاریان، نصرالله سجادی، محمدرضا داورزنی و سعید وکیل راهی لوزان شد.

در حالی که دفاعیات ایران در یک جلسه طولانی ارائه شده بود، این دادگاه پیشنهاد داد که فدراسیون جهانی جودو و ایران ظرف یک ماه به توافق برسند اما این اتفاق رخ نداد. در حالی که فدراسیون جهانی تحریم های ایران را نهایی کرد، دادگاه بین المللی ورزش این رای را لغو و به کمیته انضباطی ارجاع داد تا رای جدیدی صادر کند که شامل محرومیت 4 ساله برای ایران بود. فدراسیون جودو با تصمیم جدید مخالفت کرد اما علیرغم همه رایزنی ها و دفاعیات، درخواست ایران برای تمدید محرومیت جودوکار از حضور در مسابقات تا شهریور ماه سال بعد در دادگاه بین المللی ورزش تایید نشد. انتشار این رای 8 بار به تعویق افتاد و در حالی به ایران رسید که چند روز از انتخابات کمیته ملی المپیک گذشته بود.

*حل مشکل حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک

سید رضا صالحی امیری رئیس اسبق کمیته ملی المپیک کشورمان به همراه مسعود سلطانیفر وزیر وقت ورزش و همچنین حمید سجادی در سفرهای متعدد به لوزان و دیدار با مقامات بین المللی و المپیک تلاش کردند تا این موضوع را برطرف کنند. مشکل و تعلیق شد و طی این مذاکرات اعلام شد که جودو می تواند در کشورهای اسلامی برای حضور در بازی ها برگزار شود. با تعویق بازی های آسیایی هانگژو اکتبر سال آینده و با پایان تعلیق جودو، ورزشکاران کشورمان فرصت حضور در مسابقات را خواهند داشت، اما موضوع اصلی حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک 2024 پاریس است.

فدراسیون جودو نیز برنامه ای برای رفع این مشکل داشت چرا که رئیس فدراسیون جودو رایزنی های لازم را با مقامات جهانی و کمیته بین المللی المپیک در این زمینه انجام داده بود و البته این رایزنی ها ادامه خواهد داشت. همانطور که از شواهد پیداست ایران پیشنهاد می کند جودوکار با پرچم المپیک در مسابقات سهمیه شرکت کند تا ورزشکاران کشورمان فرصت توزیع سهمیه المپیک امسال را از دست ندهند. بنابراین به نظر می رسد جودو برای حضور در المپیک پاریس مشکلی نداشته باشد.

اتفاقات عجیب پس از انتخابات کمیته ملی المپیک

نکته عجیب در مورد حکم پرونده جودو امضای یک ایرانی در این رویداد است. احمدرضا براتی، یکی از اعضای هیات مدیره فدراسیون فوتبال و یکی از داوران ایرانی در دادگاه عالی ورزش (CAS) نامه محرومیت جودوی کشورمان را امضا کرد، اما جالب اینکه هنگام صدور رای، این کار را کرد.کیا با نمایندگان کشورمان تماس نگرفته و موضوع را به آنها اطلاع نداده است. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که امضای این محرومیت نامه توسط همه داوران حداقل یک ماه طول کشیده است و در این مدت براتی هیچ تماسی با مسئولان فدراسیون جودو نداشته است؟

سوال دیگر این است که چرا نامه تعلیق درست بعد از انتخابات کمیته ملی المپیک ارسال شد؟ چرا که این موضوع چالشی اساسی برای محمود خسرویوا، رئیس کمیته ملی المپیک تلقی می شود که در ابتدای راه باید با آن مقابله کند. پروسه طولانی مدتی در جریان صدور ممنوعیت نامه های جودو انجام شده که بیشترین آسیب را به ورزشکاران وارد کرده است. حال این سوال پیش می آید که پشت صحنه چه دستانی بود که این روزها با امضای یک ایرانی اتفاقات عجیبی می افتد؟

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید