چرا شورای عالی بورس به آزادسازی اقدامات عدالت پایبند است؟


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این روزها هدر اقدامات عدالتخواهانه یکی از موضوعات مهم در محافل اقتصادی و رسانه ای کشور است. هر روز اخباری درباره این افراد و خانواده ها منتشر می شود و همین موضوع باعث شده تا افراد مختلفی در این باره صحبت کنند. سهام عدالت که از سال 84 وارد عرصه اقتصادی کشور شده است، بیش از 49 میلیون سهامدار دارد که یکی از بزرگترین پروژه های اقتصادی کشور بوده است. با طرح مجلس ممکن است تعداد سهامداران این سهام افزایش چشمگیری پیدا کند.

تخصیص اقدامات به هدر عدالت موضوعی بود که نمایندگان مجلس دوازدهم با شروع به کار در بهارستان آن را مطرح و تدوین کردند. در ابتدا صحبت از 204 میلیون بقایایی مطرح شد و نمایندگان مجلس از دولت روحانی خواستند تا محاکمه شود.

اگرچه مرکز تحقیقات منابعی را برای تامین مالی این پروژه مشخص کرده بود، اما دولت دوازدهم تاکید کرد که این منابع غیرواقعی است و نمی توان به آنها اعتماد کرد. هدر اقدامات عدالتخواهانه انجام دهید.

* انتقال اقدامات جدید عدالت در انتظار تصمیم برای ایجاد زیرساخت

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، طراحان طرح هدر Actions of Justice موافقت و حمایت دولت جدید را اعلام کرد. این موضوع نیز با پیگیری های انجام شده در لایحه گنجانده شده است بودجه سال 1401 بود. به عبارت دیگر لایحه بودجه 1401 فرصت خوبی را برای نمایندگان ایجاد کرد تا در مورد این لایحه اظهار نظر کنند و آن را تصویب کنند.

در هفته های اخیر تاریخ های مختلفی برای ثبت نام وجود دارد هدر مرتفع شده است. اما هیچ کدام از این زمان ها رسمی نبوده است. از سوی دیگر تعداد افراد واجد شرایط اجرای عدالت در این طرح نیز تغییر کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اولویت واگذاری اقدامات دادگستری به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی را معرفی کرده است. اما این مشکل هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

* معاملات سهام عدالت، شاید زمانی دیگر

شورای عالی بورس به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری در مورد بورس و امور مربوطه باید در خصوص زمان انتشار مجدد سهام سرمایه اظهار نظر کند.

به نظر می رسد این شورا با توجه به تجربه انتشار این سهام در سال 99، نمی خواهد با انتشار این سهام، هم در بورس و هم در ارزش سهام عادلانه هیاهوی زیادی به پا کند.

در حال حاضر ارزش سهام عدالت نسبت به ابتدای مردادماه 1399 51 درصد کاهش یافته است که اگر نحوه آزادسازی این سهام مانند اقدام دولت تدبیر و امید باشد، باز هم باید شاهد کاهش ارزش این سهام و زیان دهی باشیم. از سهامداران آن

* ارزش سهام عدالت چقدر است؟

سبد سهام متشکل از تعدادی سهام ارزشمند و نمادهای اصلی بازار سرمایه است که در هفته های اخیر نوسانات شدیدی داشته اند. ارزش این سهام در ماه فوریه کاهش یافت و در مارس نوسان داشت.

در نیمه اول اسفندماه ارزش این سهام افزایش یافت، اما با توجه به استقبال سهامداران از نمادهای خرد، در نیمه دوم اسفند ارزش سبد سهام عدالت کاهش یافت. ارزش این سهام در هفته اول فروردین با وجود رشد شاخص های عملکردی بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز از وضعیت مناسبی برخوردار شد. رشد البته ارزش این سهام در هفته سوم فروردین کاهش یافت.

در هفته پایانی فروردین ماه، ارزش این سهام رشد 4 درصدی را به ثبت رساند. ارزش اقدامات دادگستری در هفته اول اردیبهشت ۰.۸۵ درصد رشد داشته است. این اتفاق در حالی رخ داد که شاخص کل بورس 0.6 درصد و شاخص کل همگن بورس 2.54 درصد افزایش یافت.

برگه های سهام عدالت به قیمت اسمی 409 هزار تومان، 492 هزار تومان، 532 هزار تومان و یک میلیون تومان در هفته گذشته فرودین ماه ها نسبت به هفته چهارم فروردین ماه به ترتیب 64 هزار تومان، 76 هزار تومان، 83 هزار تومان و 156 هزار تومان افزایش داشته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند نمادهای موجود در سبد عدالت ارزشمند هستنداکثریت سهام بازار سرمایه هستند. اما ارزش برگه های اقدام عدالت در برگه های مختلف به ترتیب معادل 7 میلیون و 610 هزار تومان، 9 میلیون و 155 هزار تومان، 9 میلیون و 899 هزار تومان و 18 میلیون و 608 هزار تومان است.

ارزش فعلی سهام از زمان اوج بازار در مرداد 99 تا کنون 51 درصد کاهش یافته است. بازار یابی این یک حرفه برای این شرکت ها است.

به این ترتیب گزارش ارزش اعمال عدالت نسبت به اول مردادماه سال گذشته به ترتیب 7 میلیون و 968 هزار تومان، 9 میلیون و 585 هزار تومان، 10 میلیون و 365 هزار تومان و 19 میلیون و 483 هزار تومان کاهش داشته است.

نهایت پیام/
این را برای جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید