چرخش سریع کرونا در استان فارس؛ افراد بالای 60 سال برای تزریق دز سوم واکسن اقدام کنند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت هم‌اکنون 3 شهرستان از استان فارس در وضعیت قرمز، 3 شهرستان در وضعیت آبی، 6 شهرستان در وضعیت نارنجی و مابقی در وضعیت زرد یا کم خطر قرار دارد.

متولیان بهداشت و درمان استان فارس معتقدند که وضعیت کنونی شکننده و ناپایدار است و با توجه به قرمز شدن شهرستان‌های استهبان، ممسنی و سرچهان این شرایط ممکن است دیگر شهرستان‌های استان را نیز درگیر کند بنابراین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی امری لازم و ضروری است.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزایش تعداد بستری‌ها در چند روز گذشته را به منزله زنگ خطر دوباره کرونا در استان اعلام و از مردم درخواست کرده که همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

در همین راستا مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز نسبت به خطر افزایش شهرهای قرمز در استان ابراز نگرانی کرده است. وی معتقد است که برای دستیابی به ایمنی حداکثری در جامعه باید مشارکت مردم در تزریق دُز دوم و سوم واکسن کرونا بیشتر باشد.

لطفی بر تزریق دُز دوم همه افراد جامعه و دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالای 60 سال تاکید کرد و با اشاره به چرخش سریع کرونا در سطح جامعه انجام واکسیناسیون را به عنوان یکی از راهکارهای افزایش ایمنی در برابر این بیماری اعلام کرد.

وی از شهروندان درخواست کرد نسبت به تکمیل واکسیناسیون برای ایمنی بیشتر در زمان‌های مقرر اقدام کنند چراکه مشارکت مردم در دریافت سریع واکسن علیه کروناویروس می‌تواند به سرعت ایجاد ایمنی و کنترل این بیماری در سطح جامعه بیافزاید.

لطفی از آمار بالای مراجعه افراد مبتلا و مشکوک دارای علائم کرونا به مراکز 16 ساعته سطح استان خبر داد و عنوان کرد که شهروندان با مشاهده علائم مشکوک به کرونا در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک خانواده خود مراجعه کنند تا از شدت یافتن بیماری و انتقال آن جلوگیری شود.

چرخه انتقال ویروس کرونا در استان سمنان همچنان فعال استحدود 2 میلیون نفر کرمانی دوز اول واکسن کرونا دریافت کردندآمار کرونا در ایران| فوت 123 نفر در شبانه‌روز گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز معتقد است که تنها راه برون رفت از بحران کرونا واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، دوری از تجمعات و دوررهمی‌ها و پرهیز از ترددهای غیر ضروری است.

وی همچنین بر انجام واکسیناسیون تاکید و اعلام کرد که مشارکت جمعیت بالای 12 سال استان که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند و یا افرادی که واکسن خود را در زمان‌های اعلام شده دریافت نکرده‌اند، هر چه سریعتر نسبت به این امر اقدام کنند.

روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به ارائه آماری از واکسن پرداخت و مجموع واکسن تزریق شده را پنج میلیون و 494 هزار و 922 دوز اعلام کرد که از این تعداد سه میلیون و 59 هزار و 364 دوز اول و دو میلیون و 435 هزار و 558 دوز دوم واکسن کرونا بوده است.

وی بر این موضوع تاکید کرد که با وجود اجرای واکسیناسیون عمومی همچنان باید تا پایان برنامه واکسیناسیون و ایمن شدن تمام اقشار جامعه شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات رعایت تا از چرخش ویروس در جامعه جلوگیری شود.

حسینی البته بر این نکته نیز تاکید کرد که هنوز تا رسیدن به میزان قابل قبول واکسیناسیون در سطح استان فارس فاصله وجود دارد، بنابر این نیاز به همکاری تمامی هم استانی‌ها در این امر برای افزایش پوشش واکسیناسیون در استان است.

با توجه به فرارسیدن فصل سرما و احتمال وقوع همزمان بیماری آنفلوآنزا و کرونا ضرورت دارد شهروندان برای کمک به مجموعه سلامت در کنترل هر چه بهتر بیماری کرونا، شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برابر این بیماری را جدی بگیرند.

انتهای پیام/424/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید