چشمان فرانسه خیره به انتخابات پارلمانی آلمان/ نگرانی پاریس از دوران پسامرکل

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "هندلزبلات" آلمان در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان در مطلبی نوشت: از فرانسه گرفته تا ژاپن نگرانی ها درباره طولانی شدن روند روی کار آمدن دولت جدید در آلمان بالا گرفته است. با نگاهی به نظر سنجی ها احتمال روی کار آمدن ائتلاف دولتی ضعیف در آلمان هم دور از ذهن نیست.

در ادامه این مطلب آمده است: بعد از انتخابات پارلمانی چهار سال پیش در آلمان حدود 171 روز طول کشید تا دولت جدید در این کشور سوگند یاد کرد. حالا بسیاری ناظران در خارج با نگاهی به نتایج نظر سنجی های اخیر به این مسئله می اندیشند.

این نظر سنجی ها بخصوص نشان می دهد که آلمانی ها هنوز دقیقا نمی دانند به چه کسی می خواهند رای بدهند. نگرانی ها درباره طولانی شدن مجدد مذاکرات ائتلافی در این کشور بسیار بالا است.

"شولتز" در آستانه انتخابات محبوبترین نامزد صدراعظمی از نظر شهروندان آلمانیافزایش تمایل آلمانی‌ها به استفاده از انرژی هسته‌ای به دلیل قیمت روزافزون برق

بخصوص پاریس با نگرانی به این مسئله می نگرد که روند طولانی تشکیل دولت در آلمان بتواند دورن ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا که از ابتدی سال 2022 آغاز می شود را تحت تاثیر قرار دهد. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هم در ماه آوریل سال آینده برگزار می شود و این تنها یک فرصت کوتاه برای امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه است تا ابتکارات مد نظر خود در اتحادیه اروپا از جمله همکاری های سیاسی امنیتی تنگاتنگ تر در اتحادیه اروپا را در پیش گیرد.

"اریک اندره مارتین"، از کارشناسان مناسبات آلمان فرانسه در انستیتوی FranÇais des Relations Internationales بر این عقیده است که در یک سناریوی بدبینانه، ریاست دوره ای فرانسه در اتحادیه اروپا با روی کار آمدن یک دولت ضعیف در آلمان خنثی می شود.

اگر مذاکرت ائتلافی برای تشکیل دولت آینده آلمان به سال بعدی کشیده شود این می تواند به یک خطر سیاست داخلی برای ماکرون هم تبدیل شود. اختلالات بین شرکای ائتلافی در آلمان از جمله بر سر موضع گیری در قبال سیاست های مالی اروپا می تواند تاثیرات منفی بر مبارزات انتخاباتی فرانسه داشته باشد.

"زنیا کونالاکی" از کارشناسان آلمانی- یونانی هم در یک روزنامه چاپ آتن این گونه تحلیل می کند که بزرگترین نگرانی سیاسی در آتن این است که ماه ها مذاکرات ائتلافی در برلین منجر به تزلزلی دائمی در دولت آلمان شود.

به گفته وی این امر اروپا را که در مرحله بحران پسا کرونا، خروج از افغانستان و چالش های سیاست آب و هایی قرار دارد فلج می کند.

انتخابات پارلمانی آلمان فردا ( یکشنبه) برگزار می شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز ( شنبه) چند ساعت مانده تا آغاز انتخابات پارلمانی بار دیگر آرمین لاشت، نامزد صدر اعظمی حزب خود را مورد حمایت و تفقد قرار داد و در حوزه انتخابی وی در آخن گفت: در انتخابات روز یکشنبه در آلمان مسئله ثبات مطرح استو این مسئله مطرح است که جوانان آینده ای داشته باشند و ما بتوانیم در رفاه زندگی کنیم.

مرکل با اشاره به اینکه برای او فرقی نمی کند چه کسی بر آلمان حاکم شود در عین حال لاشت را حامی پایداری هم در زمینه سیاست داخلی و خارجی دانست.

انتخابات پارلمانی آلمان روز یکشنبه 26 سپتامبر (4 مهرماه) برگزار می‌شود.

با اعلام کناره‌گیری مرکل، این کشور باید شاهد آغاز دوره‌ای جدید باشد.

مرکل اعلام کرده است که در دور بعد نامزد صدراعظمی آلمان نخواهد شد و بعد از چهار دور تکیه زدن بر کرسی قدرت می‌خواهد این سمت را تحویل شخص دیگری بدهد.

مرکل از سال 2005 به این سو، چهار دوره پیاپی صدراعظم آلمان و بیش از هر سیاستمدار دیگری در این سمت بوده است.

رهبران و مسئولان اتحادیه احزاب متحد مسیحی رأی به نامزدی آرمین لاشت برای صدراعظمی آینده آلمان از اتحادیه احزاب متحد مسیحی دادند.

مقامات حزب سبز آلمان هم به‌اتفاق آرا، "آنالنا بائربوک" را به‌عنوان نامزد صدراعظمی آینده کشورشان از این حزب انتخاب کردند.

«اولاف شولتز» که در زمان حاضر وزیر دارایی آلمان و معاون مرکل است هم از سوی حزب سوسیال دموکرات با گرایش چپ میانه به‌عنوان نامزد پُست صدراعظمی این کشور معرفی شده است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید