چنبره گرانی بر بازار کرمانشاه/ وقتی قیمت میوه براساس ظاهر مشتری تعیین می‌شود!

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، گرانی و گرانفروشی کالاهای اساسی از جمله نان و میوه عرصه را بر مردم تنگ کرده و از طرفی مردم انتظار دارند کیفیتی همسان با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند دریافت کنند اما در هیچیک از اقلام مشاهده نمی‌شود.

حواشی نان در استان همچون کیفیت، قیمت و ساعت کار نانوایی‌ها که جزو دغدغه‌های جدید مردم است به عنوان مطالبه جدی بارها مورد پیگیری قرار گرفته است اما معضلات تمام شدنی نیست و افزایش قیمت نان هم تاکنون نتوانسته افزایش کیفیت و ساعت کاری را به سامان برساند.

هرچند مردم انتظار داشتند با افزایش قیمت نان کیفیت ان افزایش یابد اما این اتفاق نیفتاده و نانوایان دلیل آن را پایین بودن کیفیت آرد می‌دانند و البته مسئولان این موضوع را رد می‌کنند و گندم و آرد تولیدی استان را از مرغوب‌ترین محصولات کشور می‌دانند.

از طرف دیگر نوسانات قیمت مرغ، تخم مرغ و میوه و تفاوت آشکار قیمت آن در محلات مختلف و وجود شایعاتی مبنی بر گرانتر شدن برخی اقلام در روزهای آینده سبب نگرانی بیشتر مردم شده است و حتی در بیشتر مواقع فروشنده قیمت میوه‌ها را براساس ظاهر مشتری تعیین می‌کند.

منصور کاکایی سرپرست بازرسی و نظارت بر کالاهای کشاوزی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اظهار داشت: بر براساس قانون نظارت بر زنجیره غذایی از کاشت، برداشت و توزیع به جهاد کشاورزی محول شده است.

وی با بیان اینکه کیفیت نان دغدغه همه است و گندم تولیدی در استان جزو مرغوب‌ترین گندم‌های کشور است عنوان کرد: در کیفیت نان عوامل بسیاری از جمله زمان پخت و عوامل انسانی تأثیرگذار است اما گرانفروشی این قوت غالب قابل قبول نیست.

نظارت بر واحدهای صنفی اردستان کمرنگ شده استآغاز بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی کشاورزی در استان مرکزی به روایت تصویرمانور نظارت بر بازار محصولات کشاورزی در استان سمنان اجرا شد

کاکایی با اشاره به اینکه آرد به صورت یارانه‌ای یا نیمه یارانه‌ای توزیع می‌شود و عنوان آزادپز وجود ندارد گفت: شبکه بازرسی خوبی تعریف شده و در دو هفته گذشته 3000 واحد صنفی که محصولات کشاورزی را عرضه می‌کنند مورد بازرسی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه براساس قانون نانونایی‌ها باید ساعت کار را رعایت کنند و عدم رعایت تخطی از قانون است افزود: در هر منطقه شهرداری کرمانشاه یک اکیپ در حال فعالیت است و براساس تفاهم‌نامه‌ای با بسیج مستضعفان بخشی از کار بازرسی به بسیجیان محول شده و ظرفیت بسیار قوی در این زمینه ایجاد شده است.

کاکایی بیان کرد: علاوه بر اکیپ‌های بازرسی، در هر منطقه بیش از 20 نفر از بسیجیان از ابتدای هفته آینده حضور پیدا می‌کنند و با نظارت بر توزیع تمام اقلام کشاورزی، بازار بر گران‌فروشان ناامن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسی از نوانایی تنها مختص کم فروشی و گرانفروشی نیست و کیفیت بسیار مهم است عنوان کرد: گشت‌های نانوایی‌ها در قالب گشت‌های مشترک فعالیت می‌کنند و از کارشناسان در این زمینه استفاده می‌شود و از مردم نیز انتظار می‌رود تخلفات را گزارش دهند.

کاکایی با بیان اینکه در زمینه توزیع میوه دو مشکل وجود دارد گفت: در این فصل غالب میوه‌ها تولید استان نیست و از طرفی نرخ مصوبی برای میوه وجود ندارد و به همین دلیل در محلات مختلف قیمت‌ها متفاوت است اما در بازرسی‌ها رعایت درصد سود مجاز مدنظر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه گرانی یک واقعیت موجود است اما با گرانفروشی هیچگونه مسامحه‌ای نداریم افزود: چنانچه درصد سود مجاز بین 30 تا 35 درصد تعیین شده رعایت نشود به طور قطع با خاطیان برخورد می‌شود.

کاکایی با بیان اینکه از اواخر سال 98 طرح پویش درج قیمت روی کالا راه‌اندازی شد اما به دلیل موضوعات بازار و کرونا نیمه‌تمام ماند گفت: برنامه‌ریزی شده این طرح به طور مجدد راه‌اندازی شود و فروشنده وظیفه دارد نسبت به درج قیمت اقدام کند و فردی که رعایت نکرده باشد از نظر بازرسان گرانفروش تلقی می‌شود.

وی درباره عرضه گوشت گفت: تأمین گوشت و نظارت بر عرضه آن به دامپزشکی مربوط است و دام زنده 24 ساعت قبل از ذبح در قرنطینه نگهداری می‌شود و گوشت عرضه شده باکیفیت است اما مردم باید گوشت را تنها از قصابی دارای پروانه کسب خریداری کنند.

کاکایی با اشاره به اینکه در تأمین نهاده‌های کشاورزی باید حساسیت خاصی داشته باشیم عنوان کرد: از کشاورزان انتظار می‌رود در صورت خرید نهاده فاکتور خرید را از فروشنده درخواست کنند و عدم آگاهی کشاورزان سبب می‌شود نرخ قانونی توسط توزیع‌کننده رعایت نشود.

انتهای پیام/832 / ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید