چگونه «وکالت غیرمنقول» باطل می شود؟ – روشنوکالت غیر منقول یکی از انواع وکالت است که در آن موکل حق فسخ را سلب می کند و برخلاف وکالت عادی، امکان فسخ آن وجود ندارد. راه های ابطال وکالت با وکالت عادی تا حدودی متفاوت است و فقط در مواردی مانند فوت وکیل یا موکل، انتقال، انجام یا مفقود شدن موضوع قرارداد و فسخ عقد باطل است. قرارداد.

به گزارش «تابناک»، وکالت برای انجام وظایف قانونی به دیگری تفویض می شود و وکیل نیز نماینده دیگری است. یکی از مشکلات وکالت مستمر خطر فسخ قرارداد است. برای این مشکل وکالت حل نشده مطرح می شود که نوعی وکالت است که در آن موکل از حق فسخ سلب می شود و وکالت دائم و غیر قابل تغییر است.

با توجه به این جنبه از قرارداد وکالت، گاهی طرفین ترجیح می دهند امکان فسخ قرارداد وکالت را محدود کنند. بنابراین قانون راه حلی را تحت عنوان مشاور املاک ارائه کرده است که می توان از آن به عنوان وکالت در طلاق و وکالت در حمایت از طفل غیر منقول یاد کرد. اما در مورد وکالت ممکن است شرایطی پیش آید که یکی از طرفین بخواهد آن را فسخ یا فسخ کند در چه شرایطی امکان فسخ این قرارداد وجود دارد؟

ماده 656 قانون مدنی وکالت را چنین تعریف می کند: «وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را به قائم مقامی خود تعیین می کند». یعنی شخصی برای انجام کارهایی که وکیل موکل و نماینده او وکیل نامیده می شود، دیگری را به عنوان وکیل خود تعیین می کند. این نماینده مجلس در ادامه در ماده 678 تاکید می کند که وکالت با انحلال وکیل و موکل منفسخ می شود. اما در مواردی که طرفین ترجیح می دهند وکالت نامه یا دلیل دیگری را تقویت کنند تا موکل دیگر نتواند وکیل را عزل کند. برای رسیدگی به این موضوع، ماده ۶۷۹ قانون مدنی راه حلی را پیشنهاد می کند: «موکل هر وقت بخواهد می تواند وکیل را عزل کند، مگر اینکه در ضمن عقد مهم، اختیارات دادستان کل کشور حکم به عدم عزل شود».

بر اساس این ماده در مواردی موکل ممکن است حق عزل وکیل را سلب کند که به مرور زمان به این نوع وکالت، وکالت غیر عزل می گویند. بنابراین با توجه به بند فوق اگر در عقد قهری وکالت یا عدم عزل وکیل قید شده باشد که نوعی عقد است که هیچ یک از طرفین نمی توانند آن را فسخ کنند وکالت به غیر عزل تبدیل می شود. تایید وکالت مانع از اعمال وکالت توسط موکل نمی شود. به عنوان مثال، اگر وکالتنامه به شخصی فروخته شود، موکل ممکن است اموال شخصی خود را نیز بفروشد. همچنین باید توجه داشت که وکالت قانونی جایز است; به این معنا که به دلیل جنون یا فوت وکیل یا موکل فسخ می شود و وکالت واقعی نیز از این امر مستثنی نیست.

شرایط انحلال وکالت نامه بدون عزل

در وکالت نامه عادی برخلاف وکالت، موکل می تواند با اختیار خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه و قرارداد را فسخ کند; اما همانطور که گفته شد در مورد وکالت نامه غیر عزل موکل دیگر حق فسخ ندارد. مهلت استفاده از وکالت به شرح زیر است: حجر وکیل یا موکل: حجر به این معناست که فردی سلامت روانی خود را از دست می دهد و دیوانه می شود یا قدرت تصمیم گیری مالی را از دست می دهد و به عبارت دیگر احمق است. اگر وکیل یا موکل دیوانه شود وکالت فسخ می شود و اگر وکالت از پول خارج شود و موکل یا وکیل سفیه شود سرنوشت عقد فسخ و وکالت ساقط می شود. در صورت ورشکستگی موکل چون موکل از مداخله در امور مالی منع می شود وکالت از اعتبار ساقط خواهد بود فوت وکیل یا موکل: مثلاً اگر شخصی خانه ای اجاره کند و فوت کند فرزندانش می توانند تا پایان مدت اجاره در آنجا زندگی کنند. اما اختیارات وکالت وی پس از مرگ وی لغو شده است.

استعفای وکیل: یکی از راه های انقضای مدت وکالت، اعم از عادی یا غیر قابل فسخ، استعفای وکیل است. این استعفا هیچ گونه مسئولیتی برای وی ندارد و فقط باید استعفای خود را به مشتری اطلاع دهد. این استعفا از یک طرف است و موکل در دادستانی کل نمی تواند وکیل را از سمت خود عزل کند زیرا حق عزل وکیل را بر عهده گرفته است.

قرارداد آقالاوکالت اختصاصی: در مورد وکالت ثابت مانند سایر قراردادها احتمال فسخ آن وجود دارد و طرفین می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و با رضایت وکیل و موکل قرارداد را فسخ کنند. پایان مدت قرارداد در صورت صحت وکالت: اگر وکالتنامه برای مدت معینی تعیین شده باشد، پس از مدت مذکور، قرارداد فسخ می شود. مثلاً شخصی برای دو سال وکالت را به دیگری تفویض می کند تا امور مالی او را انجام دهد که با پایان دو سال وکالت این وکالت نیز معلق می شود.

تلف شدن موضوع قرارداد یا تحقق آن: اگر شخصی وکالت دیگری را تفویض کرده باشد پس از اتمام کار یا از بین رفتن موضوع وکالت فسخ می شود. مثلاً شخصی برای فروش اتومبیل خود وکالت را به دیگری تفویض می کند، اگر اتومبیل فروخته یا آسیب ببیند، مثلاً به گونه ای دزدیده شود یا خراب شود که دیگر صدق نمی کند، بلافاصله وکالت نامه باطل می شود. این شامل اجرای درس قرارداد با وکیل و موکل است. دادن حق انجام کاری به دیگری مانع از انجام آن شخص به تنهایی نیست و وکالت در زمانی که موکل انجام می دهد فسخ می شود.

ابطال وکالت بدون طلاق

حق طلاق مطابق قانون و شوهر است و اگر زوجین بخواهند هر دو حق طلاق را داشته باشند، قانون به آنها اجازه می دهد که با قرار دادن وکالت یعنی در عقد، حق طلاق به موقع را داشته باشند. مثلاً زن در طلاق وکالت دارد و مرد نمی تواند او را عزل کند. به عبارت دیگر مرد می تواند زن خود را طلاق دهد و زن می تواند در هر زمانی تقاضای طلاق کند. از راه های فسخ وکالت در طلاق می توان به انحلال وکالت، استعفای زن از وکالت در طلاق، فوت همسر و همچنین جنون یکی از آنها اشاره کرد.

جنون همسر وکالتنامه را از بین می برد، اما ازدواج آنها به قوت خود باقی می ماند. همچنین گاهی می توان برای مدتی مثلا پنج سال وکالت در طلاق داد و پس از آن مدت وکالت منقضی می شود. نکته مهم این است که چون بحث دفاع در طلاق موضوع مالی نیست، عقد در حالی که یکی از طرفین احمق می شود، به قوت خود باقی است.

ابطال وکالت نامه بدون بازداشت

یکی از مهمترین کاربردهای وکالت، حضانت فرزندان پس از طلاق است. در صورتی که حضانت طفل با یکی از والدین باشد، پدر و مادر دیگر می توانند با تنظیم اختیارات وکیل، طفل را به فرزندی قبول کنند. البته این وکالت تا سن حضانت فرزند معتبر است و پس از آن فرزند می تواند یکی از والدین را برای زندگی انتخاب کند. به عنوان مثال حضانت فرزندان تا هفت سالگی به عهده مادر است و طرفین می توانند با انعقاد وکالت نامه حضانت فرزندان را در این مدت به پدر بسپارند.

وکالت بلاعزل در حضانت با فوت یا جنون پدر و مادر برای ارائه وکالت و وکالت سلب وکالت و استعفای والدین از حضانت از بین می رود و چون موضوع حضانت امری مالی نیست باکیا. علاوه بر آنچه در قانون مدنی آمده است، عزل وکالت بدون اخطار شرط خاصی دارد که در ماده 1173 چنین مقرر شده است: «در صورتی که رفتار طفل به درخواست ولی او باشد. یا بنا به درخواست رئیس قوه قضائیه هر تصمیمی را که برای تربیت کودک مناسب می‌داند، اتخاذ کند.»

به عبارت ساده، دادگاه می تواند حضانت والدین را به نفع طفل سلب کند و در صورتی که شرایط ذکر شده در ماده زیر از جمله «اعتیاد مضر به الکل، مواد مخدر و قمار، فحشا و فحشا، بیمار شود» «یک حرفه ای تحقیقات، کودک آزاری یا اجبار به انجام فعالیت های غیراخلاقی مانند رشوه و فحشا، تکدی گری و قاچاق، ضرب و شتم و اعمال خارق العاده، دادگاه تایید کرد و توانایی وکیل برای بازداشت لغو شد.

دیدگاهتان را بنویسید