چین به آمریکا، بریتانیا و استرالیا درباره ساخت موشک های مافوق صوت هشدار داد


به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده چین در سازمان ملل متحد به آمریکا، استرالیا و انگلیس درباره همکاری مشترک برای ساخت موشک مافوق صوت هشدار داد.

به گفته منابع خبری، نماینده چین در سازمان ملل هشدار داد در صورت اجرای طرح همکاری، سایر نقاط جهان ممکن است وارد جنگ دیگری مانند اوکراین شوند.

رویترز سه شنبه شب به وقت تهران گزارش داد که دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا برای همکاری در زمینه تسلیحات مافوق صوت و قابلیت های جنگ الکترونیک به توافق رسیده اند.

ائتلاف دفاعی جدید که در سپتامبر سال گذشته آغاز شد، استرالیا را مجبور کرد تا یک قرارداد متعارف زیردریایی فرانسوی را به نفع برنامه زیردریایی هسته ای با حمایت ایالات متحده و بریتانیا لغو کند.

جانسون، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در بیانیه‌ای مشترک گفتند که از پیشرفت در برنامه زیردریایی متعارف استرالیا خرسند هستند و در سایر زمینه‌ها با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما همچنین امروز متعهد شدیم که همکاری‌های سه جانبه جدیدی را در زمینه موشک‌های مافوق صوت و قابلیت‌های جنگ الکترونیک آغاز کنیم».

این منبع نتیجه گیری کرد که ایالات متحده و استرالیا در حال حاضر برنامه تسلیحات مافوق صوت دارند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اخیراً موشک های مافوق صوت زیرکان را بخشی از نسل جدید سامانه های تسلیحاتی غیرمسلح در ارتش روسیه خواند. این موشک اکنون در نیروی دریایی روسیه مستقر شده است.

این موشک چند منظوره مافوق صوت برای حمله به اهداف دریایی و زمینی طراحی شده است و می تواند اهدافی را در فاصله بیش از 625 مایلی مورد اصابت قرار دهد.

منابع خبری اندکی پیش از راه اندازی مجدد پروژه موشکی مافوق صوت نیروی هوایی ارتش آمریکا از شکست آزمایش موشک مافوق صوت AGM-183 خبر دادند. نیروی هوایی آمریکا این موشک را از یک بمب افکن استراتژیک B-52 در منطقه آزمایش موشکی پوینت موگو در نزدیکی کالیفرنیا آزمایش کرد.

نیروی هوایی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که این ماموریت به تمام اهداف خود نرسیده است. این اهداف شامل پرتاب ایمن موشک از هواپیما و ارزیابی سرعت موشک بود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این را برای جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید