ژنرال بازنشسته صهیونیست: در زمان نتانیاهو جلسه استراتژیکی درباره ایران نداشتیم

بین الملل / غرب آسیا

http://fna.ir/5dcdl ۰ ژنرال بازنشسته صهیونیست: در زمان نتانیاهو جلسه استراتژیکی درباره ایران نداشتیم

رئیس سابق اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی با اذعان به نبود جلسات مشورتی راهبردی درخصوص ایران در زمان نخست‌وزیر سابق این رژیم، گفت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اقدامی اشتباه بود.

ژنرال بازنشسته صهیونیست: در زمان نتانیاهو جلسه استراتژیکی درباره ایران نداشتیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عاموس یادلین» ژنرال بازنشسته و رئیس سابق رکن اطلاعاتی ارتش رژیم صهیونیستی امروز (سه‌شنبه) اذعان کرد که سیاست‌های اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران در دهه گذشته شخصاً توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر سابقا ین رژیم و بدون مشورت اتخاذ می‌شد.

یادلین که به همراه تنی چند از دیگر مقام‌های ارشد نظامی و اطلاعاتی سابق صهیونیست در میزگردی در کنفرانس مؤسسه سیاست و استراتژی دانشگاه رایشمن در هرتزلیا صحبت می‌کرد، استدلال کرد: «مسئله ایران به [نظرات] خصوصی یک نفر محدود شد. گفت‌وگوهای استراتژیک انجام نمی‌شد».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، وی همچنین با بیان اینکه توافق برجام در سال ۲۰۱۵ بین تهران و شش کشور دیگر، جمهوری اسلامی را از پیشرفت معنادار در برنامه هسته‌ای خود باز داشت، گفت: «اشتباه در سال ۲۰۱۵ نبود، بلکه در سال ۲۰۱۸ رخ داد که آنها (آمریکا) از توافق خارج شدند».

رئیس کنونی اندیشکده مطالعات امنیت داخلی اسرائیل (INSS)، در این نشست اظهار داشت: «ایرانی‌ها در حال بازگشت به مذاکرات هستند و در برابر دشمنی (آمریکا) که مصمم به بازگشت به توافق ۲۰۱۵ است، قوی‌تر بازمی‌گردند».

بر اساس این گزارش، یادلین پیش‌بینی کرد که مذاکرات هفته آینده در وین باعث بازگشت آمریکا و ایران به مفاد برنامه جامع اقدام مشترک ۲۰۱۵ نخواهد شد اما ادعا کرد که ایران تا حد امکان به توانایی تسلیحات اتمی نزدیک می‌شود.

در همین نشست، «تمیر پاردو» رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) نیز حضور داشت که گفت خروج آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران یک «فاجعه» بود.

به نوشته تایمز اسرائیل، پاردو با اشاره به اقدامات تهاجمی چین و روسیه علیه همسایگان خود ادامه داد: «آمریکا امروز لکنت زبان دارد و ایران این را در چارچوب تایوان و بلاروس می‌بیند. ایرانی‌ها این را می‌بینند و دست‌هایشان را [از خوشحالی] به هم می‌مالند».

وی همچنین هشدار داد که حمله نظامی به برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیچیده‌تر از حملات موفقیت آمیز نیروی هوایی به راکتورهای عراق و سوریه خواهد بود. او گفت: «اگر نمی‌توان این کار را مانند عملیات اپرا [علیه برنامه هسته‌ای عراق در سال ۱۹۸۱] تعطیل کرد، بهتر است تجدید نظر کنیم».

«گیدئون فرانک» مدیرکل سابق کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی نیز در این نشست با این مسئله که توافق برجام برای غرب زمان خرید و ایران را از پیشرفت به سمت سلاح اتمی باز داشت، ابراز موافقت کرد.

بر این اساس، «یعکوف عمیدرور» مشاور امنیت داخلی سابق نتانیاهو اما با این نظر مخالفت کرد و برجام را «معامله ای وحشتناک با چند چیز خوب» خواند.

عمیدرور با استدلال اینکه اسرائیل باید خود را برای حمله به ایران آماده‌سازی کند، مدعی شد: «آمریکایی‌ها کوچکترین قدیمی نیز برنمی‌دارند و برای اقدام [علیه] ایران نیز سرمایه‌گذاری نمی کنند».

وی با ادعای اینکه خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ به خودی خود یک اشتباه نبود، تاکید کرد: «اما فقدان یک رویکرد جایگزین اشتباه بود. خروج درست، هوشمندانه و مناسب بود».

روز گذشته نیز «موشه یعلون» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی با بیان اینکه امضای توافق هسته‌ای با ایران اقدامی اشتباه بود، گفت، اما خروج آمریکا از آن توافق اقدامی اشتباه‌تر بود. (جزئیات بیشتر)

مقام‌های رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر تلاش‌ها برای اخلال در روند مذاکرات وین برای احیای برجام را شدت بخشیده‌اند و از هر تریبونی برای فضاسازی علیه برنامه هسته‌ای ایران سوء استفاده می‌کنند.

قرار است هشتم آذر ماه در وین مذاکرات ایران و گروه ۴+۱ برگزار شود. جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند. بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

انتهای پیام/ص

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید برجام رژیم صهیونیستی توافق هسته‌ای ایران عاموس یادلین یعکوف عمیدرور تمیر پاردو این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • ادعای جدید گانتز علیه ایران

  • تل‌آویو: ایران از دور ما را آزار می‌دهد

  • درخواست ضدایرانی هرتزوگ از انگلیس

  • درخواست لاپید از ترکیه برای تعطیلی حماس

  • یعلون: خروج از توافق ایران اشتباه بود

source

دیدگاهتان را بنویسید