کاخ سفید: ما وضعیت اوکراین را ارزیابی می کنیمجن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، این اظهارات را روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا رئیس جمهور جو بایدن قصد دارد در صورت لزوم شهروندان اوکراینی خود را تخلیه کند، بیان کرد.

سخنگوی کاخ سفید افزود: ما قبلاً یک هشدار سطح 4 به اوکراین درباره ویروس کرونا صادر کرده‌ایم و شهروندان آمریکایی را از احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین مطلع کرده‌ایم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: ما با دقت در حال برنامه ریزی شرایط اضطراری هستیم، همانطور که همیشه در هر موقعیت امنیتی در نقاط مختلف جهان انجام می دهیم. وزارت خارجه آمریکا این ارزیابی را انجام می دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در روز جمعه، بار دیگر مسکو را تهدید کرد که در صورت حمله به اوکراین به سرعت واکنش نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد که اگر نیروهای روسی از مرز اوکراین عبور کنند، تهاجم دیگری خواهد بود که واکنش سریع، قوی و متحد ایالات متحده و متحدان و متحدانش را در پی خواهد داشت.

پیش از این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که رسانه های غربی و اوکراینی و همچنین مقامات، به طور فزاینده ای در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین گمانه زنی می کنند.

این مقام روسی افزود: ما بر این باوریم که هدف از این کمپین پوشش اطلاعاتی برای آمادگی برای یک اقدام تحریک آمیز بزرگ از جمله در عرصه نظامی است که می تواند پیامدهای بسیار ناگواری برای امنیت منطقه و جهان داشته باشد. “

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: متأسفانه اخبار اخیر رسانه ها و سازمان های رسمی نشان می دهد که نگرانی ما در این باره درست است. چند روزی است که انگلیس با هواپیماهای ترابری نظامی به اوکراین سلاح می فرستد.

منطقه دونباس با جمعیت روسی در شرق اوکراین واقع شده است و از سال 2014 روس های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک را تأسیس کرده و دولت های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده اند.

روسیه بارها از دولت اوکراین خواسته است که با نمایندگان دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل اختلافات مذاکره کند، اما کی‌یف اتهامات مسکو را به حمایت و تشویق جدایی‌طلبان و مذاکره با نمایندگان این مناطق رد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید