کارآفرینی راهکار رفع بیکاری؛ بزرگترین نمایشگاه اقتصاد مقاومتی استان فارس تمدید شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، چندین سال است که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها به بحث اقتصاد به ویژه تولید و اشتغال تاکید دارند و به صورت مستقیم این عناوین را برای شعار سال در نظر گرفته‌اند.

راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک که با مشارکت مردم احداث و راه‌اندازی می‌شود یکی از راه‌های تحقق جهش تولید است اما باید توجه داشت که موانعی نیز بر سر راه است. موانعی که باید با کمک دستگاه‌ها برطرف شود البته اگر خود دستگاه‌های دولتی مانع تولید نباشند.

بسیج سازندگی در همین راستا از چندین سال قبل مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی را دنبال کرده و به راه‌اندازی مشاغل خرد و کوچک کمک کرده است. مشاغلی که در ظاهر کوچک هستند اما در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها سبب اشتغالزایی طیف زیادی از جمعیت شده است.

کارآفرینی واژه‌ای بسیط و ساده اما در عین حال بسیار پیچیده است و مسیری پر پیچ و خم دارد و کارآفرینان با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند که یکی از آنها نبود مکانی برای فروش و عرضه کالا‌ها و خدمات تولید شده است.

خبرگزاری تسنیم در استان فارس بارها و بارها پای صحبت کارآفرینان نشسته و همه آن‌ها به این موضوع اذعان کرده‌اند که باید بازاری برای فروش محصولات باشد تا تولیدکننده و کارآفرین با انگیزه به راه خود ادامه دهد.

به گفته این افراد مشکل بزرگ بسیاری از کارآفرینان و تولیدکنندگان این است که براساس سلیقه یا علاقه اقدام به تولید می‌کنند اما بازار خوبی پیدا نمی‌کنند در حالی که قبل از تولید باید نیاز بازار را سنجید.

حال به برکت هفته بسیج بزرگترین نمایشگاه اقتصاد مقاومتی استان فارس در شیراز و به‌همت بسیج سازندگی ناحیه بقیه‌الله برپا شده که مدت برگزاری این نمایشگاه نیز تا جمعه 12 آذرماه تمدید شده است. مسعود بهادری، تسهیل‌گر سپاه ناحیه بقیه‌الله شیراز در گفت‌وگو با تسنیم به شرح برپایی این نمایشگاه پرداخت.

به گفته وی این نمایشگاه با عنوان «‌‌کارآفرینان» از 26 آبان‌ماه در شیراز راه‌اندازی شده و با توجه به استقبال مردم و کارآفرینان تا 12 آذرماه تمدید شده است. به گفته وی همه افرادی که در این نمایشگاه حضور دارند تولیدکننده، کارآفرین در حوزه مشاغل خانگی و کارگاهی هستند.

نمایشگاه اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استان کرمان افتتاح شد+تصاویرفرمانده سپاه الغدیر استان یزد: بر محرومیت‌زدایی با رویکرد اقتصاد مقاومتی متمرکز شده‌ایمازسرگیری فعالیت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منتظر اقدام آقای مخبر

بهادری با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی کارآفرینان بازار فروش است، می‌گوید: 63 غرفه در این نمایشگاه برپا شده که اغلب کارآفرینان صندوق‌های قرض‌الحسنه بسیج سازندگی هستند که البته برخی نیز از افراد تحت حمایت نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد هستند.

به گفته وی در این نمایشگاه انواع محصولات صنایع دستی، دستبافته، صنایع چوب و چرم، گل و گیاه، محصولات غذایی، پوشاک، کیف و کفش، خشکبار و‌غیره با قیمتی به مراتب کمتر از آنچه در بازار است، عرضه می‌شود و فضای مناسبی برای ایجاد بازار تولیدکنندگان و کارآفرینان است.

قرار گرفتن این نمایشگاه در مرکز شهر و دریافت نکردن حق شرکت در نمایشگاه برای تولیدکنندگان از مزایای این نمایشگاه است که بهادری در صحبت‌هایش به آن اشاره می‌کند و معتقد است از آنجا که اغلب این افراد از طریق صندوق‌های قرض‌الحسنه مشاغل خود را راه‌اندازی کردند، این نمایشگاه کمک بسیار خوبی برای رسیدن این افراد به درآمد است.

زینب زوبین که بسیجی فعال در منطقه باجگاه شیراز است و با راه‌اندازی 12 نوع کارگاه اشتغال زمینه شغل و کارآفرینی دیگر افراد این منطقه را فراهم کرده در گفت‌وگو با تسنیم معتقد است که برپایی چنین نمایشگاه‌هایی در شرایط کنونی به کارآفرینان کمک می‌کند بدون دغدغه پرداخت هزینه گزاف محصولات خود را به فروش برسانند.

به گفته وی سود این نمایشگاه تنها برای تولیدکنندگان نیست بلکه بسیاری از افراد و بازدیدکنندگان نیز از کارهای تولیدکنندگان الهام می‌گیرند و برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک ترغیب می‌شوند که کمترین نتیجه آن اشتغالزایی خانگی است.

زوبین معتقد است که اگر زمینه فراهم و هر خانه یک کارگاه شود دیگر بیکاری معنا ندارد و بسیاری از مشکلات نیز که ناشی از بیکاری و مسائل اقتصادی است، برطرف می‌شود.

برپایی نمایشگاه‌ها با هر بهانه‌ای که باشد فرصت خوبی است تا مردم با کارآفرینان آشنا شوند، چراکه اینها الگوهای خوبی برای کسانی هستند که می‌خواهند در این مسیر گام بردارند. قطعا معرفی آنها سهمی کوچک در اشتغال‌زایی است.

انتهای پیام/424 / ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید