کار کارشناس رسمی و وکیل علاوه بر تحقق عدالت، ایجاد احساس عدالت است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ علی بهادری‌جهرمی، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در سخنرانی خود در نشست کارآموزان کارشناسی رسمی استان تهران با بیان اینکه مرکز در ماه به طور توسط 16 هزار تماس تلفنی دریافت می‌کند، گفت: ما حدود 100 هزار نفر داوطلب آزمون وکالت و حدود 70 هزار داوطلب آزمون کارشناسی رسمی و تعداد زیادی داوطلب آزمون مشاور خانواده داریم و به اضافه افرادی که در آزمون‌های سال‌های قبل رد شده‌اند، حجم مراجعه و تماس به مرکز زیاد است.

وی افزود: ما اسب در حال حرکت را زین می‌کنیم و ریلی که قطار روی آن راه می‌رود را همزمان اصلاح می‌کنیم. همزمان کارشناس می‌گیریم و همزمان 13 هزار کار به کارشناس ارجاع می‌دهیم و همزمان کار دادگاه انتظامی را برگزار می‌کنیم و هر روز به سمت ارتقای عملکرد مرکز می‌رویم. خواهش من این است که در این تحول و سرعت حرکت صبور باشید و همراهی کنید.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: فرآیندهای جذب ما زمان‌بر است و باید استعلامات صورت بگیرد و بعد در یک هیئت بررسی و شود. اعضای هیئت به طور میانگین در طول ماه به هزار پرونده رأی می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از کارآموزان کارشناسان رسمی در حوزه تخصصی خود صاحب‌نظر هستند، خطاب به کارآکوزان اظهار کرد: در هر حوزه‌ای که بودید هم مهم و هم محترم و حساس بوده؛ اما حساسیت قضاوت چیز دیگری است که باید مورد تأکید قرار بگیرد. شما در حوزه تخصصی خود قرار است قضاوت کنید و عضو خانواده نظام تحقق عدالت می‌شوید که این حوزه شوخی‌بردار نیست

بهادری‌جهرمی افزود: از امروز قلم شما در حوزه اظهار نظر کارشناسی مانند قلم قاضی است. از امروز مسئولیت رأی قاضی آنجا که مستند به نظر شما نوشته شود به عهده شماست و شما مشاوران امین دستگاه قضائی محسوب می‌شوید. کسی که مشاور امین قاضی است کار او اهمیت بالایی دارد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه عملکرد نادرست کارشناس رسمی به معنای از دست رفتن حق یک مظلوم است، گفت:‌ فضای حاکم بر محکمه و اضطراب و دلهره اصحاب دعوا را در دوره کارآموزی را ببینید و آمادگی محل رجوع قرار گرفتن چنین آدم‌ها در چنین شرایطی را در خود تقویت کنید. شما بناست در کنار کار کارشناسی سنگ صبور مردم هم باشید و آرامش‌بخش مردم هم باشید و علاوه بر قاضی، به طرفین دعوا هم مشاوره خود را ارائه دهید.

وی ادامه داد:‌ خواسته ما از کارشناسان و وکلای مرکز این است که ما فقط مسئول تحقق عدالت نیستیم بلکه؛ مکلف هستیم احساس عدالت را هم برای طرفین پرونده ایجاد کنیم.

گفتنی است؛ در آغاز این نشست عبدالله بزرگی، رئیس اداره تحول و توسعه مرکز و پالیزگیر، نایب رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به تشریح برنامه‌های این مرکز برای توسعه امر کارشناسی رسمی پرداختند.

پالیزگیر در سخنان خود درباره اهمیت کارشناسی و قوانین بالادستی در این حوزه گفت: اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی اختصاص به قوه قضائیه دارد و بر اساس استقلالی که دارد به امور افرادی که به دنبال حق خود هستند رسیدگی می‌کند. طبق این اصل حاکمان و حکمرانان باید افرادی که مورد ظلم واقع شده‌اند را حمایت کنند که یکی از آنها بحث کارشناسی است.

وی افزود: در برنامه سوم توسعه قوه قضائیه موظف شده که به تربیت و ارائه گواهینامه‌ها در حوزه کارشناشی و وکالت بپردازد و دیدگاه قانون‌گذار این بود که به این صورت از حقوق عامه حمایت شود. همچنین در سال 1381 سیاست‌های کلی قضائی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید که در آن به بحث جلوگیری از اطاله‌های دادرسی می‌پردازند و فرایند کارشناسی در آن مورد توجه است. همچنین به قوه قضائیه اجازه داده شده که در زمینه کارشناسی و وکالت برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی اهمیت کارشناسی رسمی را مورد تأکید قرار داد و گفت: سند بالادستی در این ارتباط در سال 1399 تحت عنوان سند تحول قضایی ابلاغ شده که وظایف زیادی به عهده مرکز برای برنامه‌ریزی در حوزه کارشناسی رسمی گذاشته است.

بهادری‌جهرمی: نهاد وکالت نیازمند بازنگری است

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید