کانادا تعدادی از نیروهای خود را از اوکراین خارج می کندوزارت دفاع کانادا بامداد دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای مسلح به طور موقت نیروهای گروه ضربت مشترک را به سایر نقاط اروپا منتقل می کنند و افزود که انتقال پرسنل نشان دهنده پایان ماموریت نیست و نیروهای مسلح کانادا این کار را انجام خواهند داد. به ماموریت خود برای افزایش ظرفیت و توانایی نیروهای امنیتی در کیف ادامه می دهد.

در پی تشدید تنش ها بین روسیه و اوکراین، ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا روز شنبه اعلام کرد که این کشور در حال آماده شدن برای تخلیه کارکنان سفارت خود از کیف قبل از حمله روسیه به اوکراین است. تعداد کمی از دیپلمات ها در حال حاضر در سفارت کانادا در کیف باقی خواهند ماند.

جولی در بیانیه ای گفت: به دلیل وخامت اوضاع امنیتی به دلیل استقرار نیروهای روسی در مرز اوکراین، یک دفتر موقت در لویو افتتاح و سفارت کانادا در کیف بسته خواهد شد.

حدود نیمی از کارکنان سفارت در حال حاضر به شهر Lviv در نزدیکی مرز غربی اوکراین با لهستان منتقل شده اند. به گفته دو منبع آگاه، دیپلمات های باقیمانده روز دوشنبه به این شهر منتقل خواهند شد.

واشنگتن و متحدانش مدعی هستند که تقویت نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین بخشی از حمله قریب الوقوع مسکو به کی یف است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این ادعای غرب را محکوم کرد و آن را گمانه زنی تحریک آمیز خواند که می تواند منجر به درگیری در اوکراین شود.

روابط مسکو و کی یف از سال 2014 بدتر شده و تنش ها تحت تأثیر تبلیغات آمریکا و متحدانش تشدید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید