کاهش ذخایر سدها | مصرف مدیریت نشود 10 سال آینده استان آذربایجان غربی کمبود آب شرب دارد + فیلم

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، وضعیت ذخایر آبی در نقاط مختلف ایران به دلیل خشکسالی‌های اخیر و البته بی‌توجهی به استفاده بهینه از منابع آبی ناگوار و نگران کننده است و این موضوع موجب بروز مشکلاتی در تامین آب شرب برخی مناطق کشور شده است.

این درحالی است که استان آذربایجان غربی علی‌رغم ذخایر آبی غنی سال‌های گذشته با توجه به سطح برداشت بی‌رویه آبها و البته خشکسالی‌های اخیر درگیر مشکلاتی از جمله کاهش سطح آبی دریاچه ارومیه شده است.

به گفته کارشناسان اگرچه استفاده بی‌رویه از منابع آبی و کاهش نزولات آسمانی دلایل اصلی این اتفاق در استان بوده است اما نباید فراموش کنیم که با اصلاح الگوی مصرف و البته مدیریت بهینه منابع موجود می‌توان زمینه بهبود ذخایر آبی پشت سدهای استان را ایجاد کرد تا با استفاده از اصول آبخیزداری رفته رفته سفره‌های زیرزمینی آذربایجان غربی را هم سیراب کنیم و ذخایر موجود در آنها نیز تقویت شود.

از این رو ضمن پیگیری دلایل بروز خشکسالی و کم‌آبی منطقه در گفت‌و‌گو با مدیران مرتبط با حوزه مصرف آب، نظرات کارشناسی آن‌ها در خصوص آینده آبی بخش‌های کشاورزی، صنعت و همچنین بخش شرب استان آذربایجان غربی را جویا شدیم.

آذربایجان غربی ,

انتهای پیام/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید