کاهش ساعات اداری چقدر در مدیریت تقاضای برق موثر است؟


Father’s Plus; رسانه های دیگر باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: امسال نیز قرار است حوزه اداری همانند سال گذشته نقش بسزایی در صرفه جویی در مصرف برق داشته باشد. بر اساس مصوبه هیأت دولت، اداره کل موظف است برای کاهش بار در پیک مصرف از 24 خرداد ماه سال جاری ساعت کاری خود را از ساعت 6 صبح به 13 تغییر دهد.

بر اساس آمار، مصرف کل بخش اداری در طول سال نزدیک به 14 هزار میلیون کیلووات ساعت است که این مصرف بالای مصرف برق حدود 3 هزار مگاوات ثبت شده است.

برای این منظور کلیه ادارات دولتی در مناطق عادی موظفند تا یک ساعت قبل از پایان ساعت کاری سیستم های سرمایشی را خاموش کنند که به گفته کارشناسان با توجه به اینکه 60 درصد برق این بخش مربوط به وسایل سرمایشی است، تغییر کار. ساعت ها می تواند تا 60 درصد صرفه جویی کند. با روشن کردن این سیستم ها در زمان مناسب و خاموش کردن آنها قبل از پایان وقت اداری، نقش ادارات در مدیریت مصرف و پایداری شبکه برق به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق می گوید: بر اساس مصوبه دولت همه دستگاه ها و ادارات اجرایی طرح مدیریت مصرف بخش اداری را آغاز کردند. بر اساس این طرح که از 24 خرداد لغایت 15 شهریور اجرا می شود، ساعات اداری از ساعت 6 صبح تا 13 خواهد بود. تمامی دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی مانند بانک ها و شهرداری ها مشمول این موضوع خواهند شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: با توجه به پایان وقت اداری که مصادف با شروع ساعت پیک ترافیک است، خوشبختانه در اولین روز اجرای طرح شاهد همکاری بسیار خوبی از سوی واحدهای با مدیریت مصرف برق و 470 مگاوات مصرف برق کاهش یافت و در روز اول اجرای پروژه ثبت نام کردیم.

مقایسه حداکثر مصرف برق روزانه پس از اجرای ساعات کاری

گزارش وضعیت شبکه برق کشور نیز در آخرین آمار مربوط به 27 خرداد نشان می دهد که در ساعت 12:40 و در دقایق پایانی کار اداری، مصرف برق نسبت به سال قبل به 61 هزار و 764 مگاوات رسیده است. که 59 هزار و 977 مگاوات بوده دور نیست این در حالی است که در روزهای قبل از اجرای طرح تغییر ساعت اداری، تفاوت مصرف امسال نسبت به سال گذشته نزدیک به 7 یا حتی 10 هزار مگاوات بوده است. در پایان 27 خرداد و در ساعت 20:20 تقاضا برای مصرف در دوره پیک سال گذشته کمتر بود.

در طرح تغییر ساعت کاری امسال و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده نیز لازم است ادارات با روش های مختلف صرفه جویی 30 درصدی مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته کاهش دهند.

به گفته رجبی مشهدی 8 درصد مصرف برق به بخش دولتی اختصاص یافته است و با طرح تغییر ساعت کاری 30 درصد کاهش مصرف در دوره اداری و 60 درصد کاهش مصرف محقق می شود. پس از تعطیلی دفاتر محقق خواهد شد. یعنی دستگاه های خنک کننده باید به طور کامل خاموش شوند و چراغ های غیر ضروری نیز خاموش شوند.

این مسئول با تاکید بر اینکه بر میزان مصرف دفاتر نظارت می شود، گفت: در صورت عدم رعایت 30 درصد کاهش در حین فعالیت یا 60 درصد پس از اتمام کار توسط اداره ای تذکر کتبی داده می شود و مسئولیت در این خصوص بر عهده دارد. با رئیس بخش

راه اندازی ژنراتورهای اضطراری یکی دیگر از کارهایی است که بخش ها باید انجام دهند. آنها باید ژنراتورهای اضطراری را بین ساعت 12:00 تا 18:00 به بهره برداری برسانند. برای تامین سوخت این ژنراتورها تمهیداتی اندیشیده شده و سوخت آنها با توجه به ظرفیت تولید برق آنها که از طریق کنتورهای هوشمند رصد می شود تامین می شود.

صرفه جویی در دفتر به اندازه 2 نیروگاه

هدف وزارت نیرو با اجرای این طرح کاهش 1000 مگاوات برق در بخش اداری است که نیاز به 2 یا 3 نیروگاه ترکیبی دارد. کاهش مصرف در این بخش به تامین برق پایدار برای بخش خانگی و همچنین تامین بخش تولیدی در سالی که تولید رشد می‌کند کمک می‌کند.

طبق آمار سال گذشته کاهش مصرف 547 مگاواتی در بخش اداری کشور وجود داشت و با توجه به اینکه در سال جاری سیستم های مانیتورینگ تجهیز شده و امکان نظارت بر وضعیت مصرف ادارات از طریق کنتورهای هوشمند فراهم شده است، کاهش قابل انتظاری است. 1000 مگاوات دور از دسترس نیست. در این صورت امکان تامین برق در بخش داخلی کشور بیش از پیش فراهم خواهد شد.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید