کاهش 276 نفر مبتلا به مالاریا در کردستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانناصر مخدوم گفت گفتن وی به خبرنگار مهر گفت: بروسلوز یا مالاریا یک بیماری مهم مشترک و واگیر بین انسان و دام است که از هر دو جنبه اقتصادی و بهداشت عمومی هزینه های زیادی را برای کشور و کشاورزان به همراه دارد.

وی افزود: مالاریا که در دام شایع است به نام سقط عفونی یکی از بیماری های واگیردار است که بین انسان و دام قابل انتقال است و اگر دام های آلوده از گله خارج نشوند باعث شیوع بیماری می شود و شیر کم می شود. تولید “

مخدوم از کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان به تب مالت در استان در پی اقدامات دامپزشکی در چند سال گذشته خبر داد و گفت: با اجرای اقدامات بهداشتی و پیشگیری در سال 1400 در استان، موارد انسانی تب مالت نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشت به طوری که مجموع مبتلایان به تب مالت در کردستان از 909 نفر در سال 1399 به 633 نفر در سال گذشته کاهش یافت.

معاون بهداشتی اداره کل دامپزشکی کردستان در ادامه سخنان خود گفت: سال گذشته 61 هزار و 555 راس دام سنگین طی یک هزار و 672 بازدید ویزیت و 407 هزار و 65 راس دام سبک به یک هزار و 783 واحد ارجاع شده است. اپیدمیولوژیک در دام های روستایی و صنعتی استان علیه مالاریا واکسینه شدند.

وی افزود: طی سال گذشته در قالب 68 کلاس آموزشی به 2 هزار و 309 نفر آموزش های پیشگیرانه برای دامداران واحدهای روستایی ارائه شد.

مخدوم خاطرنشان کرد: انجام نمونه برداری های لازم جهت آزمایش بروسلوز در سطح کل واحدهای دامپروری صنعتی و نیمه صنعتی استان 10807 بار که منجر به شناسایی و حذف 17 دام آلوده و ضدعفونی شده محل نگهداری دام های بیمار شد سایر اقدامات کنترلی و مراقبت از بیماری فعال بروسلوز است.

دیدگاهتان را بنویسید