کرواسی دیپلمات های روس را اخراج کردگوردون گرلیس رادمان در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل در پاسخ به سوالی در مورد اخراج احتمالی دیپلمات های روسی گفت: ما این کار را از روی همبستگی و در پاسخ به آنچه در بوچا و سایر مناطق اوکراین اتفاق می افتد انجام خواهیم داد. »

به گزارش اسپوتنیک، اوایل هفته جاری اتحادیه اروپا و برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا تصمیم به اخراج دیپلمات های روس در واکنش به جنایات ادعایی در شهر بوچا گرفتند که مسکو آن را اقدامی تحریک آمیز می داند.

در ساعات اخیر سوئد، دانمارک، لتونی و لیتوانی ده ها دیپلمات روسی را به دنبال اقدامات آلمان و فرانسه به عنوان بخشی از واکنش مشترک اروپا به کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا اوکراین اخراج کردند. پیش از این، دولت آلمان 40 دیپلمات روس را عنصر “نامطلوب” اعلام کرد و فرانسه نیز اعلام کرد که 35 دیپلمات روس را اخراج خواهد کرد.

گزارش‌هایی از کشتار جمعی غیرنظامیان در آخر هفته در بوچا، شهری در نزدیکی کیف که تا همین اواخر تحت کنترل روسیه بود، وجود داشت.

کیف نیروهای روسیه را مسئول کشتار غیرنظامیان می داند. در مقابل، وزارت دفاع روسیه گفت که همه عکس‌ها و فیلم‌ها «تحریک‌آمیز» و صحنه‌سازی شده‌اند، زیرا نیروهای روسی در 30 مارس (10 آوریل) به طور کامل از شهر خارج شدند.

کرملین ادعاهای غرب مبنی بر مسئول بودن نیروهای روسیه در حادثه بوچا را رد می کند و می گوید که ادعاهای اوکراین با واقعیات و زمان وقایع مطابقت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید