کسری بودجه 5 میلیارد تومانی واقعیت ندارد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا حاجی بابایی در نشست با اعضای اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه کسری 5 میلیارد تومانی بودجه غیرواقعی است و برخی ارقام ارائه شده و مستندات آن چندان خوب نیست، گفت:

وی با بیان اینکه امسال قصد داریم ساختار بودجه کشور را اصلاح کنیم، ادامه داد: فکر می کنیم پیش بینی های ما در بودجه 1401 محقق شود، شاید حتی بیشتر.

رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی افزود: همه ما این مسائل را می دانیم، سهم خود را از این مسائل می دانیم اما گاهی آمار ارائه شده کاملا درست نیست.

حاجی بابایی گفت: زمانی که برنامه هفتم توسعه در شورای اسلامی تصویب و تکمیل شد، توجه همه به این موضوع معطوف شد که دولت کار اقتصادی انجام ندهد. کوسوتی بنابراین، نباید وجود داشته باشد، بنابراین تأییدیه همه شرکت‌های دولتی به جز شرکت‌هایی که دارای حاکمیت هستند، باید به بخش خصوصی واگذار شود.

وی افزود: حتی 80 درصد دستگاه های دولتی غیردولتی باید واگذار شوند چرا که دلیلی برای اداره هتل در دولت ندارند و صفر تا 100 واحد مسکونی باید خصوصی شود.

رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی با بیان اینکه اصلاح دور باطل اقتصاد کار ساده ای نیست، خاطرنشان کرد: در زمان بستن بودجه سال 1400 گفتیم که 4200 تومان برای دولت نداریم زیرا این ارز متعلق است. به مردم، به دولت گفتیم مجاز است، از بانک مرکزی دلار نگیرد، به بانک مرکزی گفتیم از بازار آزاد دلار بخر، گفتیم ارز نیما و سامانه نیما غیرقانونی است، ما هیچ قیمت اضافی در بودجه، که همچنین است تن کم اهمیت در عین حال بی نظمی هایی در حال رخ دادن است، ما در جلسات مختلف این موارد را به بانک مرکزی اعلام کرده ایم و از طرفی سقف بودجه را بالا نبرده ایم اما کسری بودجه 1.37 میلیارد تومانی را اصلاح کرده ایم.

وی گفت: نظام در برنامه هفتم توسعه ایراداتی پیدا کرد و به حرف بخش خصوصی و دولتی گوش داد و به نظر من سیاست برنامه هفتم توسعه انقلابی در اقتصاد کشور بدون توسعه است تا کنون برنامه به این صورت است. اما ما می‌توانیم آن را اجرا کنیم.» اینکه آیا یا نه، سؤال دیگری است.

حاجی بابایی با بیان اینکه در مقاطع مختلف تفکرات اقتصادی متفاوتی در کشور حاکم بوده است، افزود: در این کشور سال هاست افرادی هستند که فکر می کردند نباید پالایشگاه نفت داشته باشیم و اگر بنزین وارد کنیم ارزان می شود. .

وی یادآور شد: بیش از دو دهه است که این نوع تفکر بر این کشور حاکم است اما امروز دیگر این تفکر حاکم نیست، بلکه معتقدند حتی اگر بنزین گران تری تولید کنیم باید پالایشگاه نفت داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید