کمالی: جوانان "سربازی" را معطوف به وعده‌های مسئولان غیرمرتبط نکنند/ قوانین مربوط به رفاه سربازان اجرا نمی‌شود

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا ؛ سیزدهمین جلسه از سلسله نشستهای "روایت قرن" در مرکز مطالعات راهبردی "ژرفا" برگزار شد.

در این نشست سردار موسی کمالی؛ مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح به تبیین موضوع سیر تحولات تاریخی خدمت سربازی پرداخت.

وی در این نشست عنوان کرد: خدمت وظیفۀ عمومی موضوعی تخصصی و پیچیده است و برای اتخاذ تصمیم در مورد سربازی باید عوامل مختلف مانند راهبرد دفاعی کشور و وضعیت سوق‌الجیشی کشور، انواع تهدیدات، نحوه مقابله با تهدیدات، تولید، توسعه، استمرار امنیت، وضعیت اقتصادی، وضعیت جمعیت و… توسط کارشناسان خبره نیروهای مسلح، دولت و مجلس بررسی شود، اینگونه نیست که بعضی‌ها به سادگی می‌گویند اینقدر پول نیاز دارد از فلان راه قابل تأمین است.

ایران در میانۀ آتش غرب آسیا، شرایط متفاوتی با کشورهای اروپایی دارد

کمالی بیان کرد: کشورهای اروپایی مانند ما درگیر تهدیدات جدی نظامی نیستند و از طرفی وسعت بسیار کمی دارند که اموری مثل جابه‌جایی نیرو را بسیار کاهش می‌دهد. پیمانهای نظامی نیز علت دیگر است، شما در جنگ تحمیلی دیدید به دلیل همین پیمانهای نظامی بسیاری از کشورها حامی حزب بعث بودند اما در جنگ کویت به یاری کویت رفتند بنابراین پیمانهای نظامی نیز اثر گذارند.

برای تحقق سرباز در تراز انقلاب اسلامی باید تلاش بیشتری کنیم

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: معتقدم در حال حاضر سرباز تراز انقلاب اسلامی نتوانستیم تربیت کنیم و مقام معظم رهبری بیشترین مطالبه را در این رابهط دارند البته تلاشهای زیادی نیز انجام شده اما با وضعیت مطلوبی که مدنظر انقلاب اسلامی بود فاصله دارد. طرحهای مختلف مثل طرح میثاق یا طرح مودت، مشاور سرباز، معیین سرباز، بهینه‌سازی اوقات فراغت، طرح قدر، متناسب‌سازی بکارگیری و ده‌ها طرح دیگر اجرا شده است.

وی تأکید کرد: سرباز شأن بالایی دارد، برای مثال هزینه‌های درمانی آنها باید توسط دولت پرداخت شود، در بحث اعزام باید امکانات خوبی داشته باشد، در طول خدمت حقوق مناسبی دریافت کند، غذا، لباس و امکانات خوبی داشته باشد، خوشبختانه برای همه این موارد قانون وجود دارد به عنوان مثال از سال 1366 قرار بود سربازی که با اعزام خانواده‌اش از نظر معیشت با مشکل مواجه می‌شود، خانواده وی توسط دولت تأمین مالی شوند اما اجرا نمی‌شود و یا در قانون آمده باید تسهیلاتی به مانند استفاده رایگان از خدمات شهری مثل استفاده از مترو و اتوبوس برای سربازان پیش‌بینی و اجرایی شود اما شور بختانه اجرا نمی‌شوند.

ستادکل با راه‌اندازی طرح "سرباز ماهر" به دنبال رفع دغدغۀ اشتغال سربازان است

کمالی بیان کرد: جوانان ما دغدغۀ درستی دارند به همین دلیل در اجرای فرامین مقام معظم رهبری و دستور ابلاغ سردار ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مهارت‌آموزی ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شد تا هر سرباز در طول مدت سربازی دست کم یک مهارت بیاموزد و بعد قرارگاه با تسهیل‌گری کمک کند تا سرباز به شغل برسد البته از نهادهای مختلف مانند مجلس انتظار داریم که ستاد کل را در این زمینه یاری کنند، سرباز پیش از آغاز دوران خدمت وظیفه این امکان را دارد که وضعیت مهارتهای خود را در سایت "سرباز ماهر" درج کند و می‌تواند مدارک خود را ارائه کند یا اگر مدرک ندارد در آزمونهای ادواری شرکت کند، نوع دیگر آموزش و آزمون در محیط عملی کار است و نوع آخر شرکت در کلاسهای تئوری و عملی و کسب مهارت ویژه است.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: اقدام بعدی نیروهای مسلح حمایت از سربازان پس از خروج وی است که وی مشخصات خود را در سامانه ماهر ثبت می‌کند و ستاد کل برای مدت دو سال وی را رصد می‌کند تا امکان به دست آوردن شغلی برای وی فراهم شود همینطور تا حد امکان با اعطای تسهیلات مادی به یاری وی در می‌آید. یکی از اهداف، افزایش انگیزه و هدایت وی به بازار کار است تا عقب‌ماندگی وی از بازار کار جبران شود و از همه نهادها و قانون‌گذاران دعوت می‌کنیم که نیروهای مسلح را یاری کنند.

شأن سربازان برای فرماندهان و نیروهای مسلح اهمیت زیادی دارد

وی متذکر شد: نخستین نکته این است که بر اساس قانون، سربازان عضوی از نیروهای مسلح هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند اما این امکان وجود دارد که در سیستم سلسله مراتبی افرادی که در جایگاه پایین‌تری قرار دارند، احساس رضایت نداشته باشند اما جوانان عزیز این مرز و بوم باید توجیه شوند که چنین چیزی وجود نداشته و تفاوتها فقط در سلسله مراتبی و تشکیلاتی است.

آموزشهای سربازی برای حفظ جان سربازان میهن در شرایط رزمی اجرا می‌شود

کمالی افزود: مسئلۀ دیگر سختی‌های دوره آموزش است که احساس خوبی برای سرباز ایجاد نمی‌کند در حالیکه باید بدانند که هدف از آموزشهای سخت، آزار و اذیت سربازان نیست، آنها تلاش می‌کنند که سرباز به ورزیدگی برسد تا در میدان جنگ بتواند ایستادگی کند.

سربازی امری سیاسی نیست

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه سربازی یک مسئله عمومی است، گفت: ما همواره از مسئولتن و مخصوصاً سیاستمداران خواسته‌ایم که پیش از طرح رسانه‌ای نظرات خود در حوزه خدمت مقدس سربازی با کارشناسان و متخصصان امر مشورت کنند؛ چرا که امنیت یک مسئله تخصصی است و الگوی دفاعی هر ملت باید بر اساس ویژگی‌های بومی همان کشور ترسیم شود. امنیت نعمتی است که ملتها تولید می‌کنند و تولید آن سختی و هزینه دارد، امنیت وارد کردنی نیست.

جوانان سربازی را معطوف به وعده‌های مسئولان غیرمرتبط نکنند

وی خطاب به جوانان عنوان کرد که درباره سربازی بر اساس واقعیات موجود عمل کنند و وعده‌های مسئولین غیرمرتبط را در نظر نگیرند.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای مثال یک نماینده مجلس طرحی را مطرح کرده بنابراین من صبر کنم تا طرح وی به تصویب برسد و سربازی را انجام ندهم. این مسئله مشکلات زیادی را برای جوان ایجاد می‌کند. مسئله خدمت وظیفۀ عمومی یک امر حاکمیتی و پیجیده است که نباید بر اساس احتمالات در مورد آن تصمیم گرفت بنابراین به جوانان توصیه می‌کنم در اسرع وقت سربازی خود را انجام دهند و متوقف به طرح و تصمیمات نشوند.

مشوقهای جذاب 34‌گانه سربازی به‌شرط کسب امتیازهای لازم/ از اختیار انتخاب محل خدمت تا بخشش غیبت+ فیلم

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید