کمبود مدارس چالش جدید در کهگیلویه و بویراحمد؛ دانش آموزانی که فراگیری علم و دانش را به لقایش می‌بخشند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج ، کمبود مدرسه در مناطق مختلف اعم از روستایی، عشایری، شهری و بویژه حاشیه مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به یک چالش جدی برای مدیران تبدیل شده و نگرانی‌ها زیادی را برای اولیا دانش آموزان به همراه داشته است.

کم نبوده دختران و پسران روستایی و عشایری که در مناطق مختلف به دلیل نبود مدرسه در مقاطع مختلف بویژه متوسطه اول و دوم ترک تحصیل کرده و عطای فراگیری علم و دانش را به لقایش بخشیده‌اند.

مناطق دور دست و کم برخوردار شهرستان‌های مارگون، بهمئی، باشت، بویراحمد، دنا، لنده، کهگیلویه و چرام همه ساله به دلیل نبود مدرسه استاندارد مهر را با بی مهری آغاز می‌کنند و چشمشان به دستان سخاوتمند خیرین دوخته شده است.

کار به جایی رسید که حجت عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان معین دولت در پنجمین سفر راستانی رئیس جمهور از وجود بیش از 50 مدرسه کپری و کانکسی در شهرستان مارگون ابراز نگرانی می‌کند.

پیرو کرمی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: 43 مدرسه با 106 کلاس درس در 43 روستای این استان نیاز داریم که برای احداث آن‌ها 264 هزار و 880 میلیون ریال نیاز بوده که در این صورت یک هزار و 513 دانش آموز بهره مند می‌شوند.

نماینده عالی دولت در بخش لوداب می‌گوید: این بخش دارای 140 مدرسه بوده که از این تعداد 35 مدرسه پیش ساخته هستند و در مجموع 5 مدرسه آن در روستاهای شهدالی، علی آباد پشت توت، پاتخت گلال، کلاجیکی و آبکاسه غیر استاندارد است.

کوروش بی‌نیاز تعداد مدارس اجاره‌ای در بخش لوداب را 13 مورد عنوان کرد و افزود: همچنین 20 مدرسه سنگی و فرسوده بوده که نیازمند تعمیر یا احداث ساختمان جدید است که باید در این زمینه مسئولان و متولیان امر چاره اندیشی کنند.

ابراز نگرانی وزیر کار از وجود 50 مدرسه کپری و کانکسی در مارگون؛ بیکاری بغرنج استمدرسه‌سازی جهادی جاویدان از بسیج سازندگی یزد است + فیلمکلنگ احداث سومین مدرسه بانک سینا در شهرستان تنگستان بوشهر به زمین زده شد

وی با اشاره به اینکه 8 مدرسه در بخش لوداب در حال ساخت است، ادامه داد: از این تعداد 5 مدرسه بالای 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تنها نیازمند تجهیزات آموزشی بوده و 3 مورد دارای پیشرفت بیش از 90 درصد است.

بی‌نیاز بیان کرد: 5 روستای بخش لوداب با توجه به جمعیت دانش آموزی نیازمند احداث ساختمان جدید بوده و مابقی با توجه به تعداد دانش آموزان نیازمند مدارس پیش ساخته و استاندارد هستند که ضروری است برای تکمیل آن‌ها تدبیری اندیشیده شود.

کورش دلشاد مدیر آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد با اشاره به اینکه 115 مورد از 459 فضای آموزشی در این شهرستان تخریبی هستند، اظهار داشت: 43 مورد از فضاهای آمزشی شهرستان بویراحمد استیجاری می‌باشد و باید این تعداد فضا آموزشی در استان ساخته و جایگزین فضاهای استیجاری شود.

وی افزود: در شهرستان بویراحمد هم اکنون 70 هزار دانش‌آموز در حال تحصیل هستند که این تعداد برابر با 43 درصد از کل تعداد دانش‌آموزان استان می‌باشد.

مدیر آموزش پرورش بویراحمد بیان کرد: در مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج نظیر سرابتاوه، تلخسرو، سروک، مهریان، مادوان، بلهزار، گوشه و مزدک مشکل جدی کمبود فضا داریم.

انتهای پیام/542/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید