گذرگاه محرومیت‌زدایی استان ایلام؛ بهسازی محورهای مواصلاتی است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازایلام، اقتصاد بسیاری از استان‌های کشور وابسته به بخش کشاورزی است و توسعه و رونق این بخش در گروه بهسازی و توسعه محورهای مواصلاتی است.

این درحالی است که استان ایلام که بالقوه یکی از استان‌های محروم در تقسیم بندی امکانات کشورمان شناخته می‌شود در این موضوع مشکلات بسیاری دارد و اغلب محورهای مواصلاتی روستایی استان فاقد استانداردهای مناسب هستند.

به گفته کارشناسان و البته برخی از مسئولان همین نکته باعث از بین رفتن رونق اقتصادی کشت وکار و البته مهاجرت روستائیان به استان‌های دیگر برای رسیدن به درآمدهای پایدارتر رقم خورده است.

بنابراین استان ایلام نیز به عنوان استانی که بخش اعظمی از اقتصاد آن برپایه کشاورزی استوار است، دارای سکونتگاهی روستایی فراوانی است که در رونق کشاورزی تاثیر به‌سزایی دارند، اما با این وجود به دلیل عدم تامین امکانات کافی، در سالهای اخیر شاهد رشد مهاجرت روستائیان به شهرها بوده‌ایم و همین امر باعث شده روستاهای ساکن در ایلام به عنوان عامل موثر در تولید محصولات کشاورزی و فراورده‌های لبنی،رفته رفته خالی از سکنه شده و قدرت مولد بودن خویش را از دست بدهند.

در این رابطه نقش نابسامانی راه‌های ارتباطی و جاده‌ها در مناطق روستایی همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، زیرا این مساله در استان ایلام از گذشته‌های دور و نزدیک جزویکی از اصلی‌ترین عامل مهاجرت مردم از روستاها به شهرها بوده است.

مشکلات ناشی از نابسامانی راه‌های روستایی

خداداد شیری کارشناس اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: متاسفانه در استان ایلام به دلیل عدم توجه به مسیرهای روستایی، نه‌تنها اهداف مهمی همچون توسعه صنعت گردشگری، مهاجرت معکوس از شهر به روستا، رونق بخش کشاورزی و…. پیشرفت چندانی نداشته، بلکه با گذر زمان شاهد تخلیه روستاها نیز بودیم.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از راه‌های استان ایلام کوهستانی هستند، افزود: هر ساله با آغاز فصل سرما وشروع بارش‌ها راه‌های روستایی مسدود می‌شوند و همین امر ضربات جبران‌ناپذیری در تمام بخش‌ها از جمله اقتصاد، صنعت و سیاست و فرهنگ گرفته، حتی صدمات جانی را نیز در پی خواهند داشت.

این کارشناس مسایل اجتماعی معتقد است توسعه محورهای مواصلاتی در مناطق روستایی بهترین و مطمئن‌ترین راهکار برای جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتیاق به اقامت و مهاجرت معکوس است.

شیری تاکید کرد: این نکته در استان ایلام به دلیل اقلیم و وابستگی استان به اقتصاد کشاورزی بیش از سایر استان‌ها خودنمایی می‌کند که لازم است مسئولان در این زمینه گام‌های موثرتری بردارند تا روستاها نه تنها خالی از سکنه نشوند بلکه شاهد افزایش اقامت مردم در این مناطق و اشتغال و درآمد پایدار باشند

تخصیص 240 میلیارد اعتبار جهت بازسازی مسیرهای روستایی

علی اکبر بسطامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یکی از مشکلات استان، بحث راه‌ها است که در بودجه محرومیت زدایی برای مشکلات مربوط به راه در روستاها، مقرر شد در یک برنامه پنج ساله طی دو مرحله، 240 میلیارد تومان به استان اختصاص یابد.

نماینده مردم ایلام افزود: از ابتدای آذرماه سال جاری این پروژه تحویل پیمانکار شده و تا کنون به صورت مرحله به مرحله پی کنی 6 پل صورت گرفته است.

وی با بیان بانخشک-ریزوند-سرچم لو از جمله مسیرهایی روستایی هستند که نیازمند بازسازی می‌باشند، تصریح کرد: طول کل مسیر پروژه راهسازی بانخشک-ریزوند-سرچم لو تقریبا 15 کیلومتر است و فاز اول از روستای بانخشک به سمت ریزوند به طول سه کیلومتر عملیات خاکی، پل‌سازی و روسازی راه شامل ساب بیس انجام شده است و روکش آسفالت فاز یک هم پس از اجرای عملیات راهسازی مابقی مسیر و در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد.

او ادامه داد : فاز دوم این پروژه یعنی 12 کیلومتر باقیمانده تا سرچم لو نیاز به اجرای عملیات خاکی و احداث 22 دستگاه پل دارد که هم اکنون پی کنی 6 پل، اجرای عملیات خاکی و روسازی راه به طول 5 کیلومتر در فاز دوم پروژه بانخشک-ریزوند توسط پیمانکار انجام شده است.

نماینده مردم استان ایلام تصریح کرد: توجه به بازسازی و مرمت تمامی راه‌های روستایی میبایست در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به اهمیت راه‌های روستایی در توسعه صنعت کشاورزی و گردشگری، جلوگیری از مهاجرات روستاییان به شهر، توسعه صنعت گردشگری و…. پروژه‌های متعددی در سطح روستاهای استان برای توسعه راه‌ها، حذف نقاط حادثه خیز، آسفالت و بهسازی در حال تکمیل و احداث هستند.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اینکه 54 پروژه روستایی جهت روکش و آسفالت در برنامه‌ی اداره کل جهت اجرا وجود دارد، افزود: عملیات مسیر راه‌ها و شن‌ریزی تا قبل از آسفالت از طریق ماشین‌های امانی اداره کل صورت می‌گیرد و آسفالت، روکش و پل‌سازی توسط پیمانکار پروژه انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تا کنون جاده‌های روستایی65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، تصریح کرد: عمده مشکل در پیشرفت راه‌های روستایی تامین قیر برای تکمیل پروژه‌ها است که با وجود این شرایط پروژه جاده‌های روستایی تا پایان سال 1401 به اتمام خواهند رسید.

320 راه روستایی استان اردبیل به دلیل بارش برف و کولاک مسدود استخسارت زلزله قوچان 400 میلیارد ریال برآورد شد/ از خسارت 55میلیاردی به راه روستایی تا تخریب 623واحد مسکونیاستاندار کردستان: تکمیل پروژه‌های راه روستایی در اولویت قرار گیرد

روستاها به عنوان مراکز اصلی تولید قلب تپنده توسعه اقتصادی هر کشوری محسوب می شوند، از این رو می‌بایست با تلاش‌های گسترده برای احیای کارکردهای اقتصادی و اجتماعی این مناطق را در مدار توسعه قرار داد.

انتهای پیام/180/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید