گرگ ها نیز در نزدیکی پایتخت – درخشش – رسیدند


به گزارش «تابناک» به نقل از همشهری، بسیاری از سگ های ولگرد به دنبال حریم خصوصی خود در پایتخت تهران هستند و همین موضوع برخورد با سگ های ولگرد را در شهرداری تهران با مشکل مواجه کرده است.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، وضعیت سگ‌های ولگرد در تهران به مرحله بحرانی رسیده است: «مطمئناً دستورالعمل‌ها به تنهایی جوابگو نیست. علاوه بر این موضوع دوستداران حیوانات و حامیان سگ کار را دشوارتر کرده است.

محمدمهدی عزیزی معتقد است: برای عقیم سازی سگ ها در تهران تا نتایج قابل قبولی به دست آید، باید این برنامه در سراسر کشور اجرا شود. وی می گوید: برنامه های ختم باید در سراسر کشور اجرا شود تا اثربخش باشد اما در شهرهای اطراف سگ های ولگرد به دلیل بی خانمانی زنده صید و در تهران رها می شوند.

راه های مقابله با سگ های ولگرد

در سطح جهانی معدوم سازی سگ های ولگرد معادل 15 درصد بوده است اما در تهران سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران معدوم سازی را جزو روش های مقابله با سگ های ولگرد قرار نداده است. کشتار سگ در تهران مخالفان زیادی دارد و حامیان سگ سرسخت ترین مخالفان معدوم سازی به حساب می آیند. در عین حال گازگرفتگی انسان ها به ویژه کودکان توسط سگ ها باعث نگرانی های زیادی شده است. سگ های ولگرد می توانند برای انسان خطرناک باشند، اما نحوه رفتار با آنها نیز بسیار مهم است. در حال حاضر روش صید مستقیم، عقیم سازی و نگهداری سگ های ولگرد توسط شهرداری تهران انجام می شود.

معاون امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباره حمله سگ‌ها به انسان‌ها می‌گوید: «گفته می‌شود سگ‌ها اگر توسط انسان تحریک نشوند، مکرر حمله نمی‌کنند، اما حقیقت این است که ما در مناطق شهری نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که هنگام ملاقات شهروندان با سگ ولگرد «از ترس عکس بین المللی نشان ندهید.» شادی مالکی می افزاید: در عین حال نمی توان با این جمعیت زیاد به همه شهروندان تهرانی آموزش داد.

در هر صورت همانطور که مطالعات و بررسی های آماری سازمان مدیریت پسماند تهران و مرکز تحقیقات با کمک کارشناسان محیط زیست نشان می دهد رفتار جاهلانه برخی از شهروندان و مدافعان حیوانات و سگ های پرسه زن در یک طرف و سوء استفاده از آن موقعیت است. دیگران برای کسب درآمد (مانند درآمد از محل) توزیع غذا بین سگ ها، بردن توله ها و فروش آنها و …) باعث شده است که تعداد سگ ها در محله های تهران زیاد شود و حریم خود را رها کرده و بیشتر در خیابان ها ظاهر شوند. شهر

در عین حال، در اثر رها شدن پناهگاه سگ در دامنه کوه ها و مناطق حاشیه شهر، حیوانات غیر اهلی مانند گرگ بیرون می آیند و وارد قلمرو سگ می شوند. به عبارت دیگر، گرگ یا گرگا (سگ-سگ) به سکونتگاه های انسانی نزدیک شده اند که می تواند بسیار خطرناک باشد. در ماه های اخیر برخی از اهالی سوهانک با روزنامه همشهری تماس گرفته و اعلام کرده اند که گرگ هایی را در محله خود و در حاشیه آسیاب دیده اند. از سوی دیگر به همه اینها تغییر آسیب های زیست محیطی و بر هم زدن شرایط زندگی حیوانات و همچنین شیوع برخی بیماری ها را باید اضافه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید