گفت‌وگوی ‌‌تسنیم با رئیس شورای شهر اراک| ماجرای "زخم‌کاری" بر پروژه‌های شهری/ پیمانکاری بهتر از قرارگاه خاتم نداریم + فیلم

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، از همان روزهای آغاز به کار شورای ششم در کلانشهر اراک بود که جریان‌آفرینی سیاسی و رسانه‌ای خاصی علیه اعضای شورا به راه افتاد به طوری که در نختسین روزها موضوع پیام شورای شهر را دستاویزی در فضای مجازی کردند تا ماجراجویی سیاسی استاندار وقت استان مرکزی در جریان انتخاب شهردار که بعد از چند سال سکوت در قبال هم حزبی‌ها در شورای پنجم این روزها نگران شهر اراک شده است.

از سویی انتقادات هم‌فکران شورای ششم نیز به موضوعی درونی و گفتمانی بدل شده بود به طوری که انتقاد از نخستین مصاحبه رئیس شورای شهر اراک با رسانه‌ای اصلاح‌طلب و غیره زمینه‌ای شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در مصاحبه‌ای تفصیلی که بیش از 120 دقیقه به طول انجامید مسائل و موضوعات مختلف را بی‌پرده، بدون تعارف و شفاف با "سیدوحید میرنظامی" رئیس ششمین دوره شورای شهر اراک، مورد به مورد به پرسش بگذارد.

رئیس شورای شهر اراک در این مصاحبه به تمام سوالات در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، عمرانی، شهری و غیره به صورت صریح و دقیق پاسخ گفت که مشروح این گفت‌و‌گوی تفصیلی در زیر می‌آید:

"سید وحید میرنظامی"، رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه شورای ششم اراک، این مجموعه را در چه وضعیتی تحویل گرفته و همچنین در رابطه با گله‌مندی مردم و اصحاب رسانه در زمینه بریز و بپاش‌ها و عملکرد شورای پنجم اظهار داشت: دولت جدید آقای رئیسی به دنبال این نیست که چه دولتی تحویل گرفته و قرار نیست زمان و سرمایه مردم را بیشتر صرف این کنند که در گذشته چه اتفاقی افتاده، زیرا مردم اتفاقات دولت گذشته از جمله نرخ تورم، نقدینگی، نرخ بیکاری، اشتغال و وضعیت روحی و فکری را به خوبی می‌بینند به همین سبب وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به خوبی مشخص است.

وی افزود: همچنین احکامی که در برجام برای تئوریسین‌های اقتصادی صادر شد و قطعی و رسانه‌ای شده همه بیانگر این است که کشور با چه شرایطی تحویل گرفته شده است.

رئیس شورای شهر اراک بیان کرد: شورای پنجم زحماتی کشیده که نمی‌توان نادیده گرفت، اما یکی از خصوصیاتی که مورد بررسی قرار گرفت بی‌انضباطی و درهم ریختگی در مدیریت شهری در مرحله برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا و مدیریت بود چراکه در ابتدای دوره پنجم نظام مسائل شهری را درنظر نگرفتند و اولویت‌بندی نداشتند.

میرنظامی ادامه داد: باتوجه به اینکه دوره مسئولیت و مدیریت در شورای شهر کوتاه است باید از ابتدا به دنبال بررسی مسائل نظام شهری و اولویت‌بندی باشیم و با توجه به این زمان اندک و محدودیت منابع باید اولویت‌ها شناسایی شود تا حق مردم تضییع نشود.

وی تصریح کرد: درحالی که این کار در شورای پنجم انجام نشده و آنچه در این شورا گذشته در 6 ماه آخر مسئولیت بوده که اقدامات با اجرای پروژه میدان مقاومت چشمگیر شد و بقیه موارد نسبت به زمانی که داشتند رشد قابل توجهی نداشت.

رئیس شورای شهر اراک عنوان کرد: مردم نیز برای تحول در شهر اراک چیزی ندیدند، اعضای شورا پنجم شهر اراک در 6 ماهه پایانی به خود آمدند که دیدند زمان رو به اتمام است و این پروژه را با پیشرفتی نزدیک به 60 درصد تحویل دادند.

میرنظامی خاطرنشان کرد: یکی از گله‌مندی‌ها از شورای پنجم این بود که در 6 ماهه پایانی مسئولیت‌ها، برخی از پروژه‌ها را زخمی کرده و تحویل شورای ششم دادند که این کار از جهت اخلاقی، برنامه‌ای، نظام بودجه‌ریزی و بودجه‌بندی زمانی درست نبود.

وی افزود: به موازات پروژه میدان مقاومت که نام آن به میدان سردار حاج قاسم سلیمانی تغییر کرد میدان امام حسین(ع) هم زخمی و ورودی شهر را به بیابان تبدیل کردند درحالی که این نقطه استراحتگاهی بود که مسافران از آن استفاده می‌کردند اما اکنون منظره زیبایی در ورودی شهر وجود ندارد.

رئیس شورای شهر اراک تصریح کرد: موارد بسیاری در شورای گذشته وجود داشت که باید بیشتر به آنها می‌پرداختند و یا بالعکس مواردی که در اولویت نبوده اما به آن پرداختند و منابع را صرف آن کردند، بنابراین اکنون شورای ششم باید به برنامه‌های خود بیشتر بپردازد و توجه ویژه به این موضوع داشته باشد.

اعضای شورای ششم هیچ اختلاف سیاسی و اعتقادی ندارند

میرنظامی در پاسخ به این سوال خبرنگاران تسنیم پیرامون وجود برخی اختلافات در جریان انتخاب شهردار اراک گفت: در زمینه تفاوت سلیقه‌ها، موضوع طبیعی است زیرا در هر جریان فکری، سیاسی و اجتماعی، تنوع افکار و سلایق وجود دارد و شاید بتوان شاخصه مهم در این دوره را جوانی و تحصیلات شورا دانست به طوری که میانگین سنی افرادی که وارد شورای ششم شدند بیانگر جوانی شورا است.

وی بیان کرد: بنابراین پویایی و جوانی در شورای فعلی وجود دارد که بخشی از این موضوع به این سبب است که افراد تحصیل‌کرده خود را صاحب نظر می‌دانند و این اختلاف سلیقه‌ها سیاسی و اعتقادی نیست.

رئیس شورای شهر اراک ادامه داد: اعضای شورای شهر ششم اختلافِ ‌نظر سیاسی و اعتقادی ندارند و در انتخاب شهردار نیز همین طور بوده و هر فرد نظر خود را اعلام کرد اما جریان فکری که ما را نقد می‌کردند تصور داشتند که هر 11 نفر در یک مسیر فکر کنیم در صورتی که برای انتخاب شهردار هم الزامی وجود ندارد که هر 11 نفر تنها به یک نفر رای دهند چه بسا که در این صورت مطالبه‌گری و نظارت بر کار شهردار سخت‌تر می‌شد.

نگاه ما حرکت براساس مُر قانون است

میرنظامی در رابطه با انتخاب شهردار و ماجراجویی برخی افراد و شخصیت‌های سیاسی و اجرایی در این روند گفت: براساس قانون، شورا پس از استقرار، به مدت یک ماه فرصت دارد تا شهردار را انتخاب کند بنابراین ما وقفه‌ای در انتخاب شهردار نداشتیم به طوری که بلافاصله وقتی منتخب مردم شدیم برای انتخاب شهردار مطالعه کردیم و به این جمع بندی نرسیدیم که فردی به عنوان گزینه شهردار در این 4 سال باشد به همین سبب تصمیم گرفتیم که در ابتدا سرپرست شهرداری را انتخاب کنیم.

میرنظامی افزود: حداقل 5 گزینه از داخل شهرداری مورد بررسی قرار گرفت زیرا کسی که به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب می‌شود باید از داخل مجموعه باشد اما برای انتخاب شهردار می‌توان از سایر مجموعه‌ها اقدام کرد که در نهایت " جعفرپور" به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد.

چرا نامه استاندار قبل از وصول در دبیرخانه شورا در رسانه‌ها منتشر شد؟

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به رسانه‌ای شدن نامه گفت: قبل از اینکه نامه به دست بنده به عنوان رئیس شورای شهر برسد زیرا خطاب به بنده بود، نامه در فضای رسانه‌ای منتشر شد که نشان می‌دهد خیرخواهی در آن نبوده و سوگیری سیاسی داشته است.

وی ادامه داد: نامه از دبیرخانه و دفتر استاندار بیرون آمده بود زیرا با سربرگی رنگی و امضای گرم بود که نشان می‌داد بلافاصله پس از امضای استاندار در نشریات و رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده است.

میرنظامی عنوان کرد: ناراحتی شورا از این جهت نبود که تذکری داده شود تا سریع‌تر به عنوان اعضای شورای شهر اراک، شهردار را مشخص کنند بلکه از این بابت بود که چرا نامه زودتر از آن که به دست ما برسد در فضای مجازی منتشر شده و دیگر اینکه لحن و کلام سیاسی استاندار بیشتر به بیانیه سیاسی شباهت داشت و این درحالی بود که استاندار 4 سال در این جایگاه بودند و حدود 8 شهردار به سرپرست تغییر کرد.

وی افزود: باید پرسید آیا در این مدت سابقه داشته که کتبی چنین نامه‌ای را در فضای رسانه‌ای خطاب به شورا که همدست‌های سیاسی شما بودند اعلام کنید؟ این اقدام به لحاظ اخلاق سیاسی برای کسی که در جایگاه استاندار مرکزی در دولت آقای رئیسی است کار درستی نبود.

رئیس شورای شهر اراک تصریح کرد: در دولت آقای رئیسی که نگاه سازنده در مباحث اجرایی و سیاسی دارد انتظار نمی‌رفت که استاندار وقت مرکزی این کار را انجام دهد بنابراین موضوع را به بازرسی کل استان مرکزی اعلام کردم.

میرنظامی ادامه داد: اگر این کار از روی خیرخواهی و دلسوزی بود، نامه باید در ابتدا محرمانه زده می‌شد، درحالی که عادی بود، همچنین ابتدا در فضای رسانه متشر شد سپس به دست شورا رسید و این گله را کردیم تا به وی متذکر شوند که این کار درست مدیریتی در سطح استان نبود.

"میرنظامی" رئیس شورای شهر اراک می‌گوید: از "آقازاده"، استاندار وقت استان مرکزی به عنوان عالی‌ترین مقام سیاسی و اجرایی استان انتظار نمی‌رفت که شان استاندار را در سطح یک جناح سیاسی پایین بیاورد و از اختلاف نظرهایی که در شورای شهر برای انتخاب شهردار بود یک فرصت‌طلبی به دست آورد برای اینکه بخواهد نامه‌ای که بیشتر به بیانیه سیاسی شباهت داشت تا تذکر اداری و اجرایی را بیان کند، از طرفی دیگر قبل از اینکه نامه به دست بنده به عنوان رئیس شورای شهر برسد زیرا خطاب به بنده بود، نامه در فضای رسانه‌ای منتشر شد که نشان می‌دهد خیرخواهی در آن نبوده و سوگیری سیاسی داشته است…

هر دو نماینده اراک با شورای شهر تعامل دارند نه دخالت

رئیس شورای شهر اراک در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا اکنون نمایندگان اراک در شورای شهر نفوذ دارند و بر کار شورا تاثیر می‌گذارند؟ گفت: خدمت یکی از نمایندگان عرض کردم که در قانون اساسی همان طور که تفکیک قوا داریم تفکیک مسئولیت هم داریم، به عبارتی همان طور که قوا باید ضمن ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر برای اجرای امورات مردم استقلال داشته باشند و در کار یکدیگر مداخله نکنند، حیطه وظایف قانونی نمایندگان در قانون هم مشخص شده و در قانون شوراها هم شرح وظایف مشخصی دارند.

میرنظامی ادامه داد: برخی تمایل داشتند که دوقطبی شورا و نمایندگان را ایجاد کنند که آنها افراد فرصت‌طلب سیاسی بودند اما به این صورت نبود، نمایندگان ارزش و احترام دارند زیرا نماینده مردم هستند و احترامی که مردم به نمایندگان شهر اراک دارند قابل احترام است.

وی عنوان کرد: طبیعتا کار شورا و نیازهای شورا در زمینه مباحثی که در کمیسیون‌های مختلف وجود دارد این هست تا با نمایندگان شهر در استان خود و یا سایر استان‌ها در ارتباط باشد اما اینکه نمایندگان در کار شورا نفوذ داشته باشند نیست و به این شکل نبوده بلکه آنها هم مانند هر شهروندی حق اظهارنظر دارند.

رئیس شورای شهر اراک افزود: اینکه نمایندگان فشار وارد کرده‌اند که برای انتخاب شهردار باید به فلان شخص رای دهید به این صورت نبوده و تنها تمایلات و نظرات خود را اعلام کردند بنابراین شورا استقلال خود را در انتخاب شهردار حفظ کرد و ضمن تکریم و احترام نمایندگان مرکز استان درگیر حواشی نشد و گزینه‌ای که اکنون انتخاب شده با هر دو نماینده تعامل دارد و در دوره‌های مختلف ارتباط داشته است.

میرنظامی تصریح کرد: "کریمی" شهردار اراک با "آصفری" در وزارت کشور فرماندار بوده و با" کریمی" هم رفاقت داشته اما گزینه مستقیم هیچکدام نبوده و بیشتر موضوعِ فضاسازی رسانه‌ای بیرون از شورا بود بنابراین در تعاملات بین شورا و نمایندگان همه باید دست به دست هم دهیم تا مسائل شهری را با استفاده از ظرفیت نمایندگان برطرف کنیم زیرا هر دو نماینده از افراد باسابقه هستند.

نام بردن از برخی افراد در جریان انتخاب شهردار درست و اخلاقی نبود

رئیس شورای شهر اراک در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم چرا در انتخاب شهردار افرادی اعلام شدند که حضور نداشتند و از خود دفاع نکردند گفت: در مواردی اسامی برخی افراد بیان شد که کار درستی نبود به طوری که در جلسات غیرعلنی مطالبی گفته می‌شود که اگر نیاز بود در جلسات علنی مطرح می‌شد بنابراین نیاز نبود که در جلسات علنی اسم افراد آورده شود، همچنین در جلسات غیرعلنی مطالب ارزیابی نشده بیان می‌شود و نباید مواردی که در مقام ارزیابی در جلسه غیرعلنی است در جلسه علنی مطرح شود.

وی تصریح کرد: بنابراین دین بر گردن افرادی است که اسم بردند، بنده نیز وکیل مدافع فردی نیستم و به نظر بنده نگاه سیاسی هم وجود داشت که نباید مطرح می‌شد و حق افراد ثالث تضییع شد.

میرنظامی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار تسنیم پیرامون این موضوع و مبنی بر اینکه آیا تاکنون تلاش شده تا همانند زمان انتخابات که فرد باید از خود دفاع کند شرایطی فراهم شود تا از خود دفاع کنند؟ خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود حق دفاع از فرد به ویژه فردی که اسم آن مطرح شد داده شود، چنانچه زمانی مراجع قضایی و نظارتی تکلیف کنند که این فرد از خود فاع کند و یا هر تصمیمی بگیرند، این آمادگی وجود دارد اما در ابتدا درخواست کننده این موضوع نیستیم زیرا صلاح نیست و در برابر کار بیهوده باید بزرگوارانه از آن عبور کرد و کارِ روشن کردن شعله جدید، اخلاقی نیست.

به رغم رفاقت قدیمی با رسانه‌های انقلابی با رسانه‌های مختلف تعامل داریم

رئیس شورای شهر اراک در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه رسانه‌های جریان انقلاب معتقدند شما تمایلی به انجام مصاحبه با رسانه‌ها ندارید و نخستین مصاحبه شما در یک رسانه اصلاح‌طلب بوده بنابراین چه چیزی سبب شد تا با یک رسانه اصلاح‌طلب مصاحبه کنید؟ گفت: خبرنگار آن نشریه که از دانشجویان بنده و از زمان فعالیت شورای ائتلاف و حضور بنده در آن شورا به دنبال انجام مصاحبه بود که با این تحلیل که ائتلاف دبیر و سخنگو دارد ضرورتی برمصاحبه نیست از مصاحبه با وی سرباز زدم.

میرنظامی ادامه داد: کمتر از چند روز بود که مستقر شده بودیم این خبرنگار ابراز احترام و ارادتی نسبت به بنده داشت و درخواست مصاحبه کرد و استدلال این خبرنگار این بود که زمانی که در ائتلاف بودید سمتی نداشتید اما اکنون در سمت رئیس شورای شهر هستید و عدالت رسانه‌ای حکم می‌کند تا با رسانه ما هم که از جهت نگاه سیاسی در طیف مقابل است مصاحبه داشته باشید و در روزهای نخست نخستین مصاحبه‌ای که با این نشریه انجام شد چنین جلوه‌ای داد.

وی بیان کرد: بنده با سایر رسانه‌ها مانند خبرگزاری تسنیم، فارس و ایرنا و… گفت‌و‌گوی صوتی، مفصل یا مختصر داشتم و با سایر رسانه‌ها تعامل خوبی دارم و این آمادگی وجود دارد که با همه رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های هم‌سو با جریان فکری خود گفت‌وگو کرده و اطلاع‌رسانی و داشته باشم اما در مدت این 2 ماه نمی‌توان موضوع تعامل و عدم تعامل را مطرح کرد و در آینده زمان اثبات می‌کند که میزان تعامل چه قدر بوده است.

ظرفیت قرارگاه خاتم‌الانبیا یک پشتوانه مهم برای عمران شهری اراک است

رئیس شورای شهر اراک در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در این باره که در شورای پنجم موضوعی که بارها تبدیل به نقد شده بود اختلاف گسترده شورا با قرارگاه خاتم‌الانبیاء بود، تحلیل شما از ظرفیت قرارگاه و اینکه در شورای ششم چه میزان از ظرفیت قرارگاه استفاده می‌شود؟ گفت: تجهیزات فنی، قدرت کارگاهی و فنی و مهندسی قرارگاه بسیار بالا است و در این دوره تحریم و کمبود نقدینگی و مشکلات موجود، قرارگاه با مجموعه فنی و مهندسی پروژه‌های بزرگ را در کشور پیش می‌برد.

میرنظامی عنوان کرد: شورای پنجم در ابتدا این موضوع را مطرح کرد که فعالیت‌ها باید رقابتی باشد و پیمانکاران مختلف شرکت کنند اما به مرور زمان شرکت‌ها به سبب شرایط اقتصادی توان انجام پروژه‌های بزرگ را نداشتند و کسانی که شعار دادند پروژه‌ها باید به بخش خصوصی واگذار و رقابتی باشد در نهایت قرارگاه خاتم را مطرح کردند.

وی افزود: بیشترین بدهی دولت به پیمانکاران مربوط به بدهی به قرارگاه خاتم داد و علاوه ‌بر اجرای پروژه‌های بزرگ طلب‌هایی به بخش دولتی و شهرداری‌ها دارد و باید قدردانی کرد که در این شرایط سخت تحریمی و فشارهای اقتصادی، قرارگاه خاتم با کمترین حاشیه توانسته به سبب منافع مردم وارد میدان شود و کارها را به سامان برساند.

رئیس شورای شهر اراک بیان کرد: افرادی که بیان کردند قرارگاه خاتم در دوره پنجم نباشد و از بخش خصوصی باید استفاده کرد متوجه شدند که این مباحث تنها خوراک رسانه‌ای و سیاسی دارد تا با واقعیت موجود، به همین سبب در شورای ششم راه را بر بخش خصوصی توانمند نمی‌بندیم و تلاش می‌کنیم بخش خصوصی و پیمانکاران بخش‌های مختلف توان این را داشته باشند که شرکت کنند و به دنبال توانمندی آنها و ارائه خدمات مدیریت شهری هستیم.

میرنظامی تصریح کرد: واقعیت این است که اکنون به جز قرارگاه خاتم پیمانکاران قوی و با اراده در زمینه پروژه‌های مدیریت شهری و پروژه‌های عمرانی ندیدیم و در این چند ماه تنها در کنار قرارگاه خاتم، مجموعه جهاد نصر ابراز تمایل کردند تا در اجرای پروژه‌ها به شهرداری کمک کنند اما توانمندی قرارگاه خاتم به لحاظ مدیریتی و کارگاهی و پشتیبانی بیشتر و قوی‌تر است.

سخنگوی شورای شهر اصفهان: 3 کمیته برای دنبال کردن مسائل شهری تشکیل می‌شودسخنگوی شورای شهر مشهد: با کاهش چشمگیر سهم شهرداری‌ها در بودجه 1401 مواجه هستیمانتقاد عضو شورای شهر به عملکرد شهردار رشت؛ معضل نسق‌سازی تعیین تکلیف شود

بی‌انضباطی در منابع نیروی انسانی از میراث شورای پنجم است

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به غربالگری از وضعیت نیروها در شهرداری و اقدامات درباره نیروهای تحمیلی به شهرداری از زمان شورای پنجم به شهرداری اراک گفت: مهم‌ترین حوزه در مدیریت شهری و شهرداری، حوزه منابع انسانی است و یکی از معضلاتی که از قبل به ما رسیده موضوع بی‌انضباطی در منابع انسانی و نیروی انسانی است.

میرنظامی ادامه داد: در دوره‌ای که اکنون در تعداد نیروهای کارشناس و پست‌های مورد نیاز کمبود داریم در بخش‌هایی از مجموعه، افرادی به کار گرفته شده‌اند که در جایگاه مسئولیت‌ها و ماموریت‌هایی که باید انجام دهند نیستند برای نمونه هستند نیروهایی که باید در پست فضای سبز باشند درحالی که در امور اداری فعالیت می‌کنند.

وی عنوان کرد: بنابراین در مقایسه با سایر شهرها تعداد نیروی انسانی در شهرداری زیاد نیست بلکه در مدیریت منابع توازن نداریم و از طرفی نیروهای مازاد یا نامتناسب با جایگاه شغلی با عناوین مختلف در قالب حجمی داریم که نباید از آنها استفاده شود و خلاف قانون است.

رئیس شورای شهر اراک افزود: برخی از پست‌های سازمانی حاکمیتی است و نباید از نیروهای شرکتی در آنها استفاده کرد که متاسفانه این اتفاق افتاده و ما به دنبال ساماندهی این موضوع هستیم و جلسات کارشناسی بسیار در ذیل کمیسیون بودجه و حقوقی شکل گرفته و برنامه‌ریزی می‌کنیم تا ساماندهی در زمینه نیروی انسانی در شهرداری انجام و مشکل تاحدودی برطرف شود.

میرنظامی تصریح کرد: این نگاه که افراد اخراج، بیکار یا افراد جدید روی کار آیند وجود ندارد زیرا قرار است افراد ساماندهی شوند و در پست‌های سازمانی خود متناسب با تجربه و تخصص و جایگاه قرار بگیرند.

شورای پنجم در 6 ماه آخر برای شورای ششم هزینه‌تراشی کرد

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به چشم‌انداز خود در شوای ششم در حوزه عمرانی گفت: پروژه میدان مقاومت تعطیل نشده و قسمت روگذر پروژه میدان مقاومت زمان شورای ششم تکمیل شد زیرا خاک‌برداری زیرگذر و بتن‌ریزی عرشه پل انجام و سایر موارد باقی مانده بود، به عبارتی قسمت بالای پل از جمله آسفالت، جدول‌کاری و غیره باقی مانده بود بنابراین پیشرفت کار مشخص است، اکنون کار در قسمت‌های پایانی بوده و تا چند هفته آینده رو به اتمام است.

میرنظامی بیان کرد: در 6 ماهه آخر دوره پنجم کم‌لطفی توسط مدیریت شهرداری انجام شد به طوری که در کنار میدان مقاومت، میدان امام حسین(ع) و میدان امام(ره) در ورودی شهر را تخریب کردند که این کارها نمایشی بود و چهره شهر را برهم زدند.

وی ادامه داد: المان‌های میدان امام حسین(ع) و فضای سبز و استراحتگاه ورودی میدان امام(ره) از بین برده شد که کار نمایشی بود تا ابراز کنند که در 3 نقطه بزرگ کار را آغاز کردیم درحالیکه منابع مالی و تزریق بودجه مشخص است و قرارداد بر اساس مراحل مختلف پیشرفت کار پیش‌بینی شده است.

رئیس شورای شهر اراک عنوان کرد: اولویت ما تکمیل کردن این سه پروژه است که باید زودتر پایان یابند و 15 پروژه اولویت‌دار داریم که علاوه بر آنها اگر بتوانیم سرمایه‌گذاری در دره گردو اراک را آغاز کنیم، زمینه‌ساز ارتقاء نشاط اجتماعی و فضای مناسب برای تفریح مردم است، موفق عمل کرده‌ایم و کارهای مطالعاتی آن در گذشته انجام شده و اکنون ادامه دارد.

مردم شازند و اراک در اسارت آلودگی/ مردم اراک و شازند جدا از هم نیستند

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه این روزها مردم دو شهر شازند و اراک درگیر آلودگی هستند و فرقی بین مردم این دو شهر هم نیست گفت: اکنون با ورود به فصل پاییز و زمستان با وارونگی هوا، کاهش جا به جایی هوا و گرفتاری‌های زیست‌محیطی مواجه می‌شویم به همین سبب سوخت مازوت سالیان سال معضل شده و بعضی از اعضای شورا از بیماران سرطانی در سال‌های گذشته بودند و برخی نیز نزدیکان خود را از دست دادند به همین سبب از استاندار انتظار می‌رفت که در زمینه موارد زیست‌محیطی محکم و مقتدرانه وارد می‌شد.

میرنظامی عنوان کرد: اکنون که نیاز به گاز، افزایش چشمگیری نداشته، استاندار باید به مردم شهر کمک کند تا سوغات سرطان از سمت پالایشگاه و پتروشیمی نداشته باشیم و از دادگستری و دادستان این درخواست را دارم.

رئیس شورای شهر اراک معتقد است: قرارگاه خاتم‌الانبیا یک فرصت برای استان مرکزی به ویژه شهر اراک در حوزه پیشرفت و عمران است زیرا واقعیت این است که اکنون به جز قرارگاه خاتم پیمانکاران قوی و با اراده در زمینه پروژه‌های مدیریت شهری و پروژه‌های عمرانی ندیدیم و در این چند ماه تنها در کنار قرارگاه خاتم، مجموعه جهاد نصر ابراز تمایل کردند تا در اجرای پروژه‌ها به شهرداری کمک کنند اما توانمندی قرارگاه خاتم به لحاظ مدیریتی و کارگاهی و پشتیبانی بیشتر و قوی‌تر است…

هوای پاک باید جزوی از مطالبات شهری باشد

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه به عنوان شورا نماینده مردم برای پیگیری مشکلات و مطالبات به حق آنها هستیم، گفت: هوای پاک باید جزوی از مطالبات شهری باشد و مهم‌ترین نیاز انسان، نیاز به هوا است که این موضوع فراموش شده درحالی که در اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل هم به آن تاکید شده و داشتن غذا، آب و هوای مناسب جزو مهم‌ترین مسائل است.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های شهری وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند و یا کوتاهی می‌کنند که از همه مهم‌تر دستگاه‌های مدیریت و اجرایی استان و شهرستان است.

رتبه اراک در نشاط اجتماعی پایین و تاسف‌بار است

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به رویکرد فرهنگی، اجتماعی در حاشیه‌ شهر و مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: اراک در زمینه نشاط اجتماعی رتبه 26 دارد و جزو 5 شهر نخست ایران در حوزه طلاق است و در زمینه عدم تعلق خاطر و میل مهاجرت جزو 5 شهر نخست ایران در آمارهای محرمانه هستیم به همین سبب میل مهاجرت و عدم تعلق خاطر به اراک در بین شهرها جزو مهم‌ترین نشانه‌ها است.

وی ادامه داد: بنابراین باید موضوعاتی از جمله مباحث فرهنگی ایجاد تعلق خاطر، حفظ حس انس و الفت با شهر اراک به ویژه برای جوانان و نوجوانان مورد توجه قرار گیرد، زیرا این میزان مهاجرت به خارج از استان و خارج از کشور پذیرفتنی نیست و باید چاره‌ای در این زمینه اندیشیده شود زیرا تنها شهرداری و شورای شهر و مدیریت شهری نمی‌توانند کار کنند بلکه سایر دستگاه‌های فرهنگی هم باید در این زمینه ورود پیدا کنند و همکاری داشته باشند.

باید شهروند حاشیه‌نشین از امکانات خوبی برخوردار باشد

رئیس شورای شهر اراک بر ضرورت بالابردن علقه مردم به شهرشان گفت: برای افزایش حس علاقه به هویت شهری و تعلق خاطر به شهر اراک با برگزاری روز اراک و هفته اراک به تنهایی به جایی نمی‌رسیم بلکه باید روز اراک را هر روز داشته باشیم و کارهای فرهنگی به صورت نمادین خوب است اما با برگزاری یک روز و یک هفته حس تعلق خاطر ایجاد نمی‌شود بنابراین باید چاره‌ای در این زمینه اندیشیده شود.

میرنظامی تصریح کرد: در زمینه حاشیه‌نشینی زمانی می‌توانیم اقدام کنیم که شهروند حاشیه‌نشین از امکانات خوبی برخوردار باشد،در حال حاضر سرای محله، آسفالت، پارک و سرانه فضای سبز به ویژه در مناطق مرکزی مطلوب نیست به طوری که در مناطق مرکزی به سبب نوع بافت معماری و طراحی شهری، مشکل کمبود پارک و فضای سبز داریم و در مناطق حاشیه‌ای کمبود مراکز تفریحی و رفاهی احساس می‌شود و باید تدبیری اندیشده شود که در زمینه موضوعات فرهنگی تاثیرگذار است.

گفت‌و‌گوی ویدئویی خبرگزاری تسنیم استان مرکزی با "سیدوحید میرنظامی" رئیس شورای کلانشهر اراک در زیر می‌آید:

انتهای پیام/711/

source article

دیدگاهتان را بنویسید