گوترش خواستار محاکمه عاملان حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل شده است



آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی حمله روز گذشته با مواد منفجره دست ساز به کاروان نیروهای حافظ صلح در مالی را که در آن دو صلحبان مصری سازمان ملل کشته و 9 تن دیگر زخمی شدند، به شدت محکوم کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد به خانواده‌های قربانیان و همچنین دولت و مردم مصر تسلیت گفت که ارتش این کشور همچنان بیشترین هزینه را برای برقراری صلح در مالی می‌پردازد.

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که حملات به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل تحت قوانین بین المللی جنایت جنگی محسوب می شود.

وی از مقامات مالی خواست تا برای شناسایی عاملان این حملات تلاش نکنند و بلافاصله آنها را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: یک خودروی زرهی از کاروان تدارکاتی سازمان ملل در محور تاسالیت گائو در مالی به مین زمینی برخورد کرد.

وی افزود: بر اساس ارزیابی های اولیه دو تن از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل کشته و پنج تن دیگر به شدت مجروح شدند.

13289 سرباز و 1920 افسر پلیس به عنوان بخشی از نیروی حافظ صلح سازمان ملل که در 25 آوریل 2013 پس از بحران امنیتی در مالی ایجاد شد، خدمت کردند.

از زمان حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مالی در سال 2013، 250 نفر از آنها در حملات و انفجارها کشته شده اند.

جمهوری مالی در غرب آفریقا چندین بار کودتا را تجربه کرده است. در سال 2012، ارتش احمد تومانی توره را سرنگون کرد و کمیته نظامی به رهبری احمد سانوگو انحلال دولت او را اعلام کرد. پس از سال‌ها ادامه تنش‌های سیاسی در سال 2020، ارتش مالی، رئیس‌جمهور ابراهیم بوباکار کیتا را سرنگون کرد، اما تحریم‌های بین‌المللی مانع از قدرت گرفتن ارتش شد.

دیدگاهتان را بنویسید