گور سالخورده پارک ملی کویر نجات یافت

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، گورخر ایرانی زیرگونه‌ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

پارک ملی کویر در سال‌های گذشته زیستگاه اصلی گورخرهای ایرانی بوده است که براثر عوامل مختلفی نسل این‌گونه جانوری در گرمسار منقرض شد اما با طرح انتقال گورخرهای ایرانی به پارک ملی کویر و تولد گورخرهای در این منطقه باز هم امیدها برای احیای این گونه حیات وحش احیا شده است.

پارک ملی کویر گرمسار بهترین زیستگاه برای گورخرهای ایرانی است و با اجرای طرح انتقال این گونه تلاش شد تا شرایطی فراهم شود تا این‌گونه جانوری به زیستگاه اصلی خود بازگردد و تولید مثل کند.

به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان در حال حاضر تعداد 15 رأس گونه گورخر ایرانی در پارک ملی گرمسار وجود دارد که در مدت 2 سال گذشته تعداد 6 زایمان موفق داشته‌اند.

حفاظت از این گونه در خطر انقراض به صورت جد از سوی اداره کل محیط زیست استان سمنان در دستور کار است.

خبر نجات دادن جان گور خر نر سالخورده پارک ملی کویر در حالی از سوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان عنوان شد که وی امیدوار به زنده ماندن این گور خر در مدت طولانی نبود.

امیرعبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان اظهار داشت: در میان گورخرهای انتقال یافته به پارک ملی کویر بالاترین سن متعلق به این گورخر نر است که پاییز 97 با تلاش همکاران استان یزد از سایت تکثیر آن استان به پارک ملی کویر منتقل شد.

وی افزود: به دنبال خبر امروز همکاران پارک ملی کویر مبنی بر وخامت حال این فرد بلافاصله تیم پزشکی متشکل از دامپزشک اداره کل و متخصص داخلی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه سمنان عازم منطقه شده و پس از سرم‌تراپی و انجام عملیات درمانی خوشبختانه این گورخر سر از زمین بلند کرد.

وی افزود: اما با توجه به معاینات انجام شده سن بسیار بالا و از بین رفتن دندانها امید چندنی به ادامه حیات او به مدت زیاد نخواهد بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تصریح کرد: حاصل حضور این گور خر نر سالخورده در پارک ملی کویر تولد شش نوزاد در سه بهار اخیر بوده است.

عبدوس گفت: به منظور پیشگیری از اختلالات ژنتیکی در جمعیت محدود موجود در پارک ملی کویر جدا شدن این فرد از گله ضرورت دارد.

استان سمنان دارای گونه‌های متعددی از حیات وحش است که برخی از این گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

تولد گورخرهای ایرانی در پارک ملی کویر؛ امید برای احیای این "گونه در خطرِ انقراض" بیشتر می‌شودامیدها برای احیای گورخر ایرانی زنده شد؛ تولد نخستین گورخر ایرانی در پارک ملی کویرشکایت‌ فعالان محیط زیست از باغ وحش صفادشت درباره تلف شدن یک گورخر آفریقایی

گور خر ایرانی، یوز آسیایی نمونه‌های از گونه‌های در مغرض خطر انقراض هستند که در استان سمنان اقدامات مفیدی برای احیای این گونه‌ها در حال انجام است.

انتهای پیام/363/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید