یادواره شهدای حقوقدان استان گیلان در رشت برگزار شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، یادواره شهدای حقوقدان گیلان به‌منظور ترویج یاد و فرهنگ شهدا صبح امروز با حضور رئیس‌کل دادگستری استان گیلان، و فرمانده سپاه استان و خانواده‌های شهدای حقوقدان در رشت برگزار شد.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان در این مراسم با اشاره به ویژگی شهدا اظهار داشت: نخستین فضیلت شهدا که باعث تمایز آن‌ها از دیگر مردمان شد در واقع حس خداجویی و خداخواهی شهدا و تقویت این حس بین مردم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی خاطرنشان کرد: خداجویی و خداخواهی یک گرایش فطری بشری است و هر انسانی این گرایش را دارد که‌ خداپرست باشد زیرا پرستش نیازِ بشر است و بزرگترین مأموریت پیامبران الهی نیز تقویت حس خداجویی بین مردم بود.

مستند ابعاد زندگی و شهادت شهید میرزاکوچک جنگلی همزمان با هفته بسیج در گیلان رونمایی می‌شودفرمانده سپاه استان گیلان: بسیج در حوزه فرهنگی و اجتماعی با تهاجم دشمن مقابله می‌کندمشکلات استان گیلان با بهره‌گیری از ظرفیت بسیج و سپاه برطرف می‌شود

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه شهدا تجلی‌گر اسماء خداوند شدند تصریح کرد: کسانی در جبهه‌ها بودند که همچون ابوذر بیابان‌ها را طی می‌کردند تا به خدا برسند و بی‌منت در جبهه حضور داشتند که نشان می‌دهد ذکر خدا در آنجا منتشر بود و دلبستگی‌ها از بین رفته بود زیرا خدا در رأس قرار داشت.

خلیلی گفت: یکی از دلایلی که انسان دچار غفلت می‌شود این است که دنیا نزدش بزرگ می‌شود اما شهدا به دنیا وابستگی نداشتند و بزرگی خدا را احساس کردند و به خدا نزدیک‌تر شدند؛ آنجا سرزمینی بود که صفاتی همچون ایثار، گذشت، خود را ندیدن و درد دیگران را در اولویت قرار دادن به اوج رسید.

وی با بیان اینکه امثال شهید املاکی‌ها گفتند "ما می‌رویم تا دیگران بمانند" تصریح کرد: برای رسیدن به خدا باید از این دنیا فاصله گرفت تا دنیا نزدِ ما کوچک شود و ما بزرگ شویم؛ شهدا از خوف خدا بی‌تابی می‌کردند و امام علی(ع) نیز شب از خوف خداوند اشک می‌ریختند.

خلیلی اظهار داشت: دومین ویژگی شهدا این است که آن‌‌ها عاشق بودند و عشق را بر عقل حسابگر ترجیح دادند؛ شهید بهشتی نیز به عرفان گرایش داشتند و فیلسوف بودند و در عین حال به جوانان می‌فرمود "جوانان بیایید عاشق شوید".

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به ضرورت آشنایی مدیران با مبانی دینی و اسلامی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی با وجود کار سنگین اجرایی اما کلاس‌های دینی خود را برگزار و تیم همراه خود را با مبانی دینی آشنا می‌کرد.

وی با بیان اینکه شهدا نور را دیدند و نورانی شدند افزود: این عشق است که محرک درونی است و شهدا با عشق توانستند زیبایی‌ها را تشخیص دهند و وقتی زیبایی‌ها دیده شود، روح با زیبایی‌ها گره می‌خورد و شاداب می‌شود و آنان که برای رفتن به خط مقدم در جبهه‌ها بی‌تاب بودند زیبایی‌ها را دیده بود.

رئیس‌کل دادگستری گیلان گفت: امروز هر مدیری در پشتِ میز و خانه خود حسابگر شده است و اگر حسابگری نکند می‌گویند او اقتصادی نیست از طرفی امروز بیش از آنکه به مادیات نیاز داشته باشیم به معنویت نیاز داریم و باید معنویت جبهه‌های دفاع مقدس به خانه‌هایمان نفوذ پیدا کند.

خلیلی با اشاره به اهمیت حفاظت و حراست از خون شهدا تصریح کرد: برگزاری مراسمات، بازگو کردن یاد و خاطره شهدا، نامگذاری کوچه و خیابان‌ها به نام شهدا و یادآوری فضایل شهدا هر کدام به نوعی حفظ و حراست از خون شهدا محسوب می‌شود اما کافی نیست.

وی افزود: در راه حفاظت و حراست از خون شهدا بایستی افقی را ترسیم و آن افق را سیره قرار دهیم به‌طوری‌که در جامعه نهادینه شود و آن سیره هم "سیره کربلاست" و این سیره را می‌توانیم در صحیفه سجادیه جستجو کنیم چراکه امام حسین(ع) نیز در راه بیدار کردن مردم و زدودن جهل و نادانی به شهادت رسید.

انتهای پیام/612/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید