یزد احیای یزد قدیم در سال 1402 / تنها موزه جهانی نساجی کشور جان گرفت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانرئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد به خبرنگار مهر گفت: موزه زنده با هدف ارائه آداب و رسوم و هویت یزدی ها در نقاط مختلف بافت تاریخی شهر ساماندهی می شود.

حجت الاسلام مجتبی صداقت گفت: برنامه های موزه زنده در قالب های مختلف از جمله صنایع دستی و مشاغل یزدی ها، مشاغل و بزرگان یزد، روایات و تاریخ یزد و همچنین در قالب های مختلف برگزار می شود. آداب و رسوم مردم این سرزمین است.

وی گفت: سفال، میناکاری، سرامیک، بافندگی، شال بافی، زیلو بافی، چرم دست دوز، سازه های مسی و تزیینات مسی، زیورآلات منجوق، قالی بافی در برنامه موزه زنده در بخش صنایع دستی قرار دارد و هنرهایی مانند ظروف فیروزه ای گنجانده شده است. . ، نقاشی پارچه، گوهرتراشی، پاپیه ماشه و همچنین مشاغلی مانند قالی بافی، صنایع دستی، آهنگری و مسگری، این مراسم در مکان های مختلفی مانند خانه حیرانی، اطراف زندان اسکندر و احتمالاً بازارخان برگزار می شود.

صداقت در خصوص بخش موزه اعیان و بزرگان این ویژه برنامه گفت: این برنامه بزرگانی چون آیت الله وزیری، میرزا محمدتقی خان بافکی، فرخی یزدی، سید رکن الدین و مهدی آذر یزدی را با روایت زندگی نامه و اقداماتی که انجام می دهد ارائه می کند. همچنین رویداد را مشخص می کند، در مکان های مختلف بافت تاریخی با توجه به شخصیت مورد نظر سازماندهی می شود.

وی یادآور شد: آیت الله وزیری در ورودی مسجد جامع یزد و در مقابل کتابخانه وزیری و سید رکن الدین در میدان وقت السا حضور خواهند داشت.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد گفت: موزه زنده در بخش های داستانی و تاریخی به موضوعات مختلفی می پردازد و شامل بخش هایی از جمله روایات حسینیه ایام الساعه، ادعیه است. مسجد جم شرح دعوت و داستانهایی از آب انبارهای یزد».

وی بخش آداب و رسوم مردم یزد را از قسمت دوم ویژه برنامه نوروز 1402 «موزه زنده» سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد معرفی کرد و گفت: این بخش حاوی مقدمه ای بر زندگی روزمره در زندان اسکندر داستان پختن آش و نان مردمان باستانی یزد در مقابل پارک. سوروک در حسینیه شاه ابوالقاسم در بافت تاریخی با افطار ماه رمضان و نیز شرح آبادی های خاص و شرح آداب و رسوم زورخانه و پهلوی قرار گرفته است.

صداقت از دیگر برنامه های این اداره کل به گردشگری غذایی یزد اشاره و تشریح کرد: شرح شیرینی های سنتی و شرح قهوه امام حسینی یا قهوه یزدی از دیگر برنامه های موزه زنده یاد است.

داستان خشتمالی، داستان حلاجی و کاموا بافی، داستان کودک روزنامه فروش، داستان های جذاب اوستا رضا چرخی، داستان چینی بافی، داستان گلدوزی، داستان بازی های قدیمی کودکانه را خواندند. . و مردم یزد و حکایت چاوشی خانانی از نقاط دیگر.

صداقت یادآور شد: موزه زنده یزد از 6 اسفند تا 21 فروردین ماه برگزار می شود و برنامه زمان بندی هر رویداد در روزهای آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید