یمن| دیدار رئیس نیروهای نیابتی امارات با سفرای اعضای شورای امنیت/ تلاش ابوظبی برای سرکوب متحد عربستان

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌ها و منابع خبری آگاه در یمن امروز دوشنبه گزارش دادند که «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوب یمن (المجلس الانتقالی الجنوبی) با سفرا و دیپلمات‌های پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

با وجود اینکه اشاره‌ای به محتوای این دیدار و گفت‌وگوها نشده، ولی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این دیدار مدعی شده که دیدار رؤسای هیئت‌های پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت با الزبیدی نتیجه بخش بوده و این دیدار بر اجرای توافق ریاض و آخرین تحولات میدانی تمرکز داشته است.

امارات در طول سال‌های اخیر از شورای انتقالی حمایت کرده است؛ شورای انتقالی که تمایل جدایی طلبانه دارد، با دولت مستعفی طی این سال‌ها در چند جبهه و استان، از جمله عدن درگیری شد و به منظور پایان دادن به این درگیری‌ها، سال 2018 توافق ریاض با حضور سران سعودی و اماراتی برای ترک جنگ امضا شد.

تحولات اخیر در استان مأرب و شکست‌های پی درپی دولت مستعفی که مورد حمایت ریاض است، باعث شده امارات درصدد تقویت موضع خود در یمن از رهگذر افزایش قدرت نیروهای نیابتی خود باشد.

همزمان با سفر الزبیدی به ریاض و دیدار با مسئولان پنج کشور عضو دائم در شورای امنیت، از استان شبوه که جزو استان‌های نفت خیز یمن است، خبر می‌رسد که اهالی این استان با تحریک ابوظبی خود را برای تظاهرات علیه حزب «الاصلاح» که متحد دولت مستعفی و ریاض است، آماده می‌کنند.

همزمان در فضای مجازی به ویژه در توییتر، هشتگ «مهلت شبوه به اخوانی‌ها رو به اتمام است» در حال بازانتشار و ترند شدن است. منظور از اخوانی‌ها حزب الاصلاح یمن است که گرایش اخوانی-سلفی دارد و در طول جنگ شش ساله یمن در کنار ائتلاف سعودی با دولت نجات ملی و انصارالله این کشور جنگیده است.

بنا به گزارش الجریده پست، معترضان به وضعیت استان شبوه خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستند و تهدید کرده‌اند در صورتی که این مطالبات طی یک هفته عملی نشود، اقدام به تشدید تظاهرات خواهند کرد و اینکه گزینه‌های شبوه متعدد و نامحدود است و اهالی این استان آماده دفاع از خاک و اراضی خود هستند.

شش روز پیش «الشیخ عوض بن الوزیر العولقی» معروف به «سلطان العوالق»، از بازماندگان سلطنت عوالقه که مورد حمایت امارات است، با بزرگان قبایل شبوه در منطقه «الوطأة» دیدار کرد و بعد از آن اعتراضات به عملکرد حزب الاصلاح آغاز شد.

از جمله مطالبات اهالی شبوه به تحریک امارات، بازگشت نیروهای نخبه شبوه به این استان است. ابوظبی با طرح اتحاد نیروها و قبایل تحت امر سلطان العوالق با شورای انتقالی قصد دارد دولت مستعفی را به کلی از جنوب یمن طرد کند.

«محمد سعید باحداد»، از سیاستمداران یمنی جنوبی با انتقاد از دولت مستعفی به ریاست منصور هادی گفته است: «شورای انتقالی، نیروهای مسلح جنوب و مردم جنوب یمن، در مقابل هرگونه طفره رفتن و اخلال در پایبندی به اجرای کامل توافق ریاض از سوی رهبران دولت قانونی (همان دولت مستعفی) که از سوی اخوانی‌های یمن ربوده شده، گزینه‌های متعدد و نامحدودی دارند که برای تغییر وضعیت میدانی در شبوه آماده است و اجازه نخواهد داد دشمن خواسته خود را بر شبوه تحمیل کند.»

«فؤاد قائد جباری»، سخنگوی رسمی محور «الضالع» نیز در این باره گفته است:‌ «جنوب آبستن تحولات گسترده نظامی و سیاسی است که با توافق منطقه‌ای و بین المللی صورت خواهد گرفت و جنوب [یمن] و مردمان و نیروهای مسلح آن به رهبری شورای انتقالی جنوب نقش محوری خواهند داشت.»

حملات هوایی عربستان به تأسیسات حیاتی در مناطق آزادشده مأرب یمن + تصاویرالحوثی: هرگلوله و موشکی که به سمت یمن شلیک می‌شود، ساخت آمریکا است

دیروز روزنامه لبنانی «الاخبار» در مطلبی به تلاش‌های امارات برای نفوذ هرچه بیشتر در یمن پرداخت و نوشت که امارات به دنبال اجرای مشابه طرح‌های «المهره» و جزیره «سقطری» در استان شبوه است.

بر اساس این گزارش، ابوظبی با حمایت از شیخ عبدالله بن عیسی آل عفرار، آخرین پسر سلطان المهره و سقطری توانست او را در شورای انتقالی قرار داده و نفوذ خود را در این دو استان بالا ببرد.

امارات در حال حاضر با حمایت از سلطان عوض بن الوزیر العوقلی از نوادگان سلاطین شبوه و رئیس قبیله العوقل، بزرگترین و پرنفوذترین قبیله شبوه، به دنبال احیای نفوذ خود در این استان پس از توافق خروج نیروهای اماراتی با عربستان از پادگان العلم عتق در مرکز استان و تاسیسات بلحاف است.

به گزارش الاخبار، در هفته گذشته، سلطان عوض العوقلی با حمایت مالی و سیاسی امارات، فراخوانی را برای جمع نیروهای قبایلی تحت عنوان «مقاومت مردمی» صادر کرد. وی با اشاره به نفوذ عربستان در این استان، بر لزوم مبارزه با این نفوذ تاکید کرده که در عمل اعلام جنگ به حزب اصلاح در این استان است.

به نظر می‌رسد، همراه با تحولات جدید در جنگ یمن، امارات تلاش دارد با نیروهای نیابتی و وفادار به خود در جنوب یمن، جای پای خود را در این کشور محکم‌تر کرده و متحد خود در ائتلاف عربی یعنی عربستان سعودی و نیروهای نیابتی یمنی تحت امر این کشور را از صحنه یمن حذف کند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید