یک تکنیک جدید پرینت سه بعدی طراحی کنید


گزارش کردن معاونت علمی و آموزشی ایرنا از Tech Xplore، اخیراً یک تکنیک چاپ سه بعدی برای تولید مقرون به صرفه ماشین‌های الکترونیکی سفارشی به اندازه حشرات توسعه یافته است که می‌توانند کاربردهای پیشرفته‌ای در رباتیک و دستگاه‌های پزشکی داشته باشند.

به ویژه، این پیشرفت می تواند انقلابی در ساخت سیستم های میکروالکترومکانیکی، فناوری سیستم های بسیار کوچک در مقیاس میکرومتر ایجاد کند. این مینی ماشین‌ها برای صدها محصول الکترونیکی، از جمله گوشی‌های هوشمند و خودروها، تولید انبوه می‌شوند و موقعیت‌یابی دقیقی را ارائه می‌کنند. اما برای ساخت حسگرهای تخصصی تر در حجم های کوچکتر، مانند ساختن شتاب سنج برای هواپیما و همچنین ساخت حسگرهای ارتعاش برای ماشین آلات صنعتی، سیستم های الکترومکانیکی نیاز به سازگاری گران قیمت دارند.

فرانک نیکلاوس، سرپرست تیم تحقیقاتی موسسه سلطنتی فناوری سوئد، می‌گوید: تکنیک چاپ سه بعدی جدید در مجله منتشر شده است. مهندسی نانو و میکروسیستم (Microsystems & Nanoengineering)، منتشر شده، راهی برای غلبه بر محدودیت های رایج در ساخت سیستم های میکروالکترومکانیکی ارائه می دهد.

یک تکنیک جدید پرینت سه بعدی طراحی کنید

یک واحد سیستم میکرو الکترومکانیکی در کنار یک سکه یورو دو سنتی

هزینه های توسعه فرآیند تولید و بهینه سازی طراحی دستگاه برای حجم تولید کمتر کاهش نمی یابد. در نتیجه، مهندسان مجبور می‌شوند تا سیستم‌های میکروالکترومکانیکی غیربهینه را برای تولید انبوه انتخاب کنند یا هزینه بالای راه‌اندازی را متحمل شوند.

سایر محصولات کم حجمی که می توانند از این تکنیک بهره مند شوند شامل واحدهای کنترل حرکت و ارتعاش برای روبات ها و ابزارهای صنعتی و همچنین توربین های بادی است.

با استفاده از روش جدید، ساخت ده ها شتاب سنج میکروالکترومکانیکی سفارشی با استفاده از ابزارهای ساخت تجاری نسبتاً ارزان تنها چند ساعت طول می کشد.

هزینه اولیه ساخت یک سیستم میکروالکترومکانیکی با استفاده از فناوری نیمه هادی معمولی صدها هزار دلار است و چندین ماه طول می کشد تا تکمیل شود. قابلیت‌های جدید ارائه‌شده توسط سیستم‌های میکروالکترومکانیکی چاپ سه‌بعدی احتمالاً منجر به پارادایم جدیدی در سیستم‌های میکروالکترومکانیکی و تولید حسگر می‌شود.

مقیاس پذیری تنها مزیت ساخت سیستم های میکروالکترومکانیکی نیست، بلکه یک ضرورت است. این روش امکان ایجاد بسیاری از انواع دستگاه های جدید و سفارشی را فراهم می کند

دیدگاهتان را بنویسید