یک هزار و 70 تن زرشک از کشاورزان استان خراسان جنوبی خریداری شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، شرایط اقلیمی منحصر به فرد در استان خراسان جنوبی سبب شده در کاشت و تولید محصولاتی از قبیل زرشک و زعفران پیشرو باشیم.

آن گونه که استان خراسان جنوبی رتبه نخست تولید محصولات باغی زرشک و رتبه دوم زعفران را در کشور دارد.

این استان با داشتن خاک کویری محصولات بی‌نظیر کشاورزی اعم از زرشک، زعفران و عناب را در حالی دارد که در بازارهای جهانی حرف زیاد برای گفتن دارند.

سه محصول استراتژیک استان خراسان جنوبی مانند زرشک، زعفران و عناب با وجود زحماتی که کشاورزان در تمام طول سال برای نگهداشت آنها می‌کشند بدون حتی نامی از خراسان جنوبی بر روی آن در بازارهای ملی و جهانی به فروش می‌رسد.

حال زرشک و زعفران در حالی دو محصول استراتژیک و سودآور هستند که استان خراسان جنوبی یکی از قطب‌های تولیدکننده این دو محصول است محصولاتی که سالی یک بار برداشت می‌شود و برای کشاورز نان سفره‌اش می‌شود.

پاییز فصل برداشت این دو محصول است

رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: زرشک تازه‌ای که توسط تشکل‌ها خریداری می‌شد دیگر تمام شده و بهره‌برداران محصول خود را در بارگاه‌ها جمع‌آوری می‌کنند.

رئیس سازمان تعاون روستایی ایران در بیرجند: خرید تضمینی و توافقی زرشک از هفته آینده آغاز می‌شودزرشک خراسان جنوبی در سبد خرید حمایتی جهاد کشاورزی قرار می‌گیرداختصاص اعتبار برای ایجاد بارگاه از درخواست‌های زرشک‌کاران خراسان جنوبی است

وحید ضیائیان احمدی از خرید هزار و 70 تن زرشک در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: زرشکی که از کشاورزان خریداری می‌شد هزینه آن هم در مدت زمان بسیار کوتاهی پرداخت می‌شد و در حال حاضر دیگر کسی زرشکش را برای فروش به تعاون روستایی و تشکل‌ها نمی‌آورد.

‌وی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که امسال بازار زرشک نسبت به سال قبل بهتر باشد چرا که با پایان یافتن محدودیت‌ها و آغاز به کار بازار استان‌های همجوار به ویژه استان خراسان رضوی پیش‌بینی قیمت خوبی برای زرشک داریم افزود: پیش‌بینی می‌کنم بازار زرشک در دی‌ماه بهتر شود و در حال حاضر زرشک دانه اناری در بازار موجود است که پیش‌بینی می‌کنیم در دی‌ماه هر کیلو زرشک پفکی امسال بین 90 تا 100 هزار تومان به فروش رسد.

ضیائیان احمدی با اشاره به بازار زعفران هم گفت: از یکی دو هفته اخیر خرید زعفران به صورت توافقی آغاز شده اما تاکنون هیچ کدام از بهره‌برداران محصول خود را برای فروش به مراکز ما تحویل نداده‌اند.

وی با بیان اینکه شاید کشاورزان تصور می‌کنند قیمت از اینکه است بالا رود و برای فروش دست نگه داشته‌اند در حالی که قیمت سر گل از یک هفته اخیر ثابت مانده است گفت: همکاران ما در مراکز خرید همچنان آمادگی خرید زعفران توافقی را دارند.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر بعد از سفر ریاست سازمان تعاون روستایی ایران به استان خراسان جنوبی منتظریم تا ببینیم تا چه زمان زرشک به صورت حمایتی خریداری می‌شود.

انتهای پیام/254/ح

source article

دیدگاهتان را بنویسید