۶۴ پناهجوی سوری را از دست قاچاقچیان نجات دادپس از اطلاع مقامات یونانی از محل اختفای قاچاقچیان، پلیس یونان به محل حادثه اعزام شد و تمامی پناهجویان را نجات داد. به گفته مقامات، پناهجویان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی می دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در میان پناهجویان 46 مرد، هشت زن و 10 کودک وجود دارند که همگی اتباع سوریه هستند. به گفته آنها، قاچاقچیان آنها را با قایق از ترکیه به جزیره ای در نزدیکی شهر دیدیموتیکو در شمال شرقی یونان آورده اند.

مرز زمینی ترکیه و یونان مسیر مهمی برای پناهجویانی است که از خاورمیانه، آسیا و آفریقا از جنگ یا فقر فرار می کنند تا به اتحادیه اروپا برسند. مسیرهای مرزی نقاط کانونی قاچاقچیان و تهدیدی بزرگ برای پناهجویان است. هفته گذشته هنگام عبور کاروان مهاجران از مرز یونان، یک زن به ضرب گلوله کشته شد.

اکثر پناهجویانی که می خواهند وارد اتحادیه اروپا شوند باید از یونان عبور کنند. این کشور طی دو سال گذشته تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از ورود پناهجویان تشدید کرده است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، بیش از 2500 نفر در دریای مدیترانه بین ژانویه تا نوامبر 2021 هنگام تلاش برای ورود به اتحادیه اروپا جان خود را از دست دادند. همچنین، سال گذشته بدترین سال برای پناهجویان بود، به گفته یک سازمان غیردولتی اسپانیایی، تنها 4000 پناهجو وارد اسپانیا شدند. در ماه های اخیر 12 پناهجو در مرز یونان بر اثر سرما جان خود را از دست داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید