12 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای متروی مشهدمقدس منتشر می‌شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، لایحه دوفوریتی انتشار اوراق مالی اسلامی برای خطوط 2، سه و چهار قطار شهری مشهد در جلسه علنی روز دوشنبه شورای اسلامی این شهر بررسی و مجوز فروش 12 هزار میلیارد ریال از محل بودجه امسال کشور با سود علی‌الحساب مورد توافق با بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار ایران صادر شد.

طبق این مصوبه، 2 هزار میلیارد ریال از این مبلغ برای اجرای فاز پنجم خط 2 قطار شهری، هفت هزار میلیارد ریال برای اجرای فاز 6 خط سه قطار شهری و سه هزار میلیارد ریال نیز برای اجرای فاز یک خط چهار آن اختصاص می‌یابد.

خط یکم قطار شهری مشهد به طول 19 کیلومتر از پایانه غدیر نخریسی تا وکیل آباد اسفند 1389 به بهره برداری رسید و هم اکنون روزانه به طور میانگین 130 هزار نفر در این مسیر جا به‌جا می‌شوند. مسیر توسعه 4.5 کیلومتری این خط نیز از ایستگاه غدیر تا فرودگاه مشهد در دهه فجر سال 1394 به بهره برداری رسید.

عملیات حفاری 14.5 کیلومتری خط دوم قطار شهری مشهد نیز از منطقه رضاشهر به سوی منطقه طبرسی شمالی پانزدهم بهمن 1394 به پایان رسید و اسفند سال 1395 مرحله نخست این خط به طول هشت کیلومتر بهره برداری شد.

اواخر اسفند 1396 نیز با بهره برداری از 2 کیلومتر دیگر از مسیر این خط، ایستگاه‌های سعدی و شریعتی به صورت آزمایشی به بهره برداری رسیدند و در سفر اردیبهشت ماه سال 1397 رییس جمهوری به مشهد این خط با خط یکم در ایستگاه شریعتی اتصال یافت و ادامه این خط در ایستگاه میدان شهید کاوه نیز 18 مرداد همان سال بهره‌برداری شد.

گشایش‌های اقتصادی و افزایش تعاملات در مشهد/ وزیر اقتصاد از ظرفیت‌های اقتصادی مشهد حمایت کردتحقیق و تفحص از املاک و قراردادهای شهرداری مشهد مقدس/ "قراردادهای بالای 10میلیارد تومان بررسی می‌شوند"تکمیل باغ‌موزه دفاع‌مقدس مشهد مقدس 200 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

عملیات حفاری خط سوم قطار شهری مشهد نیز به طول 30 کیلومتر که مسیر شهرک ابوذر تا قاسم آباد را پوشش می‌دهد از نیمه دوم فروردین سال 1395 آغاز شده است.

عملیات اجرایی خط چهارم نیز به طول 14.5 کیلومتر از انتهای خواجه ربیع تا شهرک شهید رجایی با 15 ایستگاه 18 مرداد ماه 1398 آغاز شد.
همچنین امروز لایحه دوفوریتی انتشار اوراق مالی اسلامی طرح حمل‌ونقل درون شهری به مبلغ سه هزار میلیارد ریال از محل بودجه امسال کشور با قید دوفوریت بررسی و تصویب شد.

در مصوبه دیگری نیز برای طرح بازآفرینی شهری پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از محل بودجه امسال کشور با قید دوفوریت مجوز انتشار اوراق مالی اسلامی به مبلغ چهار هزار میلیارد ریال صادر شد.

پس از گذشت ٢5 سال از آغاز طرح توسعه بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به منظور حفظ شأن و جایگاه حرم مطهر رضوی در سیمای شهری، استمرار هویت معنوی زیارت، ارتقای شاخص‌های خدمات عمومی و تسهیلات اقامتی برای تمامی اقشار، حمایت از جمعیت مجاور باقیمانده و احیای بافت تاریخی موجود، بازنگری طرح با هدایت وزارت راه‌ و شهرسازی و همکاری دستگاه‌های محلی از اواخر پارسال در قالب "طرح ویژه تفصیلی" در دستور کار قرار گرفت.

این طرح در جلسه کمیسیون ماده پنج استان پس از بررسی اصلاحات نهایی مورد نظر، برای تصویب نهایی و ابلاغ به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ارسال شد که در نهایت اسفندماه پارسال با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی در نشست این شورا به تصویب رسید.

مردم منتفع اصلی موقوفات باشند

مهدی ناصحی ،نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس نیز در هشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهدمقدس گفت: با همکاری بین مدیریت‌شهری، آستان قدس و اداره کل اوقاف، زمینه‌های مشترک همکاری برای بهره‌مندی زائران و مجاوران از موقوفات رضوی پیش‌بینی خواهد شد و این حسنه ماندگار باید به بهترین وجه در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به محدودیت‌های پیش‌آمده ناشی از ویروس کرونا برای میزبانی از زائران رضوی در روزهای پایانی ماه صفر، گفت: امیدواریم هرچه زودتر شرایط لازم برای پذیرایی از زائران پیاده بارگاه منور رضوی فراهم آید.

ناصحی ضمن تشکر از شهرداری مشهد به خاطر فضاسازی‌های محیطی در دهه آخر ماه صفر، افزود: زحمات و تلاش‌های هیئات مذهبی که در سطح شهر موکب‌های پذیرایی ایجاد نموده‌اند را هم ارج می‌نهیم، شهرداری نیز در راستای تکالیف دینی و شرعی خود، مشارکت لازم در این حوزه را خواهد داشت و امیدواریم شرایط لازم برای زیارت مقبوله همه مردم، با امنیت و سلامت کامل فراهم آید.

ناصحی با گرامیداشت 12 مهرماه و 27 صفر، دهه وقف، گفت: ارائه خدمت به زائران بارگاه منور رضوی، یکی از مهمترین محورها و نیت واقفان بوده که این مهم صرفا به حریم مطهر رضوی محدود نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مشهدمقدس، حیاط منزل امام‌رضا(ع) بوده و لذا شهر باید از امتیازات و منافع موقوفات بهره‌مند شود، تصریح کرد: با همکاری بین مدیریت‌شهری، آستان قدس و اداره کل اوقاف، زمینه‌های مشترک همکاری برای بهره‌مندی زائران و مجاوران از موقوفات پیش‌بینی خواهد شد و این حسنه ماندگار باید به بهترین وجه در اختیار مردم قرار گیرد.

هفته جهانی ناشنوایان، دیگر مناسبتی بود که نایب رئیس شورای شهر مشهد در این جلسه به آن اشاره کرد و افزود: ناشنوایان به‌عنوان بخش مهمی از جامعه، مورد تکریم و توجه شورای شهر مشهد هستند و در جهت رشد و ارتقاء سطح زندگی این عزیزان و بهره‌گیری از امکانات شهری تلاش خواهیم کرد.

ناصحی با بیان اینکه یکی از مهمترین رویکردهای شورای ششم، ارتقاء کیفیت زندگی شهری افراد کم‌توان و معلول است، گفت: همه این افراد به‌عنوان بخش رسمی از شهروندان مشهدی، باید زندگی کریمانه و کرامت‌محور داشته باشند.

مشهد نیازمند فرهنگسرایی ویژه ناشنوایان است

معصومه ترابی‌مقدم،رئیس و مدیرعامل کانون ناشنوایان خراسان رضوی به مناسبت هفته گرامیداشت ناشنوایان، در جلسه علنی شورای شهر مشهدمقدس حضور یافت و به ایراد سخن پرداخت وگفت: امیدواریم نمایندگانی از جامعه ناشنوایان بتوانند به‌عنوان مشاور در شورای شهر ایفای نقش کنند چراکه تجربیات آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها گره‌گشا باشد.

وی در ابتدا با بیان اینکه کانون ناشنوایان استان، به‌عنوان خانه دوم این عزیزان شناخته می‌شود، اظهارکرد: این مجموعه پاسخگوی نیازهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و مشاوره‌ای جامعه هدف است.

ترابی‌مقدم خواستار مساعدت و همکاری مدیریت شهری برای پیش‌بینی فرهنگسرایی ویژه معلولان شد و گفت: امیدواریم نمایندگانی از جامعه ناشنوایان بتوانند به‌عنوان مشاور در شورای شهر ایفای نقش کنند چراکه تجربیات آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها گره‌گشا باشد.

مدیرعامل کانون ناشنوایان استان ضمن تشکر از شورای شهر مشهد که دغدغه ناشنوایان را دارد، افزود: تقاضا می‌کنیم که زبان اشاره به رسمیت شناخته شود تا این عزیزان بتوانند به راحتی با بدنه اجتماعی تعامل داشته باشند.

انتهای پیام/281/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید