170هزار نمونه خون "بند ناف" در کشور ذخیره‌سازی شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، مرتضی ضرابی در حاشیه نشست تخصصی ذخیره سازی خون بند ناف که در بیمارستان تخت جمشید کرج برگزار شد، اظهار داشت: بانک بند ناف از سال 84 با هدف تامین سلول‌های بنیادی برای مصارف درمانی راه اندازی شد و طی سال‌های گذشته بیش از صدو هفتاد هزار بند ناف ذخیره سازی شد.

وی با اشاره به اینکه این نمونه‌ها در موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، افزود: تمامی نمونه های دریافتی در بند ناف رویان نگهداری می‌شود.

مدیر عامل بانک خون بند ناف رویان با بیان اینکه در کل کشور بیش از 250 پیوند با استفاده از سلول‌های بند ناف خون انجام شده است که سهم ما در رویان چیزی حدود 100 نمونه بوده است ،بیان کرد : در حال حاضر ما به جز بیماری‌های خونی در بیماریهای غیر خونی هم از خون بند ناف استفاده می کنیم و درمان بیش از 80 بیماری با سلولهای بنیادی بند ناف خون میسر شده است.

80 نوع بیماری صعب العلاج با سلول‌های بنیادی خون بند ناف درمان می‌شود650 نمونه خون بند ناف در خراسان جنوبی ذخیره شدایران جزو 5 کشور برتر آسیا در انتقال خون / 17 پیوند موفق با استفاده از سلول‌‌های خون بند ناف

ضرابی با بیان اینکه مهمترین کارکردی که سلول‌های بنیادی دارد در بیماریهای بدخیم به خصوص بیماریهای خونی است ، گفت: سلول‌های بنیادی که در بند ناف هستند سلول‌های بنیادی خون ساز هستند و در کسانی که دچار بیماری خونی هستند مانند تالاسمی و انواع سرطان‌های خون می توانیم از سلولهای بنیادی بند ناف استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه در بیماری فلج مغزی در اطفال، بیماری اوتیسم، دیابت نوع یک و کار آزمایی بالینی در حال انجام است و پیش بینی می شود ظرف 5 سال آینده ما با سلول درمانی در درمان این بیماری‌ها و کمک به بهبود آنها استفاده کنیم ، افزود: این کار آزمایی در کودکان فلج مغزی نسبت به شدت ان متفاوت است به طور مثال با تزریق به کودکی که اصلا تکلم نداشته الان برخی از حروف را ادا می کند.

ضرابی با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر بزرگترین ذخیره سلولی را در سطح خاور میانه داریم که بیش از صد و هفتاد هزار نمونه ذخیره سازی کرده ایم ، گفت : دانش ذخیره سازی سلول‌های بنیادی ما در کشور کاملا بومی است و درخواست‌هایی را از کشور همجوار برای راه اندازی بانک خون داریم که حتی نمونه هایی را داریم که از کشورهای خارجی در کشور ما ذخیره سازی شده است به همین دلیل جایگاه ما جایگاه بسیار خوبی است.

مدیرعامل بانک بند ناف رویان با اشاره به اینکه به دنبال راه اندازی پالپ دندان شیری در رویان هستیم ، بیان کرد: ما در حال راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی هستیم یعنی چیزی که بعد از تولد نوزاد به عنوان زباله دور ریخته می‌شود امروزه مشخص شده است که قابل فراوری است و زیر ساختهای آن آماده است.

انتهای پیام/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید