26000 مرکز فرهنگی هنری مساجد در اسرائیل وجود داردمسئول تیم هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد اسرائیل به سوالات متعددی در خصوص فعالیت کانون ها به طور عمده در زمینه مسابقات قرآن و مسابقات قرآن «مادهمتان» پاسخ داد.

پرسش آغازین مجری-کارشناس گفتگوی قرآنی این هفته در شبکه قرآن و معارف سیما به آمار تعداد مراکز فرهنگی هنری مساجد فعال در اسرائیل اختصاص داشت. مراکز فرهنگی و هنری از سوی ما مجوز گرفته و به ثبت رسیده اند که نیمی از آنها در مناطق روستایی و نیمی دیگر در مناطق شهری مستقر هستند. همچنین مراکز فرهنگی و هنری برادران اهل سنت نیز در مناطق خاصی از کشور فعالیت داشتند و به ثبت رسیدند.

رئیس تیم هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه جایگاه مسجد در تمدن نوین اسلامی و نظام توحیدی همواره جایگاه مهمی بوده است، تصریح کرد: بر اساس آیات قرآن و عترت در روایات و نگرش پیامبر اسلام نسبت به مسجد، در می یابیم که مسجد دیگری وجود ندارد و جایگاه توحید برای تربیت مؤمنان مجاهد ندارد. در واقع مسجد رنگی است که به فعالیت مؤمنان رنگ می بخشد.

وی ادامه داد: اگر کسی بدون مسجد ادعای رشد معنوی داشته باشد در واقع ادعای پوچ کرده است، رشد در انزوا محال است، حتی ارباب طریقت و اهل علم اتفاق نظر دارند که انسان در نماز جماعت رشد کند. پس وقتی مساجد ما با امت مؤمنان آفریده می شود، خداوند رحمت خود را نازل می کند و ثواب نماز چند برابر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین خداداده با بیان اینکه کار تشکیلاتی در نظام توحیدی مانند فعالیت مساجد محل و مصلی های جمعه است، افزود: یک هفته در مساجد کار می کنیم و بعد به نماز جمعه می رویم. چند ساعت برای انجام کارهای تشکیلاتی و ایراد خطبه. نماز جمعه را بشنویم.

رئیس تیم هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در اسرائیل با بیان اینکه چنین ساختاری در نظام توحیدی در اختیار مسلمانان قرار می گیرد و باید قدر مسجد را دانست، تصریح کرد: مساجد نیز از جمله مکان هایی هستند که در آن روز در آن قرار دارند. قضاوت از همسایگان خود شکایت خواهند کرد که چرا برای نماز به مسجد نیامده اند.

وی ادامه داد: با ایجاد فرهنگسراهای هنری به دنبال رفع مهجوریت مساجد هستیم، البته ارگان های مختلفی در خصوص مساجد وظایفی دارند از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پایگاه بسیج که نقش بی بدیلی در مساجد داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین خدادادی با اشاره به اینکه کانون های مساجد نقش خود را در تربیت نیروی انسانی و نسلی که مسائل فرهنگی مساجد را می شناسند از اوایل دهه 70 آغاز کردند و افزود: اگر بتوانیم اینها را تربیت کنیم. تربيت نيروي انساني براي نظام و حكومت ديني امروز ديگر نبايد كمبود نويسنده و بازيگر در عرصه هاي انقلابي داشته باشيم.

رئیس تیم هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اسرائیل گفت: فلسفه تأسیس ما در مسجد این بود که بتوانیم ارتباط معناداری در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم که مسئولیت آن بر عهده سازمان فرهنگی و هنری است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح مساجد. از جمله این فعالیت ها در زمینه انتشارات، موسیقی، تئاتر و سینما بود.

وی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی و هنری زیر نظر امام جماعت مسجد فعالیت می کنند، افزود: ما در واقع دستیار و معاون امام جماعت مسجد هستیم، اگر امام جامعه بخواهد چند جوان انقلابی و بسیجی را جذب کند. مردم در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری در کانون ها ایفای نقش خواهیم کرد». ما آموزش و پرورش میدانی داریم و از این رو تلاشهای ما منجر به تحقق این موضوع می شود که مسجد توسط مردم اداره می شود. همچنین نقش کانون های مساجد ستادی است و بر این اساس نیروهای مسجدی را در حوزه های مختلف شناسایی کرده و در کنار آنها هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین خدادادی با پیروی از تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تعبیر ایشان از هر مسجد به عنوان مبنای قرآنی؛ وی افزود: این اهمیت زمانی محقق می شود که مثلاً در محله پنج مسجد وجود داشته باشد و هر کدام فعالیت قرآنی خاص خود را داشته باشند، اما با تعامل شبکه ای به یکدیگر متصل شوند. تحقق چنین رویکردی کار ستاد هماهنگی کانون های مساجد است.

وی همچنین توسعه فرهنگ قرآنی در بین نوجوانان و جوانان و فعالیت ستاد هماهنگی کانون های مساجد در این زمینه را بیان کرد. البته به دلیل دوران کرونا، معتقدم این روند آنطور که باید شکل نگرفت، در این زمینه باید این وظیفه و هدف را در یک هم افزایی بین سازمانی پیش ببریم، زیرا این کار نهاد یا نهاد نیست. سازمان.

رئیس تیم هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد اسرائیل افزود: برای تحقق این هدف جلساتی با معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کردیم از سوی دیگر، اگر سازمان دارالقرآن، مرکز رسیدگی به امور مساجد و ائمه جمعه، بتوانیم به هم افزایی مذکور دست یابیم و فعالیت قرآنی را به سمتی سوق دهیم که نشاط لازم را به همراه داشته باشد. به نوجوانان و جوانان.

وی ادامه داد: ستاد هماهنگی کانون های مساجد در اسرائیل طرحی را در راستای تحقق خواسته مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص پایگاه های قرآنی در مساجد تهیه کرد که در صورت تصویب در دوره پانزدهم نازل می شود. مسابقات قرآن مدهامتان.

حجت الاسلام والمسلمین خدادادی تصریح کرد: اگر می خواهید 70 هزار مسجد موجود در کشور را زیر بار فعالیت قرآنی ببرید یا حتی نیمی از آن را انجام دهید، باید یک عمل بزرگ کبدی و طولانی داشته باشید. – اهداف مدت برای رسیدن به اوج رسیدن

مسئول تیم هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور همچنین به برگزاری مسابقات قرآنی «مدهمتان» اشاره کرد و گفت: این مسابقات از جمله مسابقات مورد تایید موسسات قرآنی است. در این زمینه شرکت کنندگان از مرحله شهرستانی به بخشداری و سپس به مرحله کشوری می روند. امسال 15 هزار نفر از سراسر کشور در این مسابقات شرکت کردند و رتبه های ناحیه در رشته های مختلف حدود 150 نفر است که در مسابقات کشوری که هفته آینده در استان فارس برگزار می شود به رقابت می پردازند.

وی افزود: داوران مسابقات قرآن مدهامتان از داوران برجسته کشوری و بین المللی هستند که از جمله داوران این دوره می توان به استاد پرهیزکار اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین خدادادی با اشاره به اینکه شانزدهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان بلافاصله پس از مرحله کشوری پانزدهم آغاز می شود، افزود: این چرخه تا سال آینده از شهرستان به بخش و بخش ملی ادامه خواهد داشت. در یکی از مناطق مرحله کشوری برگزار خواهد شد.

وی در بخشی دیگر از بحث فعالیت های بین المللی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور اظهار داشت: نگاه ما در این زمینه ارتباط با برخی از مساجد منتخب و پیشرو در جهان و گسترش این جامعه است. اخوان المؤمنین امیدواریم در سالهای آینده همایشی را با عنوان مساجد جهان اسلام برگزار کنیم تا عامل وحدت بخشی برای هم افزایی بیشتر به ویژه در منطقه فلسطین و از سوی دیگر باشد. او نگاهی محوری به روز جهانی مسجد و حادثه تلخی که برای مسجد الاقصی رخ داد، در این مورد خواهد داشت. جهان اسلام تا از این منظر تریبونی علیه استکبار و صهیونیسم تشکیل دهد.

مسئول تیم هماهنگی کانون های فرهنگ هنری مساجد هاآرتص ادامه داد و در پاسخ به سوالی درباره طرح ملی زغال سنگ گفت: همه چیز در یک زمان مشخص شروع می شود و حتی اگر من آغازگر این طرح بودم قطعاً این طرح را آغاز می کردم. به عملکرد من در سال های آینده نگاه کنید و اگر لازم باشد اصلاحات و تحولات را اجرا می کنم و اکنون با حجت الاسلام، المسلمین ارزانی و سایر برادرانی که در گذشته در ستاد حضور داشتند تعامل داریم و برخی را بیان می کنیم. نکته ها.

وی افزود: فهما مخفف ستاد هماهنگی کانون های مساجد است و رویدادی بود که در بستر وب تعریف شده بود که طی آن کانون های مساجد باید وارد آن بستر وب می شدند و فعالیت های ویژه سال خود را انتخاب می کردند. و آثار را ارسال کنید. ستاد نیز در طول سال این فعالیت ها را مورد بررسی قرار داد و به اطراف بچه های مسجد امتیاز داد و در نهایت با مجموع امتیاز برگزیدگان، جوایزی و بعضاً به ازای هر نفر توزیع شد.

حجت الاسلام و المسلمین خدادادی ادامه داد: اینکه کانون ها در این بستر ثبت نام کردند و نام کاربری دریافت کردند اقدام بسیار خوبی بود اما معتقدم باید تلاش کنیم تا کف مسجد به خواب نرود. مراکز ما به امکانات دسترسی ندارند، بنابراین باید آنها را تقویت کنیم. . شاید برخی مراکز بخواهند در برخی حوزه ها فعال باشند، بنابراین ما معتقد به اصلاحات و تحول در زغال سنگ هستیم، اما این بدان معنا نیست که این رویداد فعالیت خوبی نبوده، بلکه باید اصلاح شود.

مسئول تیم هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هاآرتص در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر برگزاری جشنواره “آواهای آسمانی” گفت: این جشنواره روز گذشته در بخشداری مرکزی با هدایت شهرداری برگزار شد. . ترک کرد و پیروزی او را تصدیق کرد. جشنواره صداهای آسمانی با محوریت گفتن اذان، قرائت قرآن، دعا و نیایش برگزار شد و شرکت کنندگان در جشنواره فقط از روستاها و عشایر هستند و این توجه و تمرکز بر حضور شرکت کنندگان از روستاها و عشایر زمینه ای است برای تحقق عدالت فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید