3 میلیون و 900 هزار دز واکسن کرونا در استان فارس تاکنون تزریق شده است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازشیراز، براساس آخرین آمار ثبت شده درباره رنگ‌بندی استان‌ها رنگ نارنجی به تدریج از نقشه استان فارس در حال رنگ باختن است و جای آن را رنگ زرد و آبی گرفته که این امر نوید کنترل کرونا و مهار پیک پنجم تلقی می‌شود.

بر این اساس 3 شهرستان گراش، فیروزآباد و مهر در وضعیت آبی؛ شهرستان‌های جهرم، خفر، استهبان، سروستان، کوار، شیراز، زرقان، مرودشت و ممسنی نارنجی و مابقی استان به رنگ زرد درآمده است.

با این حال بررسی‌ها نشان از این دارد که آمار ورودی به بیمارستان‌های استان همچنان قابل توجه است و سبب شده هشدارها از سوی متولیان بهداشت و درمان استان فارس همچنان ادامه داشته باشد.

در همین رابطه عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزایش موارد آمار مراجعه به مراکز 16 ساعته منتخب تشخیص و درمان سرپایی کرونا در فارس را نگران کننده خواند و اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته به هزار و 943 مورد مراجعه به مراکز 16 ساعته منتخب تشخیص و درمان سرپایی کرونا در استان ارائه خدمت شده است.

به گفته وی در حال حاضر 9 شهرستان در وضعیت نارنجی، 24 شهرستان در وضعیت زرد و سه شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند اما این موضوع نباید عاملی برای کمرنگ شدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی باشد و هنوز مردم در کنترل بیماری حرف اول را می‌زنند.

در همین راستا مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر نقش سازنده مردم در افزایش ایمنی عمومی در برابر این ویروس مهلک تاکید کرد و خواهان رعایت جدی‌تر دستورالعمل‌های بهداشتی و مراجعه برای دریافت واکسن از سوی مردم شد.

درخواست از وزارت بهداشت برای استفاده از واکسن "نورا" به عنوان دوز یادآورورود 18 میلیون دُز واکسن کرونا به کشور در هفته جاری83 درصد واکسن‌های وارد شده به استان خراسان جنوبی تزریق شده است

به گفته وی تاکنون بیش از سه میلیون و 900 هزار دز واکسن کرونا در فارس به مردم تزریق شده است و افرادی که موعد واکسن آنها فرا رسیده است، باید با نام نویسی در سامانه https://salamat.gov.ir/، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

لطفی با این هشدار که افرادی که واکسن دریافت نکرده اند، در معرض خطر ابتلا به انواع شدید بیماری کووید 19 هستند، تاکید کرد: همه باید برای ایمن‌سازی جامعه در برابر ویروس کرونا، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و با تزریق واکسن زمینه بازگشت وضعیت عادی به جامعه را سرعت دهند.

روح‌الله حسینی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از طراحی و اجرای محدودیت‌های هوشمند در استان‌ها خبر داد که بر این اساس برای افرادی که واکسینه نشدند محدودیت‌های هوشمند اعمال می‌شود.

به گفته وی برای قطع زنجیره انتشار ویروس می‌بایست درصد قابل توجهی از مردم کشور واکسینه شوند بنابراین لازم است که برای بازگشت به وضعیت قبل از کرونا همه افراد واجد شرایط برای دریافت واکسن اقدام کنند.

حسینی همچنین از مردم استان فارس درخواست کرد تا برای تداوم امکان استفاده از خدمات اجتماعی و محروم نشدن از این خدمات، در سریع‌ترین زمان ممکن برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

به گفته وی بر اساس طرح هوشمند واکسیناسیون در آینده تنها افرادی می‌توانند از خدمات اجتماعی استفاده کنند که هر دو دز واکسن خود را دریافت کرده باشند و از آنجا که فاصله دریافت دو دز واکسن در انواع واکسن متفاوت بوده و دست کم چهار هفته است که از افراد دعوت می‌شود در موعد مقرر، در این زمینه اقدام کنند.

متولیان بهداشت و درمان استان فارس معتقد هستند با اینکه در حال گذر از موج پنجم بیماری کووید19 هستیم، اما کماکان باید به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پای‌بند باشیم؛ اگر ماسک‌ها برداشته و حساسیت‌ها کم شود ممکن است با موج جدیدی از بیماری روبه‌رو شویم.

انتهای پیام/424 /ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید