70درصد جامعه هدف در استان فارس علیه کرونا واکسینه شدند

– اخبار استانها –

گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، بررسی روند همه‌گیری در دو هفته اخیر نشان می‌دهد سیر نزولی پیک پنجم همچنان ادامه دارد و براساس آخرین رنگ‌بندی ثبت شده شهرستان‌ها استان فارس از حالت پرخطر خارج شده و جز 3 شهرستان جهرم، خفر و ممسنی دیگر شهرستان‌ها در وضعیت زرد و نارنجی هستند.

هر چند بررسی‌ها نشان از نزولی شدن شیب ابتلا به کرونا و تثبیت آن می‌دهد اما نباید از گونه‌های جدید کرونا و هشدار بابت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی غافل شد به ویژه اینکه با سرد شدن هوا زمینه برای گسترش بیماری‌های ویروسی بیشتر می‌شود.

در همین راستا مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از کاهش حساسیت مردم و مسئولان استان فارس نسبت با شرایط کرونایی ابراز نگرانی کرد.
به گفته وی با توجه به روزهای پایانی سوگواری‌های محرم و صفر و آغاز مراسم‌های عروسی و همچنین بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس در روزهای آینده، باید تلاش شود ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه بیش از گذشته یادآوری شود.

موضوعی که عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا در روزهای اخیر به آن اشاره کرد.

به گفته وی با وجود دریافت واکسن مردم همچنان باید به صورت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چراکه فصل پاییز شروع شده و همزمانی بازگشایی مدارس با سفرهای اربعین و بازگشت این مسافران همچنین شروع مراسمات بعد از پایان ماه صفر از موارد خطر است که امکان شروع موج ششم را در پی دارد.

البته تزریق واکسن به بیش از نیمی از مردم استان فارس تا حدودی جامعه را به سمت ایمنی برده است به گونه‌ای که هم کاهش شمار مبتلایان و هم جان‌باختگان در استان دیده می‌شود و قاسم‌پور گسترش واکسیناسیون را دلیل این امر ذکر کرده است.

لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اعلام کرده که میانگین سنی افراد مبتلا به کرونا حدود پنج سال کاهش داشته است.

وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان همچنان "شکننده" است/ عدم مراجعه بیش از 40درصد جمعیت استان برای دریافت واکسنرتبه استان گیلان در تزریق واکسن کرونا بالاتر از میانگین کشوری است48 درصد از جمعیت هدف منطقه کاشان دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کردند

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین بررسی‌های آماری در ماه گذشته نشان می‌دهد سن جان‌باختگان مبتلا به بیماری کووید19 در فارس کاهش پیدا کرده و درصد قابل توجهی از این افراد در گروه سنی زیر 50 سال بوده‌اند.

همچنین براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکنون بیش از سه میلیون واکسن علیه کرونا شامل دوز اول و دوم به مردم فارس تزریق شده است که 71 درصد از جمعیت هدف، دوز اول و 28 درصد جمعیت هدف دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

البته به گفته لطفی که معتقد است هنوز به طور کامل از موج پنجم کرونا عبور نکرده‌ایم، رعایت تمامی شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات به ویژه دورهمی‌های خانوادگی باید از مهم‌ترین موارد زندگی روزمره در جامعه باشد.

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز آمار بالای موارد مثبت را نشان‌دهنده سطح گسترده شیوع بیماری دانست هر چند که موارد بستری در چند روز گذشته کاهش داشته است.

قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا وضعیت بیماری کرونا در استان فارس را شکننده خواند و از مثبت بودن 30 درصدی تست‌های کرونا در شیراز و استان فارس سخن گفت.

خواسته متولیان بهداشت و درمان استان همچنان از مردم این است که کماکان اصول بهداشتی را رعایت کرده و حتی افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند نیز نسبت به استفاده از ماسک پای‌بندی جدی داشته باشند تا با افزایش ایمنی در سطح جامعه، از مواجهه با موج‌های جدید این بیماری پیشگیری کرده و شاهد ارتقای سلامت عمومی مردم استان و کشور باشیم.

انتهای پیام/424/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید